Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

28 stycznia 2022 0

31 stycznia. To ostateczny termin na rozliczenie wydatków przez KGW

Dotychczas do ARiMR trafiło blisko 7,5 tys. sprawozdań z# wydatków poniesionych w 2021 roku przez koła gospodyń wiejskich na działalność statutową. Na rozliczenie otrzymanych środków jest czas tylko do 31 stycznia 2022 roku.

(czytaj więcej)
24 stycznia 2022 0

Tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Nabór do końca stycznia

Do 31 stycznia można ubiegać się o wsparcie w# ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Wnioski o przyznanie pomocy przyjmuje Centrala ARiMR.

(czytaj więcej)
21 stycznia 2022 1

Małe przetwórstwo i RHD. To już ostatni moment, aby otrzymać pomoc

46 wniosków opiewających na kwotę 8,2 mln zł zarejestrowano na razie w# ARiMR, w trwający jeszcze tylko do 28 stycznia 2022 r. naborze o wsparcie na tzw. małe przetwórstwo lub rolniczy handel detaliczny (RHD).

(czytaj więcej)
20 stycznia 2022 0

Zostało niewiele czasu. Do końca stycznia trzeba rozliczyć się z wydatków

Dotychczas do ARiMR trafiło blisko 4 tys. sprawozdań# z wydatków poniesionych w 2021 roku przez koła gospodyń wiejskich na działalność statutową. Na rozliczenie otrzymanych środków jest czas tylko do 31 stycznia 2022 roku.

(czytaj więcej)
13 stycznia 2022 2

Rada Partnerstw Wodnych Województwa. Wśród członków osoby z powiatu

Stacjonarnie i online – tak można było uczestniczyć w# pierwszym posiedzeniu Rady Partnerstw Wodnych Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbyło się wczoraj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim pod przewodnictwem wojewody Mikołaja Bogdanowicza. Współorganizatorem spotkania był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
12 stycznia 2022 5

Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Można ubiegać się o pomoc

Do 28 stycznia 2022 r. ARiMR przyjmuje wnioski o# „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego (RHD).

(czytaj więcej)
08 stycznia 2022 0

Nowa wysokość jednorazowego odszkodowania oraz zasiłku chorobowego od 1 stycznia 2022 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje#, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego (Dz. U. z 2021 r., poz.2396) ulega zmianie wysokość jednorazowego odszkodowania oraz zasiłku chorobowego.

(czytaj więcej)
07 stycznia 2022 3

Coraz mniej czasu na rozliczenie. Sprawozdania do końca miesiąca

Dotychczas do ARiMR trafiło blisko tysiąc sprawozdań z# wydatków poniesionych w 2021 r. na działalność statutową. Przypominamy, że na rozliczenie otrzymanych środków koła gospodyń wiejskich mają czas do 31 stycznia 2022 r. Jeżeli ten termin nie zostanie dochowany, dofinansowanie trzeba będzie zwrócić.

(czytaj więcej)
04 stycznia 2022 0

„Okienko dla rolnika” już działa. Jakie sprawy można załatwić?

Pod koniec grudnia minionego roku na portalu Gov.pl, uruchomiona# została osobna podstrona poświęcona działaniom na rzecz rolników w ramach tzw. „Okienka dla rolnika”.

(czytaj więcej)
03 stycznia 2022 6

Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej. Ruszył nabór

3 stycznia 2022 r. Agencja Restrukturyzacji i# Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków od rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwie w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych lub ASF.

(czytaj więcej)
30 grudnia 2021 0

Tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. Jutro startuje nabór

31 grudnia 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i# Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna przyjmowanie wniosków w ramach działania „Współpraca” na tworzenie krótkich łańcuchów dostaw. O dofinansowanie z ARiMR na ten cel można się ubiegać już po raz drugi.

(czytaj więcej)
28 grudnia 2021 1

KGW mają coraz mniej czasu na wydanie pieniędzy. O czym trzeba pamiętać?

Tylko do 31 grudnia KGW mają czas na wydanie środków na# prowadzenie działalności statutowej, a wydatki muszą rozliczyć do końca stycznia.

(czytaj więcej)
25 grudnia 2021 5

Kupuj prosto od rolnika! Z Minikowa do siedziby ministerstwa

Do siedziby Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotarła# 23 grudnia br. z Minikowa Wiejska e-skrzynka z produktami rolników i przetwórców z województwa kujawsko-pomorskiego. Wiejska e-skrzynka to nowa platforma zakupowa, która jest jedną z pierwszych takich inicjatyw w Polsce!

(czytaj więcej)
22 grudnia 2021 0

Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Nabór wniosków przedłużony

Do 28 stycznia 2022 r. ARiMR będzie przyjmować wnioski o# „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” w ramach tzw. małego przetwórstwa lub rolniczego handlu detalicznego (RHD). Pierwotnie ten nabór miał zakończyć się 29 grudnia 2021 r.

(czytaj więcej)
15 grudnia 2021 0

Konferencja w Minikowie. Uczestnicy wysłuchali wykładów (film)

7 grudnia w Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji im.# Leona Janty-Połczyńskiego w Minikowie odbyła się konferencja pt. „Innowacyjne technologie odchowu cieląt i opasu końcowego” zorganizowana przez Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

(czytaj więcej)
09 grudnia 2021 4

Wsparcie dla osób, które nie otrzymały pieniędzy za sprzedane mleko

Już tylko do 10 grudnia 2021 r. rolnicy, którzy w# latach 2018-2020 przynajmniej przez rok utrzymywali bydło mleczne i co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za mleko sprzedane podmiotowi, który ogłosił swoją upadłość, mogą ubiegać się o wsparcie w ARiMR. Do 8 grudnia do Agencji wpłynęło 301 wniosków o taką pomoc. Wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

(czytaj więcej)
09 grudnia 2021 1

Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały pieniądze. Teraz czas na rozliczenie

Panie z kół gospodyń wiejskich otrzymały w tym roku z# Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa blisko 55,9 mln zł na prowadzenie działalności statutowej. Na wydanie tych środków mają czas do 31 grudnia 2021 r., a na ich rozliczenie do końca stycznia 2022 r.

(czytaj więcej)
06 grudnia 2021 0

Dopłaty 2021. Rozpoczęła się wypłata płatności końcowych

1 grudnia br. ARiMR rozpoczęła przekazywanie płatności końcowych w# ramach dopłat bezpośrednich oraz obszarowych z PROW za 2021 r. Agencja będzie starała się wypłacić pieniądze jak najszybciej. Ostateczny termin na realizację płatności bezpośrednich i obszarowych za 2021 r. upływa 30 czerwca 2022 roku.

(czytaj więcej)
03 grudnia 2021 0

Ochrona przed zanieczyszczeniem azotanami. Niedługo nabór wniosków

10 grudnia 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna# przyjmowanie wniosków o wsparcie na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

(czytaj więcej)
01 grudnia 2021 1

Małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Ruszył nabór wniosków

Od 30 listopada można ubiegać się o wsparcie na tzw.# na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny (RHD). Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do 29 grudnia 2021 r.

(czytaj więcej)
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)