Dziś mamy 5 maja 2025, poniedziałek, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2022

Strojenie choinki. Geneza tej tradycji

fot. pixabay

fot. pixabay

W większości domów pojawiły się już bożonarodzeniowe dekoracje. Wiecie skąd wzięła się choinka? Czym jest podłaźniczka? #Jeśli nie, to zapraszamy do lektury.

Choinka w domu nie jest polskim zwyczajem. Drzewko, tak ważne w naszych domach to w rzeczywistości tradycja, która narodziła się na przełomie XV i XVI wieku. Zwyczaj strojenia choinki przybył do nas w XIX wieku z Alzacji (region we Francji) przez Niemcy. Ciężko jest jednak określić genezę tej tradycji. Jest kilka teorii.

Jedną z nich jest dopatrywanie się tradycji w czczeniu Adama i Ewy w czasach średniowiecznych (pod pretekstem uczczenia pamięci o pierwszych rodzicach ludzkości). Drzewko w domu ma symbolizować Drzewo Poznania Dobra i Zła, z którego Ewa zerwała jabłko. W XIX wieku kościół zachęcał do rozwieszania gałęzi jodeł, sosen czy jemioł. Te drzewka przyozdabiano m.in. jabłkami, co tym bardziej przekonuje do tej teorii.

Druga teoria nawiązuje do tradycji ludów germańskich przyozdabiania domów gałązkami świerków i jodeł w czas przesilenia zimowego. Tradycja mogła też pochodzić ze starożytnej Grecji. W określone święta strojono domy i świątynie tak zwanymi „eiresione”, czyli zawieszanymi krzaczkami łudząco podobnymi do polskich podłaźniczek (nazywano tak gałązki z drzew iglastych, które wieszali Polacy pod sufitem, zanim przybyła do nas tradycja strojenia choinki). Uznawano wiszące fragmenty drzewek jako symbol życia oraz płodności.

Istnieją jednak symbole, które możemy nazwać „naszymi”. Do nich należą ozdoby z opłatka, które nazywa się „światami”, bądź „wilijkami”. Polacy wycinali wzory z opłatka i sklejali je śliną w różnorodne kompozycje. Były to gwiazdy, kule, rozety. Kule z opłatka były odpowiednikiem dzisiejszych bombek.

Ciekawą ozdobą świąteczną w chłopskich izbach były też snopy zboża. Ustawiano je w jednym z kątów izby. Miały symbolizować szczęście i zdrowie. Słoma nawiązywała do stajenki betlejemskiej.

Źródło: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Katarzyna Smyk „Choinka w kulturze polskiej, symbolika drzewka i ozdób”

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)