Dziś mamy 28 kwietnia 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

21 marca 2024

Grupa "Bar Sedno". Wydany został nowy tomik poezji

fot. powierzone

fot. powierzone

Na przełomie roku ukazała się Antologia #ogólnopolskiej grupy poetyckiej Bar Sedno.

Wydany został z inicjatywy Szubinianina Marcina Pełki, który sam stwierdza:

Przed kilku laty grupa osób, którym przesyłałem moje nowe wiersze, rozrosła się do tego stopnia, że zmuszony byłem powołać na Facebooku grupę „Bar Sedno”. Grupa zaczęła się jednak bardzo szybko rozrastać, ewoluowała w naturalny sposób z mojej własnej przestrzeni poetyckiej w przestrzeń poetycką nas wszystkich. Najpierw byli tylko moi znajomi, potem znajomi znajomych, a z czasem – całe mnóstwo ludzi z całej Polski, których osobiście nigdy nie spotkałem. „Bar” stał się miejscem, gdzie każde z nas prezentuje nowe teksty, nad którymi później wspólnie dyskutowaliśmy, wymienialiśmy się punktami widzenia, klepaliśmy się po plecach, a nawet toczyliśmy „knajpiarskie” swary. Sobie samemu zostawiałem rolę – cytując klasyka – ultimus inter pares. Chciałem już tylko dbać o dobry nastrój, motywować, zachęcać, łagodzić nieporozumienia i podtrzymywać dyskusje. Po niespełna sześciu latach jest nas prawie dwustu, w tym wielu takich, którzy nigdy nie publikowali i pisali jedynie „do szuflady”. Wydawało mi się czymś wręcz oczywistym, że należy pójść za ciosem i wydać wspólny tomik. Na ten krok odważyło się dziewiętnaścioro osób, które dały po pięć, sześć, siedem wierszy. Poukładaliśmy je w taki sposób, aby ze sobą korespondowały, aby płynnie przechodzić od tematu do tematu, ukazać polemiki, jakie między nami zachodzą. Tomik zostały wydany w formie non-profit. Założyliśmy zrzutkę internetową, uzbieraliśmy pieniądze na wydanie trzystu egzemplarzy, które rozdaliśmy między sobą, między naszych przyjaciół i donatorów, a także porozsyłaliśmy po najważniejszych bibliotekach w Polsce i za granicą.

Ogromną rolę w całym przedsięwzięciu odegrał Dyrektor RBP w Szubinie Mirosław Rzeszowski, który pomógł ze składem i wydał tomik pod szyldem Szubińskiego Towarzystwa kulturalnego, którego jest Prezesem. Również przekazał swoje wiersze, przez co jest kolejnym Szubinianinem w tym ogólnopolskim wydawnictwie.

Tomik można wypożyczyć w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie. Wszyscy jego Czytelnicy i osoby zainteresowane są również zaproszone do dołączenia do grupy „Bar Sedno” na Facebooku. Zgodnie z brzmieniem hasła grupy: „Znajdź Bar Sedno. Wszyscy tam na Ciebie czekamy”.

Wśród osób publikujących w tomiku znajdują się przedstawiciele z całej Polski, z różnych przedziałów wiekowych i reprezentanci rozmaitych profesji. W tym wiele osób mniej lub bardziej związanych z Szubinem i jego życiem kulturalnym (jak chociażby uczestnicy spotkań filozoficznych w ramach Socrates Cafe w Szubińskiej Bibliotece). Są tu nauczyciele, muzycy, dziennikarze, reporterzy, wydawcy, wykładowcy. Są to: Grzegorz Butkiewicz, Anna Dwojnych, Olek Gałązka, Grzegorz Giedrys, Magdalena Goik, Marcin Komorek, Rafał Kowalczyk, Szymon Stanisław Maciejewski, Janusz Milanowski, Błażej Monkiewicz, Michał Nowak, Katarzyna Olszewska, Marcin Pełka, Marcin Podlaski, Mirosław Rzeszowski, Adrian Stelmaszyk, Magdalena Maria Wichłacz, Zdzisław Wichłacz, Piotr Wróblewski. Autorem ilustracji jest białostocki artysta Radosław Macijewicz.

Jak stwierdził Marcin Pełka: Wydanie niniejszego woluminu było bardzo ciężkim wyzwaniem, jednak jego efekt przyniósł nam wszystkim tyle satysfakcji, że ten nasz pierwszy raz z pewnością nie będzie ostatnim.

Materiał: Marcin Pełka

Oceń artykuł: 49 5
Pliki do pobrania
ATT00075.pdf

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
0

38. rocznica katastrofy w Czarnobylu. Konsekwencje zdrowotne i środowiskowe

W kwietniu 1986 r. całym światem wstrząsnęła wiadomość o awarii #w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej położonej na terenie ZSRS, ok. 100 km. na północ od Kijowa. W efekcie błędów operatorów przeprowadzających jeden z testów oraz wad konstrukcyjnych reaktora jądrowego 26 kwietnia 1986 r. o godzinie 1:23 doszło do dwóch wybuchów.

(czytaj więcej)
0

Zafałszowane oregano. W przyprawie często znajdują się obce rośliny

Aromatyczne oregano ma wielu amatorów na całym #świecie. Jest to bowiem nie tylko popularna przyprawa, np. do pizzy czy dań z pomidorów, lecz także ceniony surowiec leczniczy i kosmetyczny. Niestety, badania wskazują, że oferowane na rynku spożywczym oregano często jest w mniejszym lub większym stopniu zafałszowane!

(czytaj więcej)
0

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Zasługują na uznanie

Pasja i wola działania zasługuje na uznanie! Dziś Międzynarodowy Dzień# Psa Ratowniczego.

(czytaj więcej)
0

Jak założyć łąkę kwietną? Otoczenie nabierze sielskiego charakteru

Kwietne łąki coraz częściej zastępują tradycyjne #trawniki. Składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Dzięki nim otoczenie nabiera sielskiego charakteru, staje się odprężającym miejscem rekreacji, domem dla wielu pożytecznych zwierząt i istnym rajem dla zapylaczy! Zastąpienie trawnika kwietną łąką to oszczędność czasu i energii! Nie musimy jej regularnie kosić, nawozić i podlewać, aby cieszyć się jej urokiem przez cały sezon wegetacyjny.

(czytaj więcej)