Jedna z ważniejszych inwestycji. Trwa rozbudowa oczyszczalni

fot. archiwum
Rozbudowa oczyszczalni ścieków w # Szubinie jest budowana w ramach Związku Gmin Kcynia Nakło Szubin. To także jedna z inwestycji realizowana jeszcze w ramach Polskiego Ładu. Budowany jest zbiornik na nieczystości płynne z całym oprzyrządowaniem technicznym i elektronicznym.
Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Szubinie realizowana jest w ramach zadania pn. „Budowa sieci wodno-kanalizacyjnych na terenie gmin: Kcynia, Nakło, Szubin”. Inwestycja polega na przebudowie oraz rozbudowie oczyszczalni w zakresie układu odbioru i magazynowania ścieków dowożonych. Aktualnie oczyszczalnia nie posiada zbiornika retencyjnego ścieków dowożonych, a obecnie działający punkt zlewny jest przestarzały i nie posiada urządzeń do mechanicznego oczyszczania zrzucanych ścieków.
- Takiego zbiornika nie mamy i w związku z tym, ścieki dowożone przez firmy, są bezpośrednio wpuszczane do oczyszczalni, a do oczyszczalni nie można wlewać wszystkich ścieków – jak się chce, ile się chce. W związku z tym są limity dowozu i czasami trzeba czekać na zrzut ścieków do oczyszczalni. A nie ukrywamy, że staramy się bardzo mocno uszczelnić system ściekowy, w związku z tym spodziewamy się, że ścieków może być więcej. Trudno wymagać od mieszkańców, a jednocześnie mówić, żeby czekali na zrzut ścieków. W związku z tym zdecydowaliśmy się wraz z KPWiK na wybudowanie zbiornika. Udało się dostać dofinansowanie z Polskiego Ładu. Koszt to około 2 mln zł, z czego 1 mln zł to dofinansowanie z Polskiego Ładu poprzez Związek Gminy Kcynia Nakło Szubin – mówi burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski.
Budowa jest na etapie ukończonej konstrukcji żelbetowej zbiornika oraz zamówienia armatury niezbędnej do jego uzbrojenia. - Rozbudowa oczyszczalni o ciąg odbioru i magazynowania ścieków dowożonych, umożliwi równomierną pracę obiektu oraz oczyszczania ścieków. W proponowanej technologii zastosowano urządzenia kontrolne, które monitorują na bieżąco stan pracy punktu zlewnego i pompowni ścieków, dzięki czemu ogranicza się do minimum prawdopodobieństwo wystąpienia awarii – tłumaczy Piotr Milik, prezes KPWiK w Szubinie.
Samorządowcy chcą, aby zbiornik zaczął funkcjonować w połowie 2025 roku. - Będzie polegało to na tym, że firma asenizacyjna przyjeżdża, zrzuca ścieki, a elektronika wrzuca odpowiednią ilość do oczyszczalni. Ścieki będą mogły być dozowane nawet w weekendy czy święta. Nie możemy pozwolić sobie na to, by zaburzać florę oczyszczalni, bo potem trudno jest wrócić do normaności. Dlatego zbiornik jest potrzebny dla odpowiedniego funkcjonowania oczyszczalni – wyjaśnia burmistrz.
Szubiński włodarz podkreśla, że to bardzo ważna inwestycja, choć, niestety, nie widać jej tak, jak np. nowej drogi czy placu zabaw, stąd pewnie nie za wielu mieszkańców się z niej cieszy, i zdaniem burmistrza, pewnie dla wielu jest ona gdzieś obok, mało ważna. - A wbrew pozorom to jedna z ważniejszych technicznie inwestycji, którą robimy i na którą udało się, dzięki Związkowi Gmin, pozyskać porządne środki – podsumowuje Mariusz Piotrkowski.
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Kowal, w dniu 18-02-2025 22:06:31 napisał:
odpowiedz
wiesniak, w dniu 19-02-2025 21:20:53 napisał:
odpowiedz
realista, w dniu 20-02-2025 19:13:07 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!