Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

31 maja 2022

Dzień Kolorów Daltońskich w szubińskim przedszkolu. Zabawy nie brakowało

fot. pow.

fot. pow.

Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie to# placówka, która od kilku lat pracuje zgodnie z założeniami pedagogiki planu daltońskiego i jest certyfikowanym Przedszkolem Daltońskim. Cała przedszkolna społeczność swą pracę i codzienne funkcjonowanie opiera na filarach takich, jak odpowiedzialność, samodzielność, współpraca i refleksja. Wszystkie nasze działania dążą do tego, by rozwijać w dzieciach te umiejętności oraz takie formy zachowań, które ułatwią im funkcjonowanie w dzisiejszym świecie.

Jako placówka Daltońska, postanowiliśmy zorganizować Dzień Kolorów Daltońskich – jako dzień pełen wrażeń dla dzieci, ale również dzień przypominający o najważniejszych daltońskich ideach. W ten wyjątkowy dzień wszystkie dzieci przyszły ubrane w daltońskich kolorach: czerwonym, niebieskim, pomarańczowym, zielonym, żółtym, różowym i fioletowym. Na początku, każda grupa została zaproszona na hol przedszkola, na którym omówione zostały wszystkie daltońskie barwy oraz ich znaczenie. Następnie w rytmie piosenki „Daltonka” dzieci wykonywały zadanie grupowe – malowanie kwiatka przypisanego do określonego dnia tygodnia i koloru grupy. Od początku przedszkolaki mogły wzmocnić poczucie współpracy i odpowiedzialności za powierzone im zadanie. Po jego wykonaniu dzieci udawały się do ogrodu przedszkolnego, w którym ukryte zostały zadania. Po odszukaniu kopert z zadaniem dzieci odczytywały zawartą tam instrukcję i działając zgodnie z nią, wykonywały kolejne zadania. A zadań było wiele! Przelewanie wody w kolorach dni tygodnia z wiaderek do butelek, skoki przez kolorowe szarfy, malowanie kredą na tablicy daltońskiego tygodnia, rzucanie kolorowymi woreczkami do celu, kodowanie na macie z kolorowymi kubeczkami, układanie kolorowych patyczków wg podanych wzorów, wieszanie kartek na sznurku zgodnie z podanym rytmem - kolorowy tydzień, układanie domina i wiele, wiele więcej. Realizowanie wszystkich zadań wzmacniało w dzieciach poczucie bycia jedną drużyną, na której sukces pracowało każde z nich. Potrafiły rozdzielać pomiędzy siebie obowiązki i dążyć do realizacji celu. Na zakończenie dzieci z wszystkich grup stanęły do wspólnej, pamiątkowej fotografii – co ukazało nie tylko jedność i współpracę grupową, ale również naszą daltońską przedszkolną pasję. Dzieci na zakończenie otrzymały instrukcje wykonania kwiatów w sali przedszkolnej, które stały się dekoracją na zbliżające się Święto Rodziny w naszym daltońskim przedszkolu.

Organizacja takiego święta dała nam możliwość rozwijania nie tylko współpracy, odpowiedzialności dzieci, ale również całą masę pozytywnej energii do realizacji kolejnych daltońskich przedsięwzięć w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Ukazała również po raz kolejny, że pedagogika planu daltońskiego sprawia, że atmosfera panująca w placówce oraz współpraca wszystkich jej podmiotów, powodują, że jest miejscem wyjątkowym… i kolorowym!

Materiał: Martyna Ucińska, Olga Nowak - Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 14 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)