Dziś mamy 19 lipca 2019, piątek, imieniny obchodzą:

14 grudnia 2016

Zmarł Witold Krall

fot. pow.

fot. pow.

W poniedziałek 12 grudnia 2016 r. zmarł Witold Krall, regionalista z Turu koło Szubina, #zwany kronikarzem z tej miejscowości.

Witold Krall urodził się 21 stycznia 1923 r. w Królikowie w rodzinie Zygmunta i Teodozji z domu Reinke. Ojciec początkowo pracował w Policji Państwowej, a następnie zajął się zduństwem. Ten fach po ojcu odziedziczył także Witold, który z czasem zamieszkał w Turze, był zdunem, pracował też w hucie szkła. W 1947 r. poślubił Irenę Trzpis z Samoklęsk Małych. Małżonkowie doczekali się 3 synów i 3 córek. Pracował społecznie w związku kombatantów, Czerwonym Krzyżu. Był członkiem Kujawsko-Pałuckiego Towarzystwa Kulturalnego. Posiadał wiele odznaczeń, między innymi Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Zwycięstwa i Wolności. Za pracę społeczną i kulturalną, w tym napisanie kroniki Turu, wyróżniony został Medalem im. ks. Jana Kleina przez Szubińskie Towarzystwo Kulturalne. Współpracował z Muzeum Ziemi Szubińskiej w ramach projektu pt. „Pocztówki znad krawędzi przeszłości. Dialog pokoleń” w 2010 r. Swoje zbiory Witold Krall udostępnił na potrzeby realizowanej w Turze hutniczej izby tradycji.

Materiał: Muzeum Ziemi Szubińskiej

Oceń artykuł: 18 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Kasa fiskalna Euro z kopią elektroniczną
1229PLN PROMOCJAPLN
Żel UV 5ml
7,50PLN
Metkownice
od 179PLN
Wosk nabłyszczający Joanna 130ml
9,50PLN
Meble kuchenne
Pokój dzienny/ jadalnia
Fotokubek z kolorowym wnętrzem
24,90PLN
0

Odwołany lot podczas wakacji. Czy turystom przysługuje odszkodowanie?

Podróże samolotem uchodzą za pewny i szybki sposób przemieszczania się, dlatego są chętnie # wybierane jako środek transportu w czasie urlopów.

(czytaj więcej)
0

Jak w ciąży przetrwać upały. Co przyszłe mamy powinny zrobić?

Od kilku lat w naszym kraju letnie miesiące są coraz bardziej gorące. Bywają dni trudne do # przetrwania dla każdego z nas, a zwłaszcza dla przyszłych mam.

(czytaj więcej)
0

"500+" za granicą? Czy rodziny otrzymają świadczenie?

Czy jeśli wraz z rodziną mieszkamy za granicą, ale jesteśmy zameldowani w # Polsce, przysługuje nam świadczenie wychowawcze „500+”?

(czytaj więcej)
0

Kierunek wakacje. Dlaczego warto wybrać lot czarterowy?

Coraz więcej osób interesuje się lotami czarterowymi. Przeloty organizowane przez # biura podróży potrafią kosztować znacznie mniej, niż te wykupione bezpośrednio u przewoźnika.

(czytaj więcej)