Obchody 85. rocznicy na Placu Wolności. Szubin pamięta o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej

fot. LZ
W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej w Szubinie #uczczono pamięć polskich oficerów i funkcjonariuszy zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. Na Placu Wolności delegacje lokalnych władz, służb mundurowych i księży złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze pod Dębami Pamięci.
Drzewa zostały posadzone ku czci trzech bohaterów związanych z ziemią szubińską: por. WP Hieronim Góralewski – oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny obronnej 1939 roku. Po agresji ZSRR trafił do obozu w Kozielsku, gdzie został zamordowany przez NKWD; komisarz Policji Państwowej Józef Młodowicz – pełnił służbę w różnych jednostkach w II RP, odznaczony za wzorową pracę. Został aresztowany po 17 września 1939 roku i zamordowany w Twerze; mjr WP Maksymilian Zodrow – zawodowy oficer Wojska Polskiego, przed wojną pełnił służbę w różnych garnizonach. Więziony w obozie w Starobielsku, zginął w Charkowie.
Już wcześniej, w ramach obchodów, delegacja gminy Szubin zapaliła znicze i złożyła kwiaty w innych miejscach pamięci poświęconych Zbrodni Katyńskiej. To wyraz ciągłego zobowiązania społeczności lokalnej do pielęgnowania pamięci o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, wierni przysiędze i służbie Polsce.
Galeria






















Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!