Szereg wyzwań przed UE. Jedno z nich to bezpieczeństwo żywnościowe

fot. Ministerstwo Rolnictwa
Unia Europejska stoi przed szeregiem # wyzwań, takich jak napięcia geopolityczne, zmiany klimatu, transformacja energetyczna i globalna konkurencja. W odpowiedzi, polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej podkreśla znaczenie wielowymiarowego bezpieczeństwa – w tym bezpieczeństwa żywnościowego.
Bezpieczeństwo żywnościowe w UE
Zapewnienie stabilnych dostaw żywności w Europie wymaga zrównoważonego rolnictwa, wspierania lokalnych producentów oraz inwestowania w nowoczesne technologie. Kluczowe jest również ograniczenie marnowania żywności oraz zwiększenie odporności łańcuchów dostaw na kryzysy. Wspólna Polityka Rolna UE powinna dążyć do zapewnienia niezależności żywnościowej kontynentu, dbając o środowisko i dobrostan zwierząt.
– Obecnie głównym problemem jest niska opłacalność produkcji rolnej lub nawet jej brak. Dlatego jednym z podstawowych wyzwań jest konieczność utrzymania żywotności ekonomicznej gospodarstw rolnych – powiedział minister Czesław Siekierski.
Bezpieczeństwo żywnościowe jest kluczowym elementem "Wizji rolnictwa i żywności", zapowiedzianej w wytycznych Komisji Europejskiej, przedstawionych przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen.
Przyszłość unijnej polityki rolnej
Konferencja organizowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zbiega się z początkiem działania nowego Komisarza ds. Rolnictwa, który opublikował 19 lutego 2025 r. komunikat „Wizja rolnictwa i żywności. Wspólne kształtowanie atrakcyjnego sektora rolnego i rolno-spożywczego dla przyszłych pokoleń”.
– Musimy wspólnie zastanowić się, czego chcemy. Jakie kierunki powinna obrać Wspólna Polityka Rolna, aby ewoluowała – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski.
Wizja wyznacza kierunki rozwoju europejskiego sektora rolno-spożywczego do 2040 r., uwzględniając aktualne wyzwania i uwarunkowania. Dokument ten stanowi punkt wyjścia do dalszych dyskusji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej i systemu żywnościowego UE. Dokument nie zawiera na tym etapie konkretnych instrumentów, lecz otwiera debatę nad kierunkami rozwoju sektora rolno-spożywczego.
Konferencja "Wspólna Polityka Rolna dla bezpieczeństwa żywnościowego" jest ważnym punktem wyjścia do dyskusji na temat wyzwań współczesnego rolnictwa. WPR odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości produkcji, dystrybucji i konsumpcji żywności, a także w przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom handlowym. Silne i odporne łańcuchy dostaw żywności powinny wspierać zrównoważoną produkcję i konsumpcję, chroniąc rolników.
materiał: ministerstwo Rolnictwa
Galeria







Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad
Rolnik, w dniu 06-03-2025 11:56:51 napisał:
odpowiedz
Brak , w dniu 06-03-2025 15:59:54 napisał:
odpowiedz
Lk, w dniu 07-03-2025 14:10:07 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 07-03-2025 17:19:08 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!