Dziś mamy 12 lipca 2025, sobota, imieniny obchodzą:

06 grudnia 2024

Dzień Osób Niepełnosprawnych. Nauka szacunku i akceptacji

fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie

fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie

3 grudnia jest corocznie obchodzony jako Międzynarodowy Dzień# Osób Niepełnosprawnych – został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1992 r. W Samorządowym Przedszkolu nr3 im. W. Chotomskiej w Szubinie obchodziliśmy ten dzień 5 grudnia.

 

W przedszkolu z oddziałami integracyjnymi  jest to dzień szczególny ze względu na specyfikę działań placówki. Dzieci uczęszczające do naszego przedszkola od najmłodszych lat uczą się podczas zwykłej codzienności – wartości, szacunku i tolerancji do drugiego człowieka.

Nauczyciele przygotowują dla przedszkolaków różnorodne zajęcia poruszające temat życia codziennego  osoby z niepełnosprawnością.  Przedszkolaki dowiedziały się, z jakimi problemami zmagają się dzieci i dorośli z różnymi niepełnosprawnościami m.in. niewidomi, niesłyszący, niepełnosprawni ruchowo, osoby z Zespołem Downa czy w spektrum autyzmu. W każdej grupie bajka terapeutyczna czy  wiersz były punktem wprowadzającym do wspólnych pogadanek, a jednocześnie uzmysłowiły dzieciom, jak ważne w funkcjonowaniu każdego człowieka są jego zmysły. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały zadania polegające na próbie realizacji ćwiczeń np.: malowanie stopą obrazu, zrozumienie słów przy zasłoniętych uszach, ułożenie wieży z klocków mając na dłoni rękawicę kuchenną. Dużą trudność sprawiło dzieciom poruszanie się z zawiązanymi oczami bazując jedynie na wskazówkach kolegi czy koleżanki. To były wyjątkowe doświadczenia. Dzięki nim  przedszkolaki wiedzą, z jakimi trudnościami na co dzień borykają się osoby z  niepełnosprawnościami, jak ważna jest ich akceptacja i tolerancja. Jaką potrzebną rolę w ich życiu pełni pies przewodnik, język migowy czy pismo Braille'a . Taka wiedza uczy dzieci empatii, wrażliