Dziś mamy 5 lipca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

16 maja 2020

Jak przeprowadzić egzaminy w czasach koronawirusa? Są wytyczne

fot. archiwum

fot. archiwum

Znane są wytyczne dotyczące przeprowadzenia czerwcowych egzaminów. Wśród nich #znalazły się m. in. te o obowiązkowej dezynfekcji, otwartych drzwiach do sal, zabrania swoich przyborów, wietrzenia sal.

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. Matury (tylko w części pisemnej) mają się rozpocząć 8 czerwca, a egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 16-18 czerwca.

Przy wejściu do szkoły oraz w każdej z sal egzaminacyjnych dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk. Zdający mają obowiązek zakrywać usta i nos, ale tylko do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Zakrywanie nosa i ust nie jest wymagane podczas pisania egzaminu. Kiedy dany zdający ze względów zdrowotnych nie może założyć maseczki, powinien zgłosić to dyrektorowi szkoły nie później niż do 29 maja 2020 r. Rodzice nie mogą wchodzić na teren szkoły razem ze zdającymi, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

Odległość między zdającymi musi wynosić co najmniej 1,5 metra w każdym kierunku, co sprawi, że w jednej sali będzie mogło przebywać mniej osób. Konieczna jest dezynfekcja ławek i krzeseł przed i po każdym egzaminie oraz materiałów, sprzętów i narzędzi, z których korzysta więcej niż jeden zdający. Każdy zdający musi zabrać ze sobą takie przybory jak długopis, linijka, cyrkiel, kalkulator itd. Jeżeli natomiast szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek. Szkoła nie zapewnia wody – można przynieść własną butelkę. Uczniowie nie mają co liczyć także na posiłki. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.

Drzwi do szkoły oraz wszystkie wewnątrz budynku powinny być otwarte. Wyjątek stanowi egzamin z języków obcych, podczas którego odtwarzane są nagrania w zakresie zadań rozumienia ze słuchu. Sale egzaminacyjne powinny być wietrzone mniej więcej co godzinę, jeśli pozwala na to pogoda i nie panuje zbyt duży hałas. Każdy zdający powinien mieć zapewnione miejsce, w którym może zostawić osobiste rzeczy tj. plecak, torbę, kurtkę, telefon.

Dyrektorzy placówek muszą wdrożyć wszelkie możliwe rozwiązania, by uniknąć tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu wyznaczone mogą zostać np. różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych.

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasa fiskalna ONLINE Datecs WP500
1399PLN PROMOCJAPLN
Fotoobrazy na płótnie
od 48,50PLN
Produkty instax
od 37,90PLN
MEBLE PIOTR PASIEKA
Sprawdzanie geometrii kół
Elewacje
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Wagi sklepowe
699PLN 500PLN
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)