Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

Rolnictwo

10 sierpnia 2022 0

Wyższe dopłaty do oprocentowania kredytów objętych gwarancją FGR

Rolnicy i przetwórcy sektora rolno-spożywczego #do końca 2022 r. mogą skorzystać z wyższych dopłat do oprocentowania kredytów objętych gwarancją Funduszu Gwarancji Rolnych.

(czytaj więcej)
30 lipca 2022 2

Pomoc na zalesianie lub zadrzewianie śródpolne. 1 sierpnia ostatnim dniem ubiegania się o wsparcie

Tylko do 1 sierpnia 2022 r. – rolnicy mogą starać się o pomoc# finansową na zalesianie lub na tworzenie zadrzewień śródpolnych. Wsparcie to finansowane jest z PROW 2014-2020. Dotychczas do ARiMR wpłynęło 168 wniosków o ten rodzaj pomocy.

(czytaj więcej)
29 lipca 2022 0

Bezpieczeństwo pożarowe i pracy podczas żniw. Apel straży do rolników

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w# Nakle nad Notecią apeluje do wszystkich rolników oraz osób wykonujących prace polowe, aby podczas tegorocznych żniw przestrzegali zasad, które mają wpływ na szerokorozumiane bezpieczeństwo.

(czytaj więcej)
26 lipca 2022 0

Ostatnie kilka dni na złożenie wniosku. Dofinansowanie dla właścicieli lasów

Tylko do 29 lipca 2022 r. w ARiMR będzie można wnioskować o przyznanie pomocy na Inwestycje # zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Działanie finansowane jest z budżetu PROW na lata 2014-2020. Do 26 lipca, w ramach trwającego naboru, ARiMR zarejestrowała 103 wnioski

(czytaj więcej)
19 lipca 2022 0

Bioasekuracja. Coraz mniej czasu na złożenie wniosku

Tylko do 22 lipca 2022 r. hodowcy trzody chlewnej mogą ubiegać się o refundację wydatków # poniesionych na działania związane z bioasekuracją. Dotychczas do ARiMR wpłynęło 486 wniosków o to wsparcie.

(czytaj więcej)
18 lipca 2022 0

KRUS ostrzega. Uwaga na próby oszustwa

W związku z docierającymi do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informacjami o # działaniach oszustów podszywających się pod pracowników KRUS informujemy, że ubezpieczeni i świadczeniobiorcy Kasy obsługiwani są przede wszystkim w siedzibach oddziałów regionalnych i placówek terenowych Kasy.

(czytaj więcej)
14 lipca 2022 8

Rada Kobiet w rolnictwie z nowymi członkiniami. Uroczyste wręczenie powołań

Przed rozpoczęciem V posiedzenia Rady Kobiet w rolnictwie odbyło #się uroczyste wręczenie powołań nowym członkiniom tego organu pomocniczego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rada Kobiet powstała z potrzeby ich szerszego zaangażowania się w sprawy kobiet z terenów wiejskich.

(czytaj więcej)
13 lipca 2022 1

Upływa termin złożenia wniosków przez producentów świń. Ile wpłynęło ich do tej pory?

Do 15 lipca 2022 r. można się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o # dofinansowanie w ramach „Nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów świń”. Nabór rozpoczął się 2 lipca. Do 12 lipca złożono 8,3 tys. wniosków o pomoc – najwięcej w woj. wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim.

(czytaj więcej)
11 lipca 2022 3

Dopłaty do nawozów. Rozpoczęła się wypłata pomocy

Do 31 maja 2022 r. rolnicy mogli ubiegać się o przyznanie dofinansowania do zakupu nawozów # mineralnych. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa trafiło blisko 427 tys. wniosków o to wsparcie. 11 lipca rozpoczęła się wypłata pomocy.

(czytaj więcej)
10 lipca 2022 1

Posadź las, wykonaj zadrzewienie weź pieniądze z ARiMR. Nabór wniosków na półmetku

Trwa przyjmowanie wniosków o wsparcie na zalesianie# i tworzenie terenów zalesionych finansowane z budżetu PROW 2014-2020. W tym roku można ubiegać się również o dofinansowanie na tworzenie zadrzewień śródpolnych.

(czytaj więcej)
07 lipca 2022 3

Walka z ASF. Wykonano barierę zapachową

Jedną z metod walki z Afrykańskim Pomorem Świń (ASF), który # jest m.in.przenoszony przez dziki, stanowi tworzenie tzw. barier zapachowych. Wykonuje się je poprzez opryski.

(czytaj więcej)
06 lipca 2022 0

Pomoc dla producentów trzody chlewnej. Wnioski tylko do 15 lipca

Do 15 lipca 2022 r. można się ubiegać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o # dofinansowanie w ramach „Nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów świń”. Do 4 lipca 2022 r. złożono 228 wniosków o pomoc.

(czytaj więcej)
04 lipca 2022 3

Dni Pola w Minikowie. Zobacz (film)

W dniach 2-3 lipca na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbyły się Dni Pola. Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej z pierwszego dnia.

(czytaj więcej)
03 lipca 2022 0

Dni Pola trwają. Nagrodzono młodych hodowców

Dnia Pola w Minikowie trwają. W niedzielę, 3 lipca na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka # Doradztwa Rolniczego w Minikowie nie brakuje kolejnych ciekawych wydarzeń.

(czytaj więcej)
03 lipca 2022 0

Pierwszy dzień targów w Minikowie. Tłumy zwiedzających

Wczoraj odbył się pierwszy dzień targów w Minikowie, które ściągnęło tłumy ludzi zainteresowanych # agroturystyką. To cykliczne, międzynarodowe wydarzenie, co roku sprowadza wystawców i hodowców z całej Polski.

(czytaj więcej)
29 czerwca 2022 1

Dopłaty bezpośrednie w roku 2022. Złożono ponad 1,261 mln wniosków

27 czerwca 2022 r. był ostatni dniem, w którym można# było ubiegać się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok. Wnioski można było składać tylko przez internet od 15 marca br.

(czytaj więcej)
23 czerwca 2022 2

Drugi dzień prezentacji roślin uprawnych. Zaprezentowano najnowszą ofertę

Dwa dni temu rolnicy i gospodarze, pojawili się na # polach aby przejrzeć ofertę roślin uprawnych jednej z firm. Wczoraj przyjechały media, aby tak samo jak gospodarze, zapoznać się z nowościami.

(czytaj więcej)
22 czerwca 2022 1

Można składać wnioski o "pomoc klęskową". Nabór niedługo się kończy

16 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków od # rolników, których uprawy zostały zniszczone w 2021 r. w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Dokumenty będą przyjmowane w biurach powiatowych ARiMR do 30 czerwca br.

(czytaj więcej)
21 czerwca 2022 3

Prezentacja roślin uprawnych w Nakle. Gospodarze mieli co oglądać

Do Nakła przyjechali gospodarze z i poza powiatu nakielskiego# aby przejrzeć nowości na rynku roślin uprawnych. Dzisiaj (21 czerwca) o 11:00 obok skrzyżowania DK10 i ul. Olszewskiej przybyło ponad 60 osób.

(czytaj więcej)
15 czerwca 2022 1

Dzień Pola w Śmielinie. Nowe rozwiązania dla upraw

W poniedziałkowe przedpołudnie odbył się Dzień Pola przy Centrum Badawczo-Rozwojowym w Śmielinie.

(czytaj więcej)
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)