Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

26 listopada 2021

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

fot. pow.

fot. pow.

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

„Przygotowany kurs jest odpowiedzią na obecną sytuację, którą obserwujemy przy granicy. W ramach szkolenia przybyli funkcjonariusze Straży Granicznej zapoznali żołnierzy ze specyfiką podejmowanych tam działań. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w CSWOT stale analizujemy bieżące potrzeby Wojsk Obrony Terytorialnej i jednocześnie pod te potrzeby rozwijamy swoją ofertę szkoleń.” – powiedział płk Edward CHYŁA, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zrealizowane zostało we współpracy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie. W ramach 5 dniowego kursu żołnierze zapoznani zostali z medycyną ratunkową z zakresu wychłodzeń i odmrożeń, kontaktami międzykulturowymi, ochroną praw człowieka, a także formami pełnienia służby granicznej. Dodatkowo Terytorialsi praktycznie ćwiczyli techniki umożliwiającymi wsparcie funkcjonariuszy Straży Granicznej w trakcie realizacji czynności związanych z odpieraniem bezprawnych ataków, doprowadzaniem osób zatrzymywanych oraz udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym.

„Kurs jest realizowany na bardzo wysokim poziomie i jest niezbędnym przygotowaniem każdego żołnierza pozwalającym mu na wsparcie działań podejmowanych przez Straż Graniczną. W czasie pięciodniowego kursu uczyliśmy się podejmowania chociażby działań ratowniczych w zakresie hipotermii i wycieńczenia, a także poznaliśmy procedury, które pozwolą nam na jeszcze lepszą współpracę z funkcjonariuszami innych służb.” – powiedział por. Andrzej Wąsowski z 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Materiał: 

ppor. Krzysztof WÓJCIK / Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej

 

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (8)

  amatorzy, w dniu 26-11-2021 13:31:48 napisał:

  teraz sie szkola? To za co oni caly czas biora 500 zl co miesisac?

  odpowiedz

  • 2 (8)

  arbuz2, w dniu 26-11-2021 13:32:40 napisał:

  a kto powiedział, że maja prawo zatrzymać auto. Zdaje się ze nie mają. Mogą sobie jak arbuzy ruchem pokierować

  odpowiedz

  • 3 (3)

  Obserwator, w dniu 26-11-2021 16:44:22 napisał:

  Podobno przy granicy nie mają ostrej amunicji , reszta , czyli zmech , policja i pogranicznicy mają

  odpowiedz

  • 3 (7)

  Kasia, w dniu 26-11-2021 20:09:15 napisał:

  ucza sie jak prawidłowo zostawic dzieci w lesie :D

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Czytelnik, w dniu 26-11-2021 20:30:00 napisał:

  A MOŻE OBOWIĄZKOWO OBJĄĆ SZKOLENIEM STUDENTÓW A NIE LUDZI PRACUJĄCYCH I DEZORGANIZOWAĆ ŻYCIE PRZEDSIĘBIORCOM PŁACĄCYCH PODATKI.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Pozdrawiam, w dniu 27-11-2021 15:24:45 napisał:

  Nic nie mam do terytorialsów,ale tak naprawdę to sobie mogą jedynie palcem w bucie poruszać przy dzisiejszych sposobach walki.Niech wróci zasadnicza służba wojskowa i wtedy zobaczymy ilu będzie chętnych,na przerwę w życiorysie na okres 2 lat. Mając 43lata sam zgłoszę się na ochotnika,warunek mam taki.Konkretne szkolenie z użyciem broni,szkolenie i podnoszenie umiejętności sztuk walki wręcz.Jestem 20 lat po zasadniczej i obserwuję nadal co się zmienia w armiach na świecie i stwierdzam że nasza armia to piaskownica.Wystarczy spojrzeć na wyszkolenie armii angielskiej,niemieckiej,rosyjskiej.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotobombki
19,90PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)