Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

03 stycznia 2025

Każdy dzień rozpoczyna od kawy. Mieszkanka Nakła ukończyła 101 lat

fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

Mieszkanka Nakła, Irena Bury doczekała się wyjątkowych urodzin#. Ukończyła 101 lat.

 

Irena Bury z domu Ciemny, urodziła się 29 grudnia 1923 roku w Nakle nad Notecią (powiat nakielski). Ojciec, Jan Ciemny, był poddanym cesarza Wilhelma, żołnierzem wcielonym do armii pruskiej. Walczył w powstaniu wielkopolskim, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mama Marianna zajmowała się domem. Państwo Ciemny mieli jeszcze syna – Franciszka, brata nestorki.

Pani Irena skończyła żeńską Szkołę Powszechną nr 2 w Nakle nad Notecią. Jej ulubionymi przedmiotami szkolnymi były zajęcia plastyczne i muzyczne. Gdy wybuchła wojna miała 16 lat. Została zesłana na roboty przymusowe do rodziny osadników niemieckich, gdzie opiekowała się dziećmi. Po wojnie pracowała w podatkach Gminnej Spółdzielni, potem w PZZ Zakładach Zbożowych i w Więcborskich Zakładach Przemysłu, jako księgowa.

W 1957 roku wyszła za mąż, za Stanisława Burego, syna Tomasza i Antoniny. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci (dwóch córek i syna) czworga wnuków i czworga prawnuków. Mąż nestorki był stolarzem, był trzy lata starszy od niej. W czasie wojny zdobył zawód, potem pracował w nakielskiej stolarni, następnie w Bydgoskiej Fabryce Mebli w Nakle. W Nakle wspólnie z rodzicami nestorki wybudowali dom, gdzie rodzina mieszka do dziś.

Pani Irena jest bardzo aktywną i energiczną kobietą. Przyjemność sprawia jej szycie na maszynie, szydełkowanie, rozwiązywanie krzyżówek i sudoku. Nowoczesne technologie także nie są jej obce, jest na bieżąco z wszelkimi nowinkami, codziennie rozmawia z bliskimi przez wideo komunikatory, korzysta z tableta i smartphona. To prawdziwa optymistka, która swoim pozytywnym podejściem do życia zaraża wszystkich dookoła. Każdy dzień obowiązkowo rozpoczyna od kawy.

Oceń artykuł: 55 20

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Rejestracja BDO
500PLN
Audyt środowiskowy
3000PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)