Subkonta. Jak pomóc przewlekle chorym radzić sobie z kosztami leczenia?

fot. pow.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Fundusz# Zdrowia z okazji Światowego Dnia Stwardnienia Rozsianego, w Polsce na SM każdego miesiąca zapada średnio 144 Polaków. Aktualnie ze zdiagnozowaną chorobą w naszym kraju żyje około 51 tysięcy pacjentów. Liczba osób objętych refundacją na programy lekowe, dzięki którym mają szansę na normalne funkcjonowanie, obejmuje tylko znikomą, bo 30 procentową wartość. Szansą dla chorych na stwardnienie rozsiane jest stałe wsparcie finansowe, które zapewnia regularny dostęp do koniecznego dla ich życia leczenia.
Każdego roku w Polsce przybywa osób chorych na stwardnienie rozsiane. Czekających na powszechny dostęp do leczenia nie ubywa, a choroba nieustannie postępuje. Póki osoby z SM wykluczone są ze stałej opieki zdrowotnej, w walce z kosztami może pomóc działalność organizacji charytatywnych. W odpowiedzi na potrzebę stałego dostępu do leczenia, fundacje wychodzą z inicjatywą pomocy poprzez subkonta. Podmiotem, który skupia się stricte na niesieniu pomocy chorym na SM, jest fundacja Dobro Powraca.
Czym jest stwardnienie rozsiane?
SM, z łac. sclerosis multiplex, jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Nieprawidłowo działający układ odpornościowy zaczyna atakować osłonki nerwów, zaburzając przekazywanie impulsów nerwowych. Określenie „rozsiane” ma związek z pojawiającymi się zmianami chorobowymi w różnych miejscach układu nerwowego. Choroba może objawiać się w różnym natężeniu, a do jej objawów należą między innymi: nagłe zaburzenia widzenia, zaburzenia czucia, chroniczne zmęczenie czy też zaburzenia ruchowe. Stwardnienie rozsiane najczęściej rozpoznaje się u osób między 20. a 40 rokiem życia. Jest to więc często okres wielu wyzwań i planów życiowych, które w obliczu choroby zostają zachwiane. Dzięki odpowiedniemu leczeniu, nie musi tak być.
Jak się mierzyć z SM?
SM jest chorobą nieuleczalną, ale istnieją leki modyfikujące przebieg choroby - to interferony beta, Octan glatirameru, fumaran dimetylu, teryflunomid, natalizumab, fingolimod, okrelizumab, kladrybina, Siponimod. Dzięki regularnie przyjmowanym dawkom można kontrolować chorobę, opóźniać jej rozwój, a w niektórych przypadkach – nawet ją zatrzymać. Im szybciej zostaje włączone leczenie, tym większa skuteczność terapii i perspektywa zatrzymania niepełnosprawności u pacjentów.
Do programów lekowych, czyli świadczeń gwarantowanych przez NFZ, włącza się pacjentów w różnych stadiach choroby. Niemniej kluczową rolę dla chorych odgrywa czas. Tymczasem, jak wynika z badań „Cechy kliniczne i epidemiologiczne pacjentów ze stwardnieniem rozsianym leczonych za pomocą leków modyfikujących przebieg choroby w Polsce”, statystyki są przerażające. Od wystąpienia pierwszych objawów u chorego do zdiagnozowania przez neurologa mija aż 7,5 miesiąca. 10% chorych może czekać na diagnozę nawet 2 lata. Chorzy na SM, zmagając się z chorobą, muszę więc walczyć także z kosztami i czasem. Jak mówi Piotr Penkała, Członek Zarządu Fundacji Dobro Powraca: Wiemy, że regularna walka z SM pochłania olbrzymie koszty. Dlatego uruchomiliśmy program subkont, które umożliwiają przekazanie 1% podatku oraz darowizn pieniężnych dla wybranej osoby spośród podopiecznych fundacji. Dzięki temu podopieczny ma szansę decydować o czasie i celu spożytkowania środków na leczenie.
Jak ty możesz pomóc?
W obliczu ogromnych wydatków związanych z chorobą, jak leki, wizyty lekarskie, badania diagnostyczne, turnusy rehabilitacyjne, codzienna rehabilitacja, na rzecz osób chorych na SM zaczęły działać fundacje, których celem jest niesienie regularnej pomocy. – Fundacja Dobro Powraca została założona przez chorych na SM, ich rodziny oraz przyjaciół, dlatego wiemy, jak istotne w tej chorobie jest wsparcie otaczających je osób. Wierzymy, że w otoczeniu każdej osoby z SM znajdują się ludzie gotowi do niesienia pomocy, w ten sposób możemy razem walczyć z chorobą. – podkreśla Piotr Penkała z Fundacji Dobro Powraca
Dzięki tego typu działaniom chorzy mają większe szanse w walce z chorobą. Instytucje takie jak Dobro Powraca dążą do zapewniania stałego leczenia, rehabilitacji czy opieki psychologów dla osób z SM. Istotne w tej walce jest wsparcie finansowe ludzi o wrażliwych sercach. Na szczęście tych w Polsce nie brakuje.
Źródła:
https://basiw.mz.gov.pl/index.html#/visualization?id=3454
https://www.nfz.gov.pl/gfx/nfz/userfiles/_public/dla_pacjenta/fop/stwardnienie_rozsiane_-_przewodnik_dla_pacjenta.pdf
Materiał: Karolina Cempel
a
Czytaj również
- Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę
- Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią
- Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy
- Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji
- Wielki Tydzień. Czas refleksji i przygotowań do świąt
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!