Dziś mamy 28 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

27 czerwca 2023

Pomoc dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki. Rozpoczęto wypłatę dofinansowania

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

Przypominamy, że do końca miesiąca o pomoc mogą się ubiegać producenci# pszenicy, kukurydzy lub gryki, którzy ponieśli straty spowodowane agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a ziarno sprzedali w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia 2023 r. Do tej pory wnioski o takie wsparcie złożyło ponad 60 tys. rolników. ARiMR rozpoczęła już wypłatę dofinansowania – do tej pory na konta 10,7 tys. rolników trafiło 100 mln zł.

Dokumenty o pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Można to zrobić:

  • bezpośrednio w kancelarii;
  • przez platformę ePUAP;
  • za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl;
  • rejestrowaną przesyłką pocztową.

Co ważne, rolnicy, którzy złożyli wnioski przed wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia (nabór rozpoczął się 13 kwietnia), mogą złożyć zmiany do wniosków – więcej informacji oraz dokumenty niezbędne do uzyskania wsparcia - otwórz

Na razie do ARiMR wpłynęło ponad 60 tys. wniosków o tę pomoc – zdecydowanie najwięcej, bo 14,75 tys., w województwie lubelskim. 21 czerwca Agencja rozpoczęła wypłatę pieniędzy z tego tytułu. Do tej pory do 10,7 tys. rolników trafiło 100 mln zł.

Przypominamy, że w wyniku nowelizacji przepisów: o pomoc, poza producentami pszenicy lub kukurydzy, mogą ubiegać się producenci gryki; termin przyjmowania wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023 r.; wsparciem może być objęta większa powierzchnia upraw – 300 ha (wcześniej 50 ha); wzrosły stawki pomocy. Bez zmian pozostaje przedział czasowy, w którym pszenica, kukurydza lub gryka zostały sprzedane. Ten okres to 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. Jeśli chodzi o nabywcę, musi być on uprawniony do prowadzenia działalności w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż; może to być także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należy udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.

Wysokość pomocy nie może przekroczyć:

  1. iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw pszenicy, kukurydzy lub gryki, do której producent rolny otrzymał dopłaty bezpośrednie za 2022 r., jednak nie więcej niż 300 ha łącznie;
  2. iloczynu stawki pomocy oraz powierzchni upraw. Powierzchnię tę oblicza się jako iloraz liczby ton pszenicy, kukurydzy lub gryki wynikającej z załączonych faktur i współczynnika:
    • 5,5 – w przypadku pszenicy,

    • 7 – w przypadku kukurydzy,

    • 1,6 – w przypadku gryki.

Stawki pomocy zamieszczamy w tabeli poniżej.

W przypadku ubiegania się o pomoc przez rolne spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie rolników należy wiedzieć o wymogu przejścia przez te organizacje specjalnego badania, o którym mówi art. 91 § 1 ustawy Prawo spółdzielcze, w okresie trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o wsparcie. Natomiast limit dofinansowania obliczany jest jako iloczyn 300 ha oraz liczby rolników należących do spółdzielni.

Informacja z MRiRW - otwórz

Materiał: ARiMR

Oceń artykuł: 14 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    Mareczek, w dniu 27-06-2023 10:39:11 napisał:

    Biedne rolasy tyle lat na rynku i wiecznie im dopłacać trzeba, jak coś jest nierentowne to albo zawijać interes i sprzedać ziemie albo w dzierżawę innym bardziej przedsiębiorczym rolasom.

    odpowiedz

    • -1 (3)

    rolnik, w dniu 27-06-2023 12:18:23 napisał:

    od rolnika sie odwal bo rolnik karmi bez rolnikow bys zwir wpieprzal

    odpowiedz

    • 0 (2)

    bamber, w dniu 27-06-2023 12:23:15 napisał:

    najwiecej miaucza paroby za minimalna krajowa to zaluz gospodarstwo kup ziemie zrob szkole rolnicza kto ci broni

    odpowiedz

    • 1 (1)

    Fet, w dniu 27-06-2023 13:14:20 napisał:

    Najwięcej wy miałczycie kiedyś się wam zakończą te dopłacili

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    gospodarz, w dniu 27-06-2023 14:54:49 napisał:

    nam sie skoncza a wy bedziecie placic po 80zl za chleb bo maki nie bedzie

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Budowa hal
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Rejestracja BDO
500PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)