Dziś mamy 5 lipca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

10 lutego 2020

Kredyt hipoteczny dla młodych - gdzie młode osoby znajdą korzystny kredyt?

Kredyt hipoteczny dla młodych to często nie tylko szansa na spełnienie marzenia o własnym mieszkaniu, ale# konieczność. Nie każdy może bowiem pozwolić sobie na mieszkanie z rodzicami, ma mieszkanie po babci lub środki, które pozwolą kupić mieszkanie za gotówkę. Kredyt hipoteczny pozwala więc poprawić warunki bytowe. Czy jednak osoby młode mają szansę na uzyskanie kredytu? Gdzie powinni go szukać? Odpowiadamy!

Kredyt hipoteczny jest często pierwszym kredytem, na który decydują się młodzi ludzie. Zakup nieruchomości na kredyt wielokrotnie jest lepszą inwestycją niż wynajmowanie mieszkania przez wiele lat. Szczególnie często kredyt hipoteczny biorą świeżo poślubione małżeństwa. Jest to ich pierwsze duże wspólne zobowiązanie finansowe. Chociaż tak długoletni kredyt potrafi skutecznie zniechęcać, odpowiednio dobrany nie będzie nadmiernie obciążać budżetu domowego. Czy w przypadku młodych osób tani kredyt hipoteczny jest w ogóle możliwy?

Kredyt hipoteczny – na czym polega?
Kredyt hipoteczny to specyficzny rodzaj kredytu, dzięki któremu można sfinansować zakup nieruchomości, Zabezpieczony jest on wpisem hipotecznym właśnie na zakupionym mieszkaniu czy domu. Wpis ten powoduje, że jeśli kredytobiorca nie wywiąże się ze swojego zobowiązania, bank będzie mógł domagać się swoich wierzytelności właśnie ze sprzedaży takiego mieszkania. Kredyt hipoteczny może się więc wydawać ryzykowny. Jest jednak rozbity na bardzo wiele rat dostosowanych do możliwości finansowych spłacającego.

Kredyt hipoteczny – warunki, które musisz spełniać
Żeby wziąć kredyt hipoteczny trzeba spełniać dwa podstawowe warunki: mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz posiadać wkład własny. Oba te elementy potrafią przysporzyć młodym ludziom wiele trudności.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny
Przed udzieleniem kredytu bank bada dokładnie zdolność kredytową wnioskodawcy. Składa się na nią wiele czynników, ale najważniejsze to:

  •  wysokość dochodów,
  •  forma zatrudnienia.


Na początku kariery zawodowej trudno więc o kredyt hipoteczny. Zarobki niedługo po studiach nie należą do najwyższych, co powoduje, że zdolność kredytowa jest niewielka. Również często pracuje się na podstawie mniej wiarygodnych dla banków umów. Nie każdy może się bowiem pochwalić umową o pracę, a to właśnie taka forma zatrudnienia wygląda najmniej ryzykownie w oczach banku.

Kredyt hipoteczny dla młodych – jak zwiększyć swoje szanse?
Młodzi ludzie mogą zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny. Jeśli więc masz wrażenie, że nie będziesz w stanie wziąć na siebie takiego zobowiązania, masz kilka wyjść. Co możesz zrobić?

  •  Dołączyć do kredytu osobę trzecią: rodziców, dziadków czy rodzeństwo,
  •  wnioskować o kredyt wraz z partnerem.


W znacznie lepszej sytuacji kredytowej są osoby, które decydują się na wspólny kredyt. Małżeństwa, szczególnie bezdzietne, mają więc większe szanse na uzyskanie środków na mieszkanie w porównaniu z singlami. Bank bada bowiem wspólną zdolność kredytową, a co za tym idzie, staje się ona znacznie wyższa.

Skąd wziąć wkład własny na kredyt hipoteczny?
Poza odpowiednio wysoką zdolnością kredytową, wyzwaniem jest jeszcze zgromadzenie wkładu własnego. Zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, wkład własny powinien wynosić około dwudziestu procent pożyczanej kwoty. Jest to zwykle znaczna suma, której często nie mają młodzi ludzie. Skąd w takim razie wziąć środki na wkład własny?

Najprostszym rozwiązaniem jest prośba o pożyczkę od rodziny. Jeśli jest ona w stanie wesprzeć Cię w ubieganiu się o kredyt, na pewno bardzo ułatwi Ci to formalności. Nie każdy ma jednak tak korzystną sytuację. Co, jeśli nie można liczyć na wsparcie rodziny? Banki mają świadomość, że młodzi ludzie mogą mieć problem ze zgromadzeniem niezbędnych środków. Proponują więc zastąpienie tych środków innym zabezpieczeniem.

Kredyt hipoteczny - co zamiast wkładu własnego?
Jeśli nie masz środków na wkład własny, możesz skorzystać z innej formy zabezpieczenia. Żeby z nich skorzystać, musisz mieć jednak odłożone przynajmniej dziesięć procent wartości zobowiązania. Które opcje najchętniej wybierają młodzi ludzie?

  • Ubezpieczenie wkładu własnego
  • Wycena nieruchomości wyższa niż cena zakupu
  • Grunt pod budowę domu
  • Środki odłożone na remont
  • Pomoc z programów rządowych


Szczególnie popularnym sposobem, z którego korzystają młodzi ludzie, jest pomoc z programów rządowych. Jednak programy pomocowe nie są dostępne przez cały czas. Żeby z nich skorzystać, należy spełniać określone warunki oraz brać kredyt w latach ich trwania.

Najlepszy kredyt hipoteczny – jak znaleźć?
Najlepszy kredyt hipoteczny dla młodych najłatwiej znaleźć przy pomocy porównywarki kredytowej. Wystarczy, że wpiszesz do niej interesującą Cię kwotę kredytu oraz okres kredytowania, a dowiesz się, który bank jest w stanie zaoferować Ci najkorzystniejsze warunki. W ten sposób, zamiast przeglądać dokładnie kilkanaście różnych ofert, możesz szybko wyselekcjonować te najbardziej godne uwagi.

 

Materiał Partnera- artykuł sponsorowany

Oceń artykuł: 2 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)