Dziś mamy 19 maja 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2016

Zmarł Witold Krall

fot. pow.

fot. pow.

W poniedziałek 12 grudnia 2016 r. zmarł Witold Krall, regionalista z Turu koło Szubina, #zwany kronikarzem z tej miejscowości.

Witold Krall urodził się 21 stycznia 1923 r. w Królikowie w rodzinie Zygmunta i Teodozji z domu Reinke. Ojciec początkowo pracował w Policji Państwowej, a następnie zajął się zduństwem. Ten fach po ojcu odziedziczył także Witold, który z czasem zamieszkał w Turze, był zdunem, pracował też w hucie szkła. W 1947 r. poślubił Irenę Trzpis z Samoklęsk Małych. Małżonkowie doczekali się 3 synów i 3 córek. Pracował społecznie w związku kombatantów, Czerwonym Krzyżu. Był członkiem Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego. Posiadał wiele odznaczeń, między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Zwycięstwa i Wolności. Za pracę społeczną i kulturalną, w tym napisanie kroniki Turu, wyróżniony został Medalem im. ks. Jana Kleina przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. Współpracował z Muzeum Ziemi Szubińskiej w ramach projektu pt. „Pocztówki znad krawędzi przeszłości. Dialog pokoleń” w 2010 r. Swoje zbiory Witold Krall udostępnił na potrzeby realizowanej w Turze hutniczej izby tradycji.

Materiał: Muzeum Ziemi Szubińskiej

Oceń artykuł: 18 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Konstrukcje stalowe
Fotopuzzle z nadrukiem A4
26,90PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Mikrodermabrazja
Kwasy...
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)