Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

20 listopada 2018

Nauka poprzez zabawę. Przydatna wiedza dla rodziców i dzieci

fot. Anna Kluska

fot. Anna Kluska

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci” został zorganizowany w celu # edukacji rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i pielęgnowania dolegliwości wieku przedszkolnego oraz uświadomienia im, że dolegliwości te nie wynikają z zaniedbań w domu albo przedszkolu, ale są naturalnym etapem rozwoju dziecka i nie powinny być tematem tabu.

Realizacja programu miała poszerzyć wiedzę rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i łagodzenia dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego, zwrócić uwagę rodziców na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez szczepienia. Kładła też nacisk na potrzebę wczesnego, wzajemnego informowania się rodziców i wychowawców o wszystkich niepokojących oznakach zauważonych u dzieci w myśl zasady: im wcześniej, tym lepiej!

Dzieci biorące udział w programie poznały superbohatera ,,Śmiałka’’, jako kogoś, komu można zaufać i się zaprzyjaźnić, kto dodaje otuchy i pociesza w trudnych chwilach. Wysłuchały opowiadania, które pozwoliło rozpoznawa i nazywa emocje i uczucia jakie towarzyszą maluchom w czasie chorób, wizyt lekarskich i szczepień.

Podczas zajęć panowała wesoła atmosfera, dzieci rozmawiały dzieląc się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami, wykonywały prace plastyczne, piękne proporczyki na którym widniał ,, Śmiałek’’. Zajęcia przeplatane były zabawami ruchowymi. Dzieci uczyły się wczesnego rozpoznawania i zgłaszania dolegliwości , nabierały zaufania do wizyt lekarskich, niwelowały obawy przed stosowaniem koniecznych kuracji.

W widocznym miejscu w przedszkolu zawieszony został plakat informacyjny dla rodziców i opiekunów przedszkolaków. Została im też przekazana ulotka informacyjna, która stanowi doskonałą pomoc we wczesnym rozpoznawaniu oraz skutecznym łagodzeniu uciążliwych objawów związanych z chorobami wieku przedszkolnego, takimi jak: ospa wietrzna, odra, różyczka, liszajec zakaźny, płonica, świnka, mononukleoza oraz świerzb i wszawica. Okres przedszkolny to czas , kiedy dziecko poszerza swoje kontakty społeczne i wówczas w naturalny sposób zwiększa się prawdopodobieństwo kontaktu z chorobami. to naturalne, że czasem zdarzą się choroby bardziej uciążliwe niż katar czy kaszel. Mimo zwiększającej się świadomości, nadal jeszcze zakażenie świerzbowcem, czy wszawicą stanowi temat tabu i jest tematem tabu i źródłem wstydu. To utrudnia skuteczną walkę z nimi. Niepotrzebnie! Choroby te nie wynikają z zaniedbań w domu lub przedszkolu, a przydarzyć mogą się każdemu w zetknięciu z szerszym środowiskiem. Kluczem w działaniu jest wczesne wzajemne informowanie się rodziców i wychowawców oraz oczywiście szczepienia.

Wszystkie dzieci biorące udział w programie otrzymały dyplom z kodem, który umożliwia stworzenie na stronie programu personalizowanej bajki ze Śmiałkiem i dzieckiem w roli głównej.

Więcej wartościowych informacji można znaleźć na stronie: smialorozmawiajmy.pl

materiał: Anna Kluska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)