Dziś mamy 26 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

21 marca 2018

Mieszkańcy byli jednogłośni. Największą bolączką osiedla jest stan dróg

fot. LK

fot. LK

W związku ze zmianą nazw dwóch ulic na Osiedlu Bydgoskim w Szubinie, zaszła konieczność #zmiany statutu osiedla. By dokument zmienić, potrzeba zgody mieszkańców. Z tego powodu burmistrz Szubina zwołał konsultacje społeczne. Odbyły się one 20 marca w murach szubińskiego magistratu.

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku radni miejscy podjęli uchwały o zmianie nazw dwóch ulic: 21 Stycznia na Księdza Jana Kątnego oraz Lucjana Szenwalda na Wisławy Szymborskiej. Zmiany musiały nastąpić w związku z ustawą dekomunizacyjną. Ponieważ w statucie osiedla wymienione są nazwy wszystkich ulic wchodzących w jego skład, trzeba było wnieść do niego poprawki, a na to musieli wyrazić zgodę mieszkańcy. Tak też się stało jednogłośną decyzją zgromadzonych w urzędzie.

Spotkanie z burmistrzem Szubina Arturem Michalakiem, sekretarz gminy Renatą Kabullą oraz naczelnikiem Wydziału Inwestycji Wiesławem Stepczyńskim było okazją do poruszenia problemów, z którymi borykają się mieszkańcy Osiedla Bydgoskiego. A największą ich bolączką jest stan dróg i chodników. Jedną z tych w najgorszym stanie jest ulica Wiejska – nieutwardzona, bez chodnika, bez odwodnienia. Przez większą część roku przypomina bagno, często trzeba wypompowywać wodę z piwnic. Jej mieszkańcy dopytywali, kiedy w końcu doczekają się przebudowy. Okazuje się, że gmina planuje w tym roku przejąć grunty od KOWR, dopiero później będzie można przygotować dokumentację projektową i etapami przebudowywać drogę. Może to potrwać co najmniej 2 lata. Mówiono także o ulicy Asnyka, Szymborskiej, Słowackiego.

Rozmawiano także o największej tegorocznej inwestycji gminnej – budowie kanalizacji sanitarnej i deszczowej na całym Osiedlu Bydgoskim. I tu mieszkańcy dopytywali, kiedy zostanie dokończona np. ul. Stanisława Wyspiańskiego, dlaczego zaczęto od ulicy Kochanowskiego, a nie od Wiejskiej, kiedy mają skończyć się wszystkie prace. Dopytywano także o progi zwalniające na Kochanowskiego, które nie powróciły na swoje miejsca po odtworzeniu nawierzchni.

Mieszkańcy pytali także o problem smogu w mieście. Burmistrz wyjaśnił, że w ramach walki ze smogiem można starać się o dofinansowanie do wymiany ogrzewania na ekologiczne, prowadzone są kontrole w zgłoszonych przez mieszkańców miejscach, w gminie jest także program usuwania azbestu, a jeśli się uda, samorząd przystąpi do programu Urzędu Marszałkowskiego Eko Piec.

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    slaw, w dniu 22-03-2018 15:47:44 napisał:

    Walka ze smogiem w Szubinie - ha ha dobre. Przez kolejnych 1000 lat w tej sprawie nic się nie zmieni. Wszystkie nowe warunki zabudowy i miejscowe plany powinny zakazywać stosowania drewna i węgla. Blokowanie budowy bloków na rzecz domków również wzmaga występowanie smogu. Bloki są podłaczane do KPEC a w domkach każdy pali drewnem lub węglem lub czymś innym co się pali.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa magazynów
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość handlową jaj. Jakie nieprawidłowości stwierdzono?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów #Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Poranne ćwiczenia strażaków. Udział wzięło pięć zastępów

W czwartek, 25 kwietnia w godzinach rannych strażacy #prowadzili ćwiczenia na obiekcie przy ulicy Kcyńskiej w Szubinie.

(czytaj więcej)