Twoja pierwsza umowa o pracę
Nareszcie, udało się! Zdobyłeś pierwszą, wymarzoną pracę w swoim życiu.
Nieważne, czy za pośrednictwem portali, np. Pracuj.pl, czy przez znajomości. Wreszcie będziesz mógł się rozwijać i realizować, ale przed tym – koniecznie podpisz umowę o pracę.
Czym jest umowa o pracę?
To nic innego jak nawiązanie stosunku pracy. Polega na wspólnych i zgodnych oświadczeniach pracownika oraz pracodawcy. Pracownik, podpisując dokument zobowiązuje się do świadczenia usług w konkretnym miejscu, czasie, zgodnie z ustalonymi warunkami i zasadami. Obowiązkiem pracodawcy jest comiesięczne wynagrodzenie podwładnego ustaloną wcześniej pensją. Pierwsza umowa o pracę to ważne wydarzenie w życiu każdego pracownika, dlatego warto się jej dobrze przyjrzeć, dokładnie przeczytać. Jeżeli czegoś nie rozumiesz, coś dla ciebie nie jest jasne – pytaj zanim podpiszesz dokument.
Zasady ogólne
Należy sprawdzić, czy umowa zawiera wszystkie wymagane elementy. Na początku warto sprawdzić ilość oraz kolejność poszczególnych stron. W przypadku, kiedy brakuje którejś z nich – umowy nie należy podpisywać pod żadnym warunkiem. Dokument powinien zawierać takie informacje jak: data, miejsce, wymiar czasu pracy oraz warunki, wynagrodzenie i stanowisko pracownika. Umowa powinna zostać sporządzona pisemnie (jest to obustronny rodzaj zabezpieczenia). Każda ze stron powinna otrzymać po jednym jej egzemplarzu.
Co na początek?
Pamiętaj, że pierwsza umowa, jaką zawierasz jest na okres próbny, który wynosi średnio trzy miesiące. Ten okres pozwala pracodawcy na poznanie twoich umiejętności i predyspozycji, a tobie na obserwację tego, jak funkcjonuje dana firma, jaka jest jej struktura. Jeżeli twoja umowa na okres próbny wygasła – należy podpisać nową na czas określony lub nieokreślony. Inną możliwością jest też całkowite zakończenie współpracy.
Jakie przywileje wynikają z umowy o pracę?
Niewątpliwie, umowa o pracę ma kilka zalet. Oto niektóre z nich:
- Urlop wypoczynkowy
- Ochrona wynagrodzenia
- Ochrona czasu pracy
- Ubezpieczenia społeczne
Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera
Czytaj również
Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Bożonarodzeniowe jarmarki w regionie. Kiermasze, karuzele i inne atrakcje
W centrach dwóch największych miast regionu# – Bydgoszczy i Torunia, już jakiś czas temu rozgościły się bożonarodzeniowe jarmarki.
(czytaj więcej)Manewry ratowniczo-antyterrorystyczne. Intensywne i wymagające ćwiczenia
Od 8 do 10 listopada trwały intensywne i wymagające ćwiczenia #ratowniczo-antyterrorystyczne w Centrum Szkoleniowym Offshore MUSTC i na wodach Zalewu Szczecińskiego
(czytaj więcej)