Ocalić od zapomnienia. "Dzieje Szubina i okolic"

fot. UM Szubin
"Dzieje Szubina i okolic" to obszerne opracowanie, które rzetelnie #przedstawia historię tego miejsca. Jest jednak pewien ważny, ale pominięty fragment trudnej historii. Na konieczność jego opisania i zrelacjonowania zwrócił uwagę jeden ze świadków i bezpośrednich uczestników wydarzeń sprzed lat.
Roman Tucholski - rodowity szubinianin, działacz Podziemnej Solidarności - opozycji antykomunistycznej, odznaczony w 2017 krzyżem wolności i Solidarności, bezpośredni świadek wydarzeń lat 80-tych, zgłosił swoje uwagi do niedawno wydanej monografii Szubina pt. Dzieje Szubina i okolic. Jest to dzieło liczące ponad 700 stron, którą stworzył zespół naukowy pod redakcją dra Sławomira Łanieckiego i dr Kamili Czechowskiej. Mimo, że monografia jest oceniona jako kompleksowe opracowanie, przygotowane na podstawie wszelkich dostępnych źródeł i literatury, zdaniem wspomnianego mieszkańca Szubina zabrakło w niej ważnych elementów prawdy historycznej. Chodzi o okres lat 80-tych oraz początku lat 90-tych w Szubinie, który według Romana Tucholskiego został pominięty w monografii. Głównie miał na myśli tamtejszych działaczy opozycji komunistycznej, którzy niejednokrotnie za swoją działalność byli prześladowani przez tamtejszą władzę. Roman Tucholski, wraz z innymi działaczami tamtego okresu skierowali do burmistrza Szubina, przewodniczącej rady miejskiej, dyrektor muzeum ziemi szubińskiej list otwarty, którego pełną treść zamieszczamy obok. List został także odczytany w czasie ostatnich sierpniowych obrad Rady Miejskiej w Szubinie.
Zanim będzie za późno
Podpisani działacze Solidarności, opozycjoniści oczekują, że wspomniany okres lat 80-tych i początku lat 90-tych zostanie opisany i przekazany pokoleniom w prawdzie historycznej i w poszanowaniu osób, które wówczas, na szubińskiej ziemi walczyły o wolną Polskę. Zdaniem Romana Tucholskiego okres ten jest niezwykle ważny. - To czego dokonano w 1981 roku w Szubinie, to był ewenement w skali kraju. Odebrano władzom komunistycznym potężny budynek partii, w którym obecnie znajduje się liceum. Są na ten temat dokumenty. Kiedy wybuchł stan wojenny 13 grudnia 1981 roku, władze komunistyczne zabrały budynek z powrotem do swoich celów. Po przemianach ustrojowych w 89-tym roku, w każdym mieście działały komitety obywatelskie, którego przewodniczącym był już nieżyjący Stanisław Hammermeister. W 40. rocznicę stanu wojennego w 2021 roku przemawiałem w muzeum i przedstawiłem historię, o której się nie mówiło przez lata. Czytałem tę monografię i mi się spodobała. Jest dużo informacji o czasach stalinowskich o pomordowanych przez UB, ale nie ma nic o dokonaniach, o osobach które siedziały w więzieniu, a byli to: Jan Klimek, Teresa Czajkowska, Adam Piasecki – relacjonuje Roman Tucholski. Po jego wystąpieniu na sesji część szubińskich radnych przyznała, że konieczne jest szczegółowe upamiętnienie wspomnianej przez niego historii. Są już pierwsze deklaracje – Rozmawiałem z doktorem Łanieckim, chce się z nami spotkać. Jesteśmy otwarci na rozmowy. Prawdę historyczną muszą opisywać ludzie, którzy żyją – stwierdził Roman Tucholski. O efektach spotkania z autorami opracowania będziemy informować. Warto dodać, że władze Szubina zadeklarowały chęć pomocy w opisaniu pominiętych w monografii ważnych wydarzeń, w osobnym opracowaniu i po ich weryfikacji przez Instytut Pamięci Narodowej. Autorowi listu zależy na tym, aby opisać te dzieje, zanim ich bezpośredni uczestnicy i świadkowie odejdą z tego świata. Część z działaczy już nie żyje, więc należałoby zebrać relacje od świadków tamtych dni, zanim będzie za późno. Wydanej monografii nie można już wycofać, ale rozważane jest przygotowanie i opublikowanie dodatku do tego opracowania, dedykowane wspominanym przez solidarnościowego działacza czasom.
Źródło:
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Max, w dniu 13-10-2024 19:51:23 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!