Wierni tradycji. Powstanie Wielkopolskie mają w swoim DNA
fot. LZ
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Szubinie otrzymała #Odznakę Honorową „Wierni Tradycji” przyznawaną co roku przez zarząd Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Przyznanie szczególnego wyróżnienia rozpoczęło cykl obchodów Narodowego Święta Niepodległości w gminie Szubin.
W uroczystości wzięli udział: prezes zarządu głównego TPPW w Poznaniu Tadeusz Musiał, sekretarz generalny TPPW Piotr Wojtczak, wiceprezes zarządu Oddziału Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy Jacek Pietraszek, wicestarosta nakielski Michał Dubkowski, burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, dyrektor Wydziału Edukacji, Sportu i Rekreacji Alina Zdanowska, proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Szubinie Jacek Pawelczyk, prezes Banku Spółdzielczego w Szubinie Piotr Żukowicz, przewodniczący Rady Rodziców Piotr Grochala i zastępczyni Anna Wiśniewska, wnuczka powstańca wielkopolskiego, żołnierza Franciszka Sikorskiego Aldona Schabowski i prawnuczka Karolina Rosińska. Nie zabrakło oczywiście nauczycieli i uczniów szkoły.
- 11 listopada przypada 106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Niektóre źródła historyczne mówią o dacie 7 listopada – jest to data, gdy powołany został tymczasowy rząd premiera Ignacego Daszyńskiego. Czy odliczamy do jednej, czy drugiej daty, pewne jest tylko to, że nasz kraj wrócił na mapy świata po 123 latach niewoli. Drugim powodem tego spotkania jest przyznanie naszej szkole pamiątkowego medalu „Wierni Tradycji”. Jest nam niezmiernie miło i bardzo dziękujemy za to honorowe wyróżnienie. Chcę szczególnie podziękować wszystkim nauczycielom upowszechniającym wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego, wszystkim uczniom, którzy opiekują się miejscami pamięci, sprzątają mogiły powstańcze. Najbardziej na podziękowanie zasługuje pani Mariola Polańska, która od wielu lat prowadzi w szkole kółko historyczne, wraz ze swoimi podopiecznymi opiekuje się mogiłami powstańczymi, miejscami pamięci oraz upowszechnia wiedzę i kultywuje tradycję dotyczącą Powstania Wielkopolskiego. Kształtuje u najmłodszych pokoleń postawy patriotyczne i obywatelskie. Pamiętajmy, że dzięki tym wszystkim, którzy brali udział w zrywach niepodległościowych, bardzo często oddawali to, co najcenniejsze, czyli życie, możemy dziś mówić we własnym języku, mamy własną ojczyznę i możemy robić to, co uważamy za słuszne – powiedział dyrektor szubińskiej „dwójki” Maciej Mierzwiński.
Odznaka Honorowa „Wierni Tradycji” to polskie odznaczenie cywilne, ustanowione 30 stycznia 2009 roku przez TPPW w 20-lecie powstania Towarzystwa. Jest przyznawane każdego roku przez Zarząd Główny TPPW za wybitne zasługi w upowszechnianiu wiedzy i pamięci o Powstaniu Wielkopolskim.W 2020 roku odznaczenie otrzymał ks. kanonik Tadeusz Lesiński. Szczególnym wyróżnieniem został udekorowany sztandar szkoły, a dekoracji dokonali przedstawiciele TPPW w obecności zaproszonych gości. Pamiątkowy medal oraz okolicznościowy adres odebrał dyrektor szkoły Maciej Mierzwiński.
Zwieńczeniem uroczystości był montaż słowno-muzyczny pt. „Niepodległa” przygotowany przez uczniów szkoły. - To już ponad 100 lat. Ktoś mógł kiedyś ustalić sobie, że będziemy świętowali 11 listopada i zostało to wpisane w kalendarze, ale świętowanie i pamięć zależy wyłącznie od nas samych. Im dłużej my będziemy pamiętali o tych, którzy walczyli za naszą wolność, tym dłużej kolejne pokolenia będą mogły świętować – powiedział wicestarosta nakielski Michał Dubkowski.
Głos zabrał także burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. - Świętowanie odzyskania niepodległości zaczynamy od bardzo ważnej uroczystości. Gratuluję wstąpienia do zaszczytnego grona osób i instytucji wyjątkowych z tego względu, że już na zawsze w swoim DNA będziecie mieli Powstanie Wielkopolskie. To wielkie wydarzenie, ale na społeczność szkoły spływa wielki obowiązek. Na zawsze musicie pamiętać i świętować, mówić i przekazywać wiedzę o Powstaniu i powstańcach. To wielka rzecz. Cieszę się, że kolejna instytucja w Szubinie została doceniona tak zaszczytnym wyróżnieniem. Jestem pewien, że ta społeczność zasługuje na to w stu procentach – powiedział włodarz, gratulując nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie.
Galeria
Czytaj również
- Zajęcia muzealne. Młodzież dzieliła się świątecznymi wspomnieniami
- "Łączy nas mundur". Turniej szkół o profilu policyjnym
- "Witajcie w naszej bajce". Przedstawienie spodobało się widzom
- Uczniowie pomogli udekorować salę. Wspólne zwiedzanie wystawy
- "Mikołajkowo, zdrowo i sportowo". Świetna zabawa i integracja
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje
W centrach dwóch największych miast regionu# – Bydgoszczy i Torunia, już jakiś czas temu rozgościły się bożonarodzeniowe jarmarki.
(czytaj więcej)Manewry ratowniczo-antyterrorystyczne. Intensywne i wymagające ćwiczenia
Od 8 do 10 listopada trwały intensywne i wymagające ćwiczenia #ratowniczo-antyterrorystyczne w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC i na wodach Zalewu Szczecińskiego
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!