Wakacje składkowe. Dziś przedsiębiorcy otrzymają informację o przyznaniu ulgi

fot. freepik
Przedsiębiorcy, którzy od 1 listopada 2024 roku złożyli wnioski #o wakacje składkowe, otrzymują na swoje profile w systemie PUE/eZUS korespondencję dotyczącą złożonego wniosku. Większość z nich została poinformowana o wszczęciu postępowania administracyjnego. W środę, 18 grudnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje przekazać pierwszym przedsiębiorcom informacje o przyznaniu tej ulgi.
Od 1 listopada mikroprzedsiębiorcy wpisani do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz komornicy sądowi mają możliwość składania wniosków o zwolnienie z opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Mogą to zrobić w jednym, wybranym przez siebie miesiącu w każdym roku kalendarzowym.
- Dotychczas Zakład przetworzył ponad 1,4 miliona wniosków o wakacje składkowe. Do ponad 876 tysięcy przedsiębiorców wysłano pisma informujące o możliwości czynnego udziału w postępowaniu. Są to wnioski, które pomyślnie przeszły weryfikację formalną. Dokumenty te można odczytać na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS/eZUS. Obecnie trwa wysyłka pism do kolejnych 440 tysięcy mikroprzedsiębiorców – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
- W wyniku przeprowadzonej weryfikacji formalnej ZUS stwierdził, że około 90 proc. wniosków dotyczących ulgi za grudzień oraz około 95 proc. wniosków o zwolnienia ze składek za styczeń zostało poprawnie wypełnionych pod względem formalnym. Wnioski, które pomyślnie przeszły tę weryfikację, zostały przekazane do oceny merytorycznej, aby sprawdzić, czy spełniają warunki ustawowe niezbędne do przyznania ulgi. Od 18 grudnia planowane jest przesyłanie rozstrzygnięć na platformę PUE/eZUS dla wniosków, które pozytywnie przejdą tę ocenę – dodaje rzeczniczka.
Zwolnienie dotyczy składek obliczanych od najniższej podstawy wymiaru, która obowiązuje osoby prowadzące działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że ulga ta nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za inne osoby, takie jak pracownicy, zleceniobiorcy czy współpracownicy.
Składki objęte zwolnieniem zostaną pokryte z budżetu państwa i będą uwzględniane w przyszłej emeryturze lub rencie. Ulga ta stanowi pomoc de minimis, dlatego przedsiębiorca w składanym wniosku musi podać informacje na temat innych form pomocy publicznej, z których już korzystał.
Wniosek o wakacje składkowe (RWS) może być złożony wyłącznie w formie elektronicznej przez przedsiębiorcę lub jego pełnomocnika za pośrednictwem platformy PUE/eZUS. Wniosek należy złożyć z konta płatnika na miesiąc przed planowanym miesiącem zwolnienia. W tym roku z wakacji od składek można było skorzystać jedynie w grudniu, składając wniosek do końca listopada.
Materiał: Krystyna Michałek / regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
Dodaj komentarz
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!