Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

Fakty

10 sierpnia 2022 1

Biblioteka otrzymała dofinansowanie. Ministerstwo przekazało ponad 21 tys. zł

Miło nam poinformować, że Rejonowa# Biblioteka Publiczna stała się beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Otrzymaliśmy 21 tys. 400 zł dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach w/w programu. Dziękujemy!

(czytaj więcej)
10 sierpnia 2022 1

Farmy fotowoltaiczne w gminie. Pięć już jest, kilkanaście na papierze

W całej Polsce jak grzyby po deszczu powstają farmy fotowoltaiczne#. Jak korzystają na tym samorządy? Dla nich to przede wszystkim dodatkowe wpływy z podatku od nieruchomości.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2022 8

Dane z lokalnego rynku pracy. Liczba bezrobotnych niższa o ponad 4%

Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu podał optymistyczne dane #dotyczące rynku pracy w czerwcu. Wynika z nich, że doszło do kolejnego spadku bezrobocia, zarówno w skali całego kraju, województwa oraz powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
09 sierpnia 2022 13

Nie wystarczy na dowozy! Brakuje prawie 360 tys. zł

Stało się to, czego obawiał się burmistrz Szubina – oferty przewoźników#, którzy mieliby zajmować się od września dowozami uczniów do szkół podstawowych znacznie przewyższają kwotę, jaką samorząd zabezpieczył na to zadanie!

(czytaj więcej)
08 sierpnia 2022 8

Zwołano sesję rady powiatu. Do podjęcia uchwała ws. Centrum Archiwizacji

We wtorek, 9 sierpnia odbędzie się sesja rady powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2022 14

Takiego wyniku nie było od 30 lat. Kolejny rekordowy miesiąc

W porównaniu z poprzednim miesiącem liczba # bezrobotnych w lipcu br. spadła o 6,5 tys., a w urzędach pracy zarejestrowanych było 811,5 tys. bezrobotnych. – Po raz ostatni w rejestrach urzędów pracy mniej bezrobotnych zarejestrowanych było w lipcu 1990 r. – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na tym samym poziomie – 4,9 proc.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2022 0

Zginął na służbie. Strażacy oddali hołd zmarłemu tragicznie strażakowi

W sobotę 6 sierpnia br. doszło do wypadku samochodu # straży pożarnej wracającego z działań przy pożarze w m. Osła (woj. dolnośląskie). Samochodem jechało trzech strażaków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2022 5

Szubin to zaczytana gmina. Ponad 30 tysięcy wypożyczeń w zeszłym roku

Z budżetu gminy Szubin dotowane są 3 instytucje kultury. Jedną z nich jest Rejonowa Biblioteka # Publiczna wraz z filiami: w Zamościu, Królikowie, Chomętowie, Rynarzewie, Samoklęskach Małych i Słonawach. Jak szubińskiej książnicy upłynął rok 2021? Sprawdzamy finanse, stan zatrudnienia oraz to, co biblioteka oferuje mieszkańcom gminy.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2022 18

Wsparcie w seoznie grzewczym. "Pomoc finansowa wspomoże budżety domowe"

Rząd przyjął założenia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła # w związku z sytuacją na rynku paliw. Jak zaznaczyła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, celem tej regulacji jest zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii. „Proponowana pomoc finansowa wspomoże budżety domowe oraz zwiększy poczucie bezpieczeństwa energetycznego i socjalnego” – powiedziała minister podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 sierpnia 2022 r. w Warszawie.

(czytaj więcej)
07 sierpnia 2022 1

Ceny wzrosły. Ile za noc w internacie?

W połowie czerwca Zarząd Powiatu Nakielskiego podjął uchwałę, która ustala # wysokość cen i opłat za korzystanie z obiektów oraz urządzeń w szkołach, które prowadzi powiat. W większości przypadków ceny wzrosły.

(czytaj więcej)
06 sierpnia 2022 6

Wyrzuty sumienia czy strach przed karą? Nagrobek wrócił na swoje miejsce!

