Dziś mamy 9 maja 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

16 lipca 2021

Najważniejsze wydarzenie kulturalne tego lata. Retrospektywna wystawa

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

To najważniejsze wydarzenie kulturalne tego lata – retrospektywną# wystawę Edwarda Dwurnika, jednego z najważniejszych i najciekawszych współczesnych polskich malarzy, można oglądać (tylko do 19 września) w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.

Płodny, radykalny, z zamiłowaniem do wielkiego formatu, oryginalny, choć przyznawał się do inspiracji twórczością Nikifora Krynickiego, a nawet Jacksona Pollocka. Edward Dwurnik (1943-2018) jest autorem co najmniej 5 tysięcy (niektóre źródła mówią nawet o 7 tysiącach) obrazów i 20 tysięcy rysunków i grafik, a także rysunków do dwóch filmów animowanych, które przyniosły mu uznanie w kraju i za granicą oraz zasłużoną sławę. Dziś są ozdobą zbiorów w muzach sztuki współczesnej m.in. w Warszawie, Krakowie, Wiedniu, Kolonii, Moskwie, Bazylei i Dreźnie, a także kolekcji prywatnych na całym świecie.

Na toruńskiej retrospektywie, najobszerniejszej jak dotąd, zebrano 450 prac z różnych okresów twórczości artysty, wypożyczonych z szesnastu kolekcji instytucjonalnych i dwunastu prywatnych. CSW przeznaczyło na nie trzy piętra. Tytuł wystawy, „Edward Dwurnik. Polska”, nawiązuje, jak mówił podczas wernisażu jej kurator, dyrektor centrum Krzysztof Stanisławski, do zasadniczego tematu przelewanych na płótno refleksji twórcy, „który był przede wszystkim obserwatorem Polski i Polaków”. Dodajmy obserwatorem uważnym, zaglądającym w dusze i antycypującym przyszłe wydarzenia.

„Edward Dwurnik. Polska / Retrospektywa”, wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, 9.07-19.09.2021, kurator: Krzysztof Stanisławski. Toruńskie CSW jest instytucją kultury współprowadzoną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Materiał: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Wucia, w dniu 16-07-2021 20:28:14 napisał:

    Myślał as m,że u nas coś ciekawego się zadzieje.W naszym mieście to już nic o kulturze nie pamięta.W ogóle po co utrzymujemy wiejskie domy kultury?Tam jest jeszcze gorzej....Żenada......

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Konstrukcje stalowe
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa magazynów
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zamiana jednej niewoli na inną. "Zwycięstwo bez wolności"

Europa świętuje rocznicę kapitulacji III Rzeszy 8 maja. W Polsce jest to #Narodowy Dzień Zwycięstwa. Jednocześnie, co roku, jest to czas rosyjskiej kłamliwej propagandy historycznej.

(czytaj więcej)