Popołudniowe spotkanie tematyczne. Darli, aż pierze leciało!

fot. MM
6 lutego w świetlicy wiejskiej w Michalinie# odbyło się otwarte spotkanie pt. „Cudze chwalicie swego nie znacie”, w którym uczestniczyły osoby zainteresowane rozwojem turystyki, rekreacji i dziedzictwa kulturowego z terenu powiatu nakielskiego. Spotkanie było połączone z tradycyjnym „Pierzokiem”.
Spotkanie, w którym uczestniczyły m.in. członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenów gminy Nakło nad Notecią, Kcynia, Mrocza i Sadki, a także pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej – zorganizowane zostało przez Lokalną Grupę Działania „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”.
Było to zaledwie jedno z wielu tego typu spotkań mających na celu rozwój turystyki, rekreacji oraz dziedzictwa kulturowego na obszarze regionu w ramach sieci Ekomuzeum Doliny Noteci, która swoje zasoby zawdzięcza bogactwu tradycji, historii i przyrody Doliny Noteci. Wspomniana sieć przede wszystkim zrzesza ludzi pełnych pasji i energii, gotowych do działania i włączyć w tę niezwykłą inicjatywę mogą się wszyscy mieszkańcy powiatu nakielskiego działający w sferze kultury i turystyki. Inicjatywę koordynuje Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Krajny i Pałuk”
Uczestniczące w spotkaniu osoby ochoczo dyskutowały na temat przyszłych wspólnych inicjatyw, które można podjąć w ramach Ekomuzeum Doliny Noteci. Zaprezentowano także możliwości wsparcia finansowego inicjatyw oraz przedsięwzięć związanych z turystyką, rekreacją, ochroną lokalnego dziedzictwa kulturowego lub przyrodniczego ze środków Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2020 „Człowiek siłą Doliny Noteci” – w szczególności poprzez działania klubów seniora czy klubów młodzieżowych.
Kulminacyjnym punktem spotkania była jednak tzw. prezentacja dobrych praktyk, w tym przypadku mowa tu o tradycyjnym „Pierzoku na Krajnie i Pałukach” – czyli staropolskim zwyczaju darcia pierza na pierzyny i poduchy. Przybliżeniem historii tej tradycji zajęła się tego dnia znana wszystkim miłośnikom gęsi i wyrobów z nich – Ludwika Mrówczyńska. Dodatkowe informacje w tym zakresie przedstawiła również kustosz Muzeum Ziemi Krajeńskiej Anna Sergott.
Wstęp na wydarzenie był darmowy, a dla uczestników przygotowano poczęstunek. Celem spotkania było przede wszystkim integrowanie środowisk zainteresowanych rozwijaniem i upowszechnianiem zasobów lokalnego dziedzictwa Krajny i Pałuk.
Galeria
































Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
Kaczafi , w dniu 06-02-2025 19:09:05 napisał:
odpowiedz
Miś po nakielsku, w dniu 06-02-2025 20:49:28 napisał:
odpowiedz
My, w dniu 06-02-2025 21:11:27 napisał:
odpowiedz
Zofia, w dniu 07-02-2025 07:11:28 napisał:
odpowiedz
Mama , w dniu 07-02-2025 09:01:02 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 07-02-2025 09:47:07 napisał:
odpowiedz
Lala, w dniu 07-02-2025 11:33:56 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 07-02-2025 19:57:26 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!