Rowerem na Jasną Górę. Dwie grupy pielgrzymów

fot. Marcin Jarzembowski
„Będę kręcił przede wszystkim dla Matki Bożej#, do której zmierzamy, także w intencji nadziei dla tych, którzy jej potrzebują” – mówi Miłosz Kalaczyński. Z parafii świętego Józefa Rzemieślnika wyruszyła po raz ósmy pielgrzymka „Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”.
„By pójść za Jezusem, trzeba być trochę szalonym. Jednak to szaleństwo powinno być nacechowane mądrością, która pomaga wybrać coś, co nieskończenie przewyższa największe szczęście, jakie może dać świat” – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk, który przewodniczył Mszy św.
Pomysł na taką formę zrodził się w 2019 r. i miał stanowić duchowe przygotowanie do peregrynacji po diecezji bydgoskiej kopii cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Nie byłoby pielgrzymki diecezjalnej bez biskupa. Cieszymy się twoją obecnością, modlitwą, a także słowem. Obiecujemy, że ciebie zabieramy. Pielgrzymując, chcemy doświadczyć nadziei, którą jest Chrystus – powiedział ks. kanonik Bogusław Konieczka.
Przewodnik i proboszcz parafii świętego Józefa Rzemieślnika w Bydgoszczy wręczył ordynariuszowi pielgrzymkową koszulę i zdjęcie św. Józefa z głównego ołtarza. – To mocarz, dla mnie bardzo bliski, patron, którego obrałem sobie z kolegami na trzecim roku przed obłóczynami – dodał bp Krzysztof. – Niech on was prowadzi, a Matka Boża, która jest z nim, wspomaga, wyprasza łaski. Życzę pięknych, przeżyć, siły do przezwyciężania fizycznego trudu, który jeśli jest ofiarowany przynosi owoce – mówił.
Na trasie pątnicy poruszają się w dwóch grupach. Co kilkanaście kilometrów mają postoje – na posilenie się, odpoczynek oraz wspólną modlitwę. Piątego dnia drogi pielgrzymi docierają do celu – tronu Matki na Jasnej Górze. Kolejnego dnia rano pielgrzymka osiąga szczyt – wszyscy stają wspólnie na Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, dziękując Maryi za wspaniały czas i powierzając Jej swoje intencje.
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



















Czytaj również
- Umowa podpisana. Powstanie największy i najnowocześniejszy żłobek w regionie
- Uproszczenia w ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy. Przyjęto projekt
- Wzmożone kontrole w lodziarniach. Co sprawdzają inspektorzy?
- Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości. Wojewódzkie obchody
- Wierna służba Ojczyźnie. Złoty medal dla Antoniego Gołoda
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)