Dziś mamy 19 lutego 2020, środa, imieniny obchodzą:

20 listopada 2018

Nauka poprzez zabawę. Przydatna wiedza dla rodziców i dzieci

fot. Anna Kluska

fot. Anna Kluska

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Śmiało rozmawiamy dla dobra dzieci” został zorganizowany w celu # edukacji rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i pielęgnowania dolegliwości wieku przedszkolnego oraz uświadomienia im, że dolegliwości te nie wynikają z zaniedbań w domu albo przedszkolu, ale są naturalnym etapem rozwoju dziecka i nie powinny być tematem tabu.

Realizacja programu miała poszerzyć wiedzę rodziców i nauczycieli w zakresie przyczyn, przebiegu i łagodzenia dolegliwości związanych z chorobami wieku przedszkolnego, zwrócić uwagę rodziców na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez szczepienia. Kładła też nacisk na potrzebę wczesnego, wzajemnego informowania się rodziców i wychowawców o wszystkich niepokojących oznakach zauważonych u dzieci w myśl zasady: im wcześniej, tym lepiej!

Dzieci biorące udział w programie poznały superbohatera ,,Śmiałka’’, jako kogoś, komu można zaufać i się zaprzyjaźnić, kto dodaje otuchy i pociesza w trudnych chwilach. Wysłuchały opowiadania, które pozwoliło rozpoznawa i nazywa emocje i uczucia jakie towarzyszą maluchom w czasie chorób, wizyt lekarskich i szczepień.

Podczas zajęć panowała wesoła atmosfera, dzieci rozmawiały dzieląc się swoimi wcześniejszymi doświadczeniami, wykonywały prace plastyczne, piękne proporczyki na którym widniał ,, Śmiałek’’. Zajęcia przeplatane były zabawami ruchowymi. Dzieci uczyły się wczesnego rozpoznawania i zgłaszania dolegliwości , nabierały zaufania do wizyt lekarskich, niwelowały obawy przed stosowaniem koniecznych kuracji.

W widocznym miejscu w przedszkolu zawieszony został plakat informacyjny dla rodziców i opiekunów przedszkolaków. Została im też przekazana ulotka informacyjna, która stanowi doskonałą pomoc we wczesnym rozpoznawaniu oraz skutecznym łagodzeniu uciążliwych objawów związanych z chorobami wieku przedszkolnego, takimi jak: ospa wietrzna, odra, różyczka, liszajec zakaźny, płonica, świnka, mononukleoza oraz świerzb i wszawica. Okres przedszkolny to czas , kiedy dziecko poszerza swoje kontakty społeczne i wówczas w naturalny sposób zwiększa się prawdopodobieństwo kontaktu z chorobami. to naturalne, że czasem zdarzą się choroby bardziej uciążliwe niż katar czy kaszel. Mimo zwiększającej się świadomości, nadal jeszcze zakażenie świerzbowcem, czy wszawicą stanowi temat tabu i jest tematem tabu i źródłem wstydu. To utrudnia skuteczną walkę z nimi. Niepotrzebnie! Choroby te nie wynikają z zaniedbań w domu lub przedszkolu, a przydarzyć mogą się każdemu w zetknięciu z szerszym środowiskiem. Kluczem w działaniu jest wczesne wzajemne informowanie się rodziców i wychowawców oraz oczywiście szczepienia.

Wszystkie dzieci biorące udział w programie otrzymały dyplom z kodem, który umożliwia stworzenie na stronie programu personalizowanej bajki ze Śmiałkiem i dzieckiem w roli głównej.

Więcej wartościowych informacji można znaleźć na stronie: smialorozmawiajmy.pl

materiał: Anna Kluska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 12 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Masz sprawdzony przepis na pyszną pizzę? Podziel się nim z nami!

W ciągu całego roku pojawia się wiele świąt i okazji, podczas których na stołach lądują #różnorodne przysmaki. Każde przyjęcie, mniejsze i większe, wymaga odpowiedniej oprawy kulinarnej. 9 lutego to jednak data szczególna, zwłaszcza dla wszystkich pasjonatów włoskich kulinariów - Międzynarodowy Dzień Pizzy.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Opieka położnych w czasie ciąży, porodu i połogu. Wyniki przeprowadzonej ankiety

Wsparcie w trakcie porodu, pomoc w przystawieniu do piersi, umożliwienie kontaktu skóra do skóry, a# może opieka prywatna? – wyniki ankiety internetowej dotyczącej porodu i opieki położniczej i przeprowadzonej wśród mam internautek.

(czytaj więcej)