Dziś mamy 16 czerwca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

23 maja 2024

Liturgiczne wspomnie św. Rity. Uroczysta msza święta

fot. Marcin Jarzembowski

fot. Marcin Jarzembowski

„Rita jest jednocześnie tą wspominaną przez# Pismo Święte „dzielną kobietą” i „rozsądną panną”, która we wszystkich rolach życia wskazuje, że autentyczna droga do świętości polega na wiernym pójściu za Chrystusem aż po krzyż” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

W liturgiczne wspomnienie augustianki, patronki od spraw trudnych oraz niemożliwych, metropolita poznański przewodniczył Mszy Świętej w bydgoskim sanktuarium, które jest diecezjalnym ośrodkiem kultu. – Rita należy do najbardziej popularnych postaci świętych na świecie. Urodziła się w maju 1381 roku w rodzinie ubogich górali niedaleko Cascii, jako jedyne dziecko. Na chrzcie otrzymała imię Margherita, Rita jest jego zdrobnieniem. Słowo „margarita” znaczy po łacinie „perła”. Rzeczywiście dziecko stało się jedną z pereł Kościoła – mówił abp.

Dodał, że Rita wzrastała w głęboko chrześcijańskiej atmosferze i bardzo wcześnie zaczęła podejmować małe, dziecięce umartwienia, a w wieku dorastania zakiełkowała w niej myśl o życiu zakonnym. W czasie jego trwania, po wypełnieniu powołania żony, a także matki, otrzymała stygmat. „To właśnie owe, spędzone w ustawicznej kontemplacji, lata pokuty i modlitw znalazły swój punkt szczytowy w ranie wyciśniętej na jej czole. Znak ciernia, niezależnie od cierpień fizycznych, jakie powodował, był niczym pieczęć jej boleści wewnętrznych, ale przede wszystkim był dowodem jej bezpośredniego uczestnictwa w Męce Chrystusa” – podkreślił abp Stanisław Gądecki, cytując św. Jana Pawła II.

Metropolita poznański postawił na zakończenie homilii pytanie: dlaczego Rita jest świętą? Nie tyle ze względu na liczne cuda, którym pobożność ludowa przypisuje skuteczności jej wstawiennictwa u Boga Wszechmocnego, ile raczej z racji zdumiewającej „normalności”. Codziennej egzystencji, którą Rita przeżywała najpierw jako żona i matka, a następnie jako wdowa i wreszcie mniszka augustiańska – powiedział.

Przy sanktuarium działa Bractwo św. Rity. Podczas uroczystości w jego szeregi przyjęto kolejnych członków. – Dzisiaj nie potrzeba słów. Dzisiaj „mówi” róża. I tą różą chcemy księdzu arcybiskupowi serdecznie podziękować, że jest z nami – mówiła Małgorzata Szala. – Wołamy – święta Rito, naucz nas kochać i przebaczać. I tak czynimy to od 22 maja 2013 roku, od chwili wprowadzenia jej relikwii – powiedział kustosz i proboszcz ks. kan. Mirosław Pstrągowski, dodając, że było to już 133 spotkanie ze świętą.

W czasie uroczystości abp Stanisław Gądecki dokonał poświęcenia mozaiki Drogi Krzyżowej. Projekt wykonała Ewa Pasoń, a prace ks. Henryk Kaszycki SDB.

Rita urodziła się między 1360 a 1380 rokiem w Roccaporenie w gminie Cascia, zmarła 22 maja 1457 roku. Po śmierci zasłynęła natychmiast wieloma cudami. Ciało Rity – cudownie zachowane po dzień dzisiejszy – umieszczono w szklanej trumnie w kościele w Cascia. Kanonizacji świętej dokonał w 1900 roku papież Leon XIII.

Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 7 16

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ruszyła certyfikacja w WOT. Sprawdzian dla żołnierzy

W WOT rozpoczęła się Certyfikacja – zaangażowani zostali #wszyscy żołnierze 8.Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Natychmiastowe stawiennictwo i szkolenie to jeden z elementów sprawdzenia gotowości do działania najmłodszego rodzaju Sił Zbrojnych RP, niezwiązany z kryzysem migracyjnym i działaniami hybrydowymi przeciw Polsce na wschodniej granicy RP.

(czytaj więcej)
0

Zagrożenia w cyberprzestrzeni. Minionej doby napłynęło wiele zgłoszeń

Minionej doby do zespołu CSIRT NASK, odpowiedzialnego m.in. za #administrację samorządową, sektor przedsiębiorstw (z wyłączeniem infrastruktury krytycznej) oraz za zgłoszenia od osób fizycznych, trafiło 2303 zgłoszenia zagrożeń cyberbezpieczeństwa, spośród których zidentyfikowano 329 nowych incydentów cyberbezpieczeństwa, które są obsługiwane przez CSIRT NASK.

(czytaj więcej)
0

"Edukacja z wojskiem". W zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów

W pierwszym miesiącu pilotażowego programu# „Edukacja z wojskiem” w województwie kujawsko- pomorskim w zajęciach uczestniczyło blisko 4000 uczniów. Przez 4 tygodnie zaangażowanych w szkolenie było 40 żołnierzy z 9 jednostek wojskowych z naszego województwa.

(czytaj więcej)