"Dzień liczby Pi". Uczniowie na wydziale toruńskiej uczelni

fot. powierzone
12 marca 2025 r. uczniowie klas # 2 mi i 3mi I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią uczestniczyli w imprezie popularnonaukowej "Dzień liczby pi" organizowanej przez Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Prorektorki UMK ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym dr hab. Joanny Kucharzewskiej, prof. UMK.
Wszystkich zebranych w auli przywitał dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki prof. dr hab. GRZEGORZ BOBIŃSKI.
Następnie odbył się pierwszy wykład Pi razy python prowadzony przez dra Mariusza Kanieckiego. Prelekcja dotyczyła dokładności obliczeń, w których pojawia się liczba π: „Nie możemy zastosować popularnej metody "π razy drzwi". Można polegać na wskazówkach ukrytych w zaklęciach: ,,Kuć i orać w dzień zawzięcie...'' 3, 1 4 1 5 9... ale co dalej? Jak robią to komputery? Potrzeba nam algorytmów! Rzucanie igłą, metoda Monte Carlo czy zderzanie ciał, to tylko niektóre metody pozwalające wyznaczyć π z dokładnością do dziesiątego, tysięcznego miejsca po przecinku, a nawet dużo, dużo dokładniej”.
W przerwie pomiędzy wykładami odbył się konkurs na znajomość jak najdłuższego poprawnego rozwinięcia liczby pi. Naszą szkołę reprezentowała para: Zuzanna Kowalska i Mikołaj Wiliński z klasy 3 mi. Pomimo wypisania 162 miejsc po przecinku nie udało im się stanąć na podium (trzeci wynik to 159 miejsc – co oznacza, że nasi uczestnicy popełnili jakiś błąd). Doceniamy jednak ich zaangażowanie i wysiłek włożony w technikę zapamiętywania. Najlepszym wynikiem było podanie 216 prawidłowych cyfr.
Natomiast nieoczekiwanym zwycięzcą indywidualnym okazał się Olek Bęben, uczeń klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 4 w Nakle nad Notecią, który był również uczestnikiem naszego wyjazdu. W ciągu 10 minut podał 200 poprawnych cyfr rozwinięcia liczby pi! Zgromadzona publiczność oraz organizatorzy byli pod wielkim wrażeniem uzyskanego wyniku. Olek otrzymał dyplom i uniwersyteckie upominki, ale przede wszystkim gorące brawa i gratulacje!
W przerwie pomiędzy wykładami uczniowie mogli zapoznać się z ofertą kierunków przygotowanych przez wydział, porozmawiać ze studentami i wykładowcami.
Na koniec odbył się wykład pt. Grupowanie, czyli metody analizy skupień, prowadzony przez dr hab. Agnieszkę Goroncy. Był on poświęcony metodom analizy danych polegających na grupowaniu obiektów w tzw. Klastry – przykład uczenia nienadzorowanego (,,bez nauczyciela"), które znajduje zastosowanie w statystyce, eksploracji danych, uczeniu maszynowym.
Udział uczniów naszego liceum w tym wydarzeniu był okazją do poznania historii powstania liczby pi oraz inspiracją do samodzielnego poszerzania wiedzy.
Organizatorami wyjazdu byli Beata Jankowska i Tomasz Bzdawka. Opiekę nad młodzieżą sprawowała także Agnieszka Weltrowska.
materiał: Ilona Świder/ I LO Nakło
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria












Czytaj również
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)