Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

17 listopada 2021

Czy można złomować pojazd bez przeglądu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Decyzja o złomowaniu auta zawsze jest podejmowana z pewną niechęcią. Często dotyczy przecież pojazdu lubianego, który przez# lata służył całej rodzinie, choć dziś jego stan jest już na tyle zły, że auto nie ma nawet ważnych badań technicznych. Ten brak zaliczonego przeglądu budzi zresztą pewne wątpliwości. Czy samochód bez aktualnych badań może w ogóle zostać zezłomowany? Czy można siąść za kierownicą ten ostatni raz, aby dostarczyć go do stacji demontażu pojazdów?

Czy brak ważnego przeglądu to przeciwwskazanie do złomowania?

Polskie prawo jest dość restrykcyjne wówczas, gdy w grę wchodzi złomowanie pojazdów. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że ośrodki zajmujące się kasacją aut muszą mieć zgodę na działanie. Taką firmą jest „Kapral-Car” prowadząca legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów z upoważnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o numerze C-43. Nie oznacza to jednak, że brak ważnego przeglądu może uniemożliwić złomowanie. Mamy do czynienia z rozwiązaniem stosowanym często właśnie dlatego, że auto nie spełnia już wymogów technicznych. Nie trzeba więc obawiać się, że brak tego dokumentu będzie problemem.

Co z transportem?

Czy jednak oznacza to, że właściciel auta może wsiąść za jego kierownicę po to, aby zawieźć pojazd na złomowanie? Okazuje się, że tu przepisy kodeksu drogowego są tu znacznie bardziej restrykcyjne. Pojazd, który nie ma aktualnych badań, nie może poruszać się po drogach nawet, jeśli jeszcze odpala i działają w nim zarówno światła, jak i hamulce. Brak stosowania się do tych wymogów owocuje mandatem, punktami karnymi, a bardzo często także odebraniem dowodu rejestracyjnego. To może skomplikować sytuację właściciela samochodu, bo mówimy o dokumencie niezbędnym podczas kasacji. Ryzyko nie zawsze się opłaca. Warto więc poszukać takiej stacji odpowiedzialnej za demontaż pojazdów, która oferuje odbiór auta od klienta. Auto-Kasacja „Kapral-Car” zapewnia darmowy odbiór własnym transportem. Pozwoli to na przestrzeganie prawa, oszczędność nerwów i pieniędzy, które trzeba byłoby zapłacić w następstwie spotkania z patrolem policji.

 

Relację filmową możesz zobaczyć:

FILM 1

FILM2

 

Materiał Partnera - Artykul Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)