Dziś mamy 30 maja 2025, piątek, imieniny obchodzą:

20 maja 2022

Liczy się piękno języka polskiego. Adam Kornalewicz jednym ze zwycięzców

fot. RBP w Szubinie

fot. RBP w Szubinie

Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie zainicjowała w 2011 roku# między powiatowy konkurs krasomówczy dla dzieci pod nazwą Demostenes pragnąc krzewić wśród dzieci młodszych zamiłowanie do języka polskiego i dbałość o kulturę słowa.

Konkurs różni się tym od podobnych mu turniejów recytatorskich możliwością prezentacji tekstu własnego, a nawet prawem do improwizacji. Liczy się przede wszystkim prezentacja piękna języka polskiego. Mimo dwuletniej przerwy wymuszonej pandemią, w tym roku wróciliśmy do organizacji Demostenesa.

Eliminacje gminne odbyły się w szubińskiej książnicy 23 marca. Grand Prix otrzymał wtedy Adam Kornalewicz z Turu. Finał rozgrywany jest każdego roku w innej bibliotece gminnej. To zaszczytne wyróżnienie przypadło tym razem Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Barcinie.

W czwartek 19 maja odbył się popis krasomówczy dzieci z dwóch powiatów. Gościem specjalnym konkursu był burmistrza Barcina P. Michał Pęziak. Miło nam poinformować, że jednym ze zwycięzców został ponownie Adam Kornalewicz ze Szkoły Podstawowej w Turze. Adam przedstawił świetną interpretację własnego tekstu od tytułem „ Rosół i nuggetsy” zdobywając nagrodę Burmistrza Barcina. Jakub Olszewski ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie otrzymał nagrodę drugą w grupie dzieci młodszych. Pozostałe dzieci z naszej gminy otrzymały wyróżnienia za udział.

Następna edycja konkursu już za rok. Mamy nadzieję, że włączy się do niego gmina Nakło. Dziękujemy bibliotekarzom dwóch i nauczycielom za wsparcie konkursu i wspólna pracę.

Material: Mirosław Rzeszowski

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Konstrukcje stalowe
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Budowa magazynów
0

Jak zachować się podczas burzy? Skorzystaj z poradnika

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka #nagłych wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami, jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu, często z gradobiciem, oraz porywisty wiatr.

(czytaj więcej)
0

Kontrole upraw na obecność GMO. Co wykazały badania?

Podjęte czynności dotyczące upraw GMO# były realizowane poprzez kontrole materiału siewnego znajdującego się w obrocie oraz plantacji nasiennych i produkcyjnych: kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi.

(czytaj więcej)
0

Udar to czas! Bardzo ważna jest profilaktyka

Według danych NFZ udar mózgu# stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)