Dziś mamy 22 kwietnia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

22 października 2018

Bo wolność krzyżami się mierzy. Zwiedzili miejsca pełne narodowych pamiątek

fot: Piotr Szybowicz

fot: Piotr Szybowicz

Uczniowie I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie brali udział w wycieczce z okazji 100-lecia # odzyskania niepodległości - w ramach projektu „Bo wolność krzyżami się mierzy, Historia ten jeden ma błąd (...)”.

W pierwszym dniu licealiści odwiedzili Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Mszę Świętą w kaplicy Matki Boskiej w intencji pielgrzymów z Szubina koncelebrował między innymi ksiądz Szymon Lewandowski. Następnie uczniowie z opiekunami zwiedzili: Bazylikę, Salę Rycerską, Arsenał, Muzeum 600-lecia, skarbiec, Bastion św. Rocha, wieżę. Po południu szubińscy licealiści udali się do drugiej stolicy Polski - Krakowa, gdzie przeszli Traktem Królewskim na Rynek Główny, odwiedzając po drodze romański kościół św. Andrzeja (klarysek) i wczesnobarokowy kościół św Piotra i Pawła (jezuicki). W czasie wolnym tylko nieliczni weszli do gotyckiego kościoła archiprezbiterialnego Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Mariackiego) ze słynnym ołtarzem Wita Stwosza, który kolejnego dnia był zamknięty z powodu prac konserwatorskich. Nie udało się także wejść na Wieżę Mariacką z uwagi na panujący tam tłok.

            W drugim dniu młodzież LO zwiedziła Zamek Królewski na Wawelu, w tym między innymi Reprezentacyjne Komnaty Królewskie – na czele z Izbą Poselską i Salą Senatorską, Skarbiec Koronny i Zbrojownię i Smoczą Jamę. Udali się także do katedry wawelskiej – bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława gdzie zobaczyli przede wszystkim Ołtarz św. Stanisława (Konfesja św. Stanisława), renesansową Kaplicę Zygmuntowską, Dzwon Zygmunt, Kryptę Wieszczów Narodowych i Groby Królewskie. Następnie licealiści podeszli pod Bramę Floriańską i Barbakan, a następnie na Rynek Główny gdzie zwiedzili renesansowe Sukiennice i mieszczące się tam Muzeum Narodowe – Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku (wyróżniają się tu: Hołd Pruski i Kościuszko pod Racławicami Jana Matejki, Szał uniesień Władysława Podkowińskiego, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Śmierć Ellenai Jacka Malczewskiego, Pożegnanie Artura Grottgera i Czwórka Józefa Chełmońskiego), muzeum Podziemia Rynku (archeologiczny skansen i wystawa wykopalisk wzbogacone o multimedialne pokazy, interaktywne prezentacje. modele 3D i hologramy). Na największym średniowiecznym placu średniowiecznej Europy zobaczyli także barokowy kościół św. Wojciecha, gotycką Wieżę Ratuszową i pomnik Adama Mickiewicza. Obowiązki opiekunów wycieczki sprawowali: ksiądz Szymon Lewandowski i Piotr Szybowicz.

Materiał: Piotr Szybowicz.

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 3 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)