Dziś mamy 8 maja 2024, środa, imieniny obchodzą:

09 grudnia 2019

Inauguracja Systemu Informacji Wizualnej. Upamiętniono kilka osób

fot. Kamila Czechowska

fot. Kamila Czechowska

Szubińskie Towarzystwo Kulturalne wraz z partnerami w projekcie Muzeum# Ziemi Szubińskiej i Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Szubinie zaprosiło w sobotę 7 grudnia na historyczny spacer − inaugurację „Systemu Informacji Wizualnej dla upamiętnienia 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Etap II”.

Wydarzenie rozpoczął prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Mirosław Rzeszowski, dalszą część prowadziła koordynator i pomysłodawca projektu Kamila Czechowska, która przybliżyła cele projektu i podziękowała za społeczny wkład tłumaczkom tekstów Bernadecie Kowalskiej i Ewelinie Kapsa oraz Piotrowi Adamczewskiemu za przekazane życiorysy strażaków-weteranów powstania wielkopolskiego i Katarzynie Tatar, która zadbała o poprawność językową przygotowanych tabliczek i tekstów w folderze informacyjnym. Kamila Czechowska podziękowała także rodzinom za zaangażowanie w projekt i liczne przybycie na spotkanie.

Podczas uroczystości głos zabrał wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, który mówił o idei wspierania działań związanych z upamiętnianiem powstania wielkopolskiego na terenie powiatu. Następnie odbył się spacer historyczny, podczas którego upamiętnieni zostali: ks. Klemens Zieliński, Jan Bembnista, Walenty Dypczyński, Wacław Kalka. Tabliczki odsłaniali: ks. dziekan Tadeusz Lesiński i wicestarosta Tomasz Miłowski, Alicja Przybylska i sekretarz Urzędu Miejskiego Renata Kabulla, Zofia Kapsa i prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie Mariola Polańska, Zuzanna Kłosowska i prezes Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego Mirosław Rzeszowski. W imieniu upamiętnionych głos zabierali ks. Tadeusz Lesiński, Alicja Przybylska, Barbara Kapsa i Anna Noculak, Tomasz Półtorak. Dodatkowo projektowi towarzyszy bezpłatny folder z danymi osób upamiętnionych w latach 2018-2019 w Szubinie i Rynarzewie, który wręczano podczas uroczystości. Folder dostępny jest w Rejonowej Bibliotece Publicznej, Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz izbie tradycji Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynarzewie.

Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom sobotniego spaceru, wśród których byli m.in. ks. proboszcz Jacek Pawelczyk, radni Rady Miejskiej Hanna Adamczewska, Piotr Adamczewski, Stanisław Wypych, członkowie Rady Muzeum, prezes Akcji Katolickiej w Słupach Marlena Posadzy, członkowie Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego i Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Szubinie. System Informacji Wizualnej sfinansowany został z dotacji powiatu nakielskiego.

Materiał: Kamila Czechowska

Oceń artykuł: 11 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
0

Miej oko na kleszcze. Przestrzegaj podstawowych zasad

Choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń#, które występuje w naszym klimacie.

(czytaj więcej)
0

Dziedzictwo cysterskie w Łeknie. Wyjątkowe w skali europejskiej

Międzynarodowy projekt „Cisterscapes – cysterskie krajobrazy łączące Europę” otrzymał# tytuł Znaku Dziedzictwa Europejskiego (European Heritage Label). Wśród 18 ośrodków cysterskich, które biorą udział w projekcie, jest krajobraz klasztoru łekneńsko-wągrowieckiego. Gmina i Miasto Wągrowiec, otrzymując Znak Dziedzictwa Europejskiego, dołączyły do grona 66 miejsc w Europie uhonorowanych Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

(czytaj więcej)
0

Miejsca otoczone czcią. Umieszczono pamiątkową talblicę

13 lat temu dzięki projektowi dofinansowanemu z# Powiatu Nakielskiego i zaangażowaniu mieszkańców Brzózek udało się przeprowadzić rewitalizację starego cmentarza ewangelickiego znajdującego się w naszej miejscowości.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenie dla owadów zapylających. Większa liczba działań kontrolnych

Pszczoła miodna oraz inne owady zapylające są niezwykle ważną #częścią ekosystemu oraz jednym z ważniejszych czynników plonotwórczych w produkcji roślinnej.

(czytaj więcej)