Pod koniec maja z cmentarza parafialnego w Słupach został #skradziony nagrobek dziecka oraz drobne elementy ozdobne z kolejnego pomnika. Proboszcz parafii zapowiedział po zdarzeniu, że na cmentarzu zostaną zamontowane środki ochrony. Na jakim etapie jest sprawa?

(czytaj więcej)
06 sierpnia 2022 5

Woda zdatna do kąpieli. Sanepid skontrolował kąpielisko

W powiecie nakielskim znajduje się tylko jedno czynne kąpielisko#. Sanepid ma obowiązek badać w nim wodę. W trakcie sezonu takie badanie wykonywane jest cztery razy.

(czytaj więcej)
06 sierpnia 2022 10

Zapadł wyrok w sprawie byłego dyrektora szkoły. Jacek K. oczyszczony z większości zarzutów!

13 lipca w Sądzie Rejonowym w Nakle ogłoszono wyrok# w zakończonym dwa tygodnie wcześniej procesie w przeciwko byłemu już dyrektorowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Potulicach Jackowi K., pracownicy nakielskiego ratusza Małgorzacie D. oraz jednemu z dostawców sprzętu do potulickiej szkoły Piotrowi Z.

(czytaj więcej)
06 sierpnia 2022 24

Wejście w złym stanie. „Czy musi to tak wyglądać?”

Przy ulicy Strażackiej w Nakle znajduje się siedziba powiatowego biura# Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od dłuższego czasu wejście do tego budynku jest w złym stanie.

(czytaj więcej)
06 sierpnia 2022 5

Kiedy koniec S5? Wykonawca chce przedłużyć termin zakończenia

Na drodze ekspresowej S5 od węzła Bydgoszcz Błonie do węzła Szubin# Północ wciąż trwają prace wykończeniowe. Kiedy mieszkańcy miejscowości takich jak Kołaczkowo, Zamość, Rynarzewo, Szkocja, Skórzewo w końcu odetchną z ulgą?

(czytaj więcej)
05 sierpnia 2022 1

Przebudowa ulic zakończona. Inwestycja kosztowała prawie pół miliona złotych

Prace budowlane związane z przebudową ulic # M. Dąbrowskiej i Bocznej w Rynarzewie dobiegły końca. Wykonawcą robót była firma POLBUD POLAK Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Wyrobki. Koszt inwestycji wyniósł 477 240 zł.

(czytaj więcej)
05 sierpnia 2022 31

„Traktuje kierowców jak bandytów". Warto znać przepisy

Mieszkaniec Nakła skarżył się na postępowanie # policji wobec kierowców tzw. microcarów, czyli czterokołowców. O co chodzi?

(czytaj więcej)
04 sierpnia 2022 15

Upał przyciąga plażowiczów. Kąpielisko pęka w szwach!

Upały sprawiają, że Wąsosz przeżywa # w ostatnich dniach prawdziwy najazd plażowiczów. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to jedyne strzeżone kąpielisko w powiecie nakielskim, do którego z chęcią przyjeżdżają również mieszkańcy sąsiednich powiatów.

(czytaj więcej)
03 sierpnia 2022 16

Ukradli alkohol. Odpowiedzą za kradzież rozbójniczą

Na gorącym uczynku kradzieży rozbójniczej zatrzymani zostali# dwaj mieszkańcy nakielskiej gminy. Podejrzani w jednym z marketów na terenie Nakła ukradli alkohol, po czym szarpali i odpychali pracownika ochrony. Mężczyźni usłyszeli zarzut zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności i objęci zostali policyjnym dozorem.

(czytaj więcej)
03 sierpnia 2022 1

Droga gminna zostanie przebudowana. Prace ruszą w połowie sierpnia

Zawarta została umowa na przebudowę drogi gminnej 090574C – ul. Spokojnej w Zalesiu.

(czytaj więcej)
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)