Dziś mamy 3 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

06 marca 2025

Szereg wyzwań przed UE. Jedno z nich to bezpieczeństwo żywnościowe

fot. Ministerstwo Rolnictwa

fot. Ministerstwo Rolnictwa

Unia Europejska stoi przed szeregiem # wyzwań, takich jak napięcia geopolityczne, zmiany klimatu, transformacja energetyczna i globalna konkurencja. W odpowiedzi, polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej podkreśla znaczenie wielowymiarowego bezpieczeństwa – w tym bezpieczeństwa żywnościowego.

Bezpieczeństwo żywnościowe w UE
Zapewnienie stabilnych dostaw żywności w Europie wymaga zrównoważonego rolnictwa, wspierania lokalnych producentów oraz inwestowania w nowoczesne technologie. Kluczowe jest również ograniczenie marnowania żywności oraz zwiększenie odporności łańcuchów dostaw na kryzysy. Wspólna Polityka Rolna UE powinna dążyć do zapewnienia niezależności żywnościowej kontynentu, dbając o środowisko i dobrostan zwierząt.

– Obecnie głównym problemem jest niska opłacalność produkcji rolnej lub nawet jej brak. Dlatego jednym z podstawowych wyzwań jest konieczność utrzymania żywotności ekonomicznej gospodarstw rolnych – powiedział minister Czesław Siekierski.

Bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowym elementem "Wizji rolnictwa i żywności", zapowiedzianej w wytycznych Komisji Europejskiej, przedstawionych przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen.

Przyszłość unijnej polityki rolnej
Konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zbiega się z początkiem działania nowego Komisarza ds. Rolnictwa, który opublikował 19 lutego 2025 r. komunikat „Wizja rolnictwa i żywności. Wspólne kształtowanie atrakcyjnego sektora rolnego i rolno-spożywczego dla przyszłych pokoleń”.

– Musimy wspólnie zastanowić się, czego chcemy. Jakie kierunki powinna obrać Wspólna Polityka Rolna, aby ewoluowała – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.

Wizja wyznacza kierunki rozwoju europejskiego sektora rolno-spożywczego do 2040 r., uwzględniając aktualne wyzwania i uwarunkowania. Dokument ten stanowi punkt wyjścia do dalszych dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i systemu żywnościowego UE. Dokument nie zawiera na tym etapie konkretnych instrumentów, lecz otwiera debatę nad kierunkami rozwoju sektora rolno-spożywczego.

Konferencja "Wspólna Polityka Rolna dla bezpieczeństwa żywnościowego" jest ważnym punktem wyjścia do dyskusji na temat wyzwań współczesnego rolnictwa. WPR odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności, a także w przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom handlowym. Silne i odporne łańcuchy dostaw żywności powinny wspierać zrównoważoną produkcję i konsumpcję, chroniąc rolników.

materiał: ministerstwo Rolnictwa

 

Oceń artykuł: 13 11

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (15)

    Rolnik, w dniu 06-03-2025 11:56:51 napisał:

    Chyba powinno być bezpieczeństwo Europejczyków. Nic dobrego z tego nie wyniknie.

    odpowiedz

    • 1 (17)

    Brak , w dniu 06-03-2025 15:59:54 napisał:

    O czym oni debatują brak zajęcia to może porządki wiosenne Za chwilę będą rozmawiać o nadwyżce żywności i tak w kolo Może pomyślą co zrobić z tym zielonym lądem czym mają palić Polacy

    odpowiedz

    • 4 (12)

    Lk, w dniu 07-03-2025 14:10:07 napisał:

    Debatują jak tu obrobić rolnika ,robotnika a plebs tego portalu minusuje. Cały czas widać że to jeden troll albo jakiś dziennikarzyna tegoż portalu. Nic więc nie trzeba pisać.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    On, w dniu 07-03-2025 17:19:08 napisał:

    Jestem za bezpieczeństwem żywnościowym nie sprowadzać zboża technicznego .

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Konstrukcje stalowe
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)