Wakacyjna trasa w upale. Jak uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek?

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Bagaże spakowane, auto przygotowane, trasa wybrana# - zatem jedziemy na wakacje. A jeśli wakacje to i letnia, często upalna pogoda, która może towarzyszyć nam w podróży. Dlatego zanim wyruszymy w trasę, warto poznać zasady, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i bezpiecznie dotrzeć do celu.
Gorąco? Zadbaj o komfort, zanim wyruszysz
Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą, zwłaszcza w pojazdach pozbawionych klimatyzacji. Dlatego dobrym pomysłem jest butelka wody, aby nawadniać organizm. Podczas podróży przydadzą się też regularne przerwy, by złapać nieco oddechu na świeżym powietrzu.
Jeżeli w trakcie upałów nasz samochód parkujemy na zewnątrz, to przed wyruszeniem w trasę otwórzmy wszystkie drzwi i odczekajmy chwilę, by przewietrzyć auto. Dzięki temu obniżymy temperaturę w środku pojazdu, co wpłynie na poprawę komfortu podróżowania. Wnętrze samochodu stojącego na słońcu w trakcie upałów może nagrzać się nawet do 70°C.
Na wakacyjną wyprawę warto wyruszyć rankiem lub wieczorem, co pozwoli uniknąć wysokich temperatur. Pamiętajmy o jadących z nami pasażerach i zadbajmy, aby również mieli dostęp do wody. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w zamkniętym samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach temperatura we wnętrzu pojazdu rośnie bardzo szybko.
Jeżeli auto, którym podróżujemy, jest wyposażone w klimatyzację, zadbajmy o jej odpowiednią konserwację i serwis. Nie przesadzajmy jednak z chłodem w aucie. Kilka stopni mniej niż wskazania na termometrze na zewnątrz samochodu wystarczy do komfortowego podróżowania.
Przed wyjazdem nie zapomnijmy również o podstawowych czynnościach serwisowych:
- skontrolujmy poziom oleju i płynu chłodniczego,
- sprawdźmy ciśnienie w oponach i ogólny stan ogumienia, również tego zapasowego,
- zabierzmy ze sobą podstawowe narzędzia, które w sytuacji awaryjnej pozwolą na proste naprawy.
Nie daj się zaskoczyć – bądź na bieżąco!
Przygotowując się do podróży, warto też sprawdzić prognozowane warunki pogodowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane przez:
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (http://www.imgw.pl/, https://meteo.imgw.pl/),
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (https://twitter.com/RCB_RP) .
Z bieżącą sytuacją pogodową, jak również z utrudnieniami występującymi na drogach krajowych, można zapoznać się też w naszym serwisie https://drogi.gddkia.gov.pl/. Dobrze zaplanowany wyjazd oraz dostęp do aktualnych informacji o sytuacji na trasie, którą planujemy pokonać, także przyczyniają się do bezpiecznej i komfortowej podróży.
W przypadku poważniejszej awarii, która będzie miała miejsce na drodze krajowej, pamiętajmy o numerze kontaktowym Punktu Informacji Drogowej – 19 111.
Bez względu na warunki pogodowe, nic nie zwalnia kierowców z zachowania ostrożności podczas podróżowania samochodem. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych.
Wszystkim wyruszającym na wakacyjny wypoczynek życzymy szerokiej drogi!
Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
Czytaj również
- Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"
- Hitem okazały się szynki. Historia bydgoskiej rzeźni i zakładów z Nakła
- Zmodernizowany pojazd już na torach. Od wczoraj dostępny dla podróżujących
- Żołnierze złożyli przysięgę. Największe zobowiązanie, wielka odpowiedzialność
- "Kręci mnie bezpieczeństwo w lecie". Uroczysta inauguracja
Dodaj komentarz
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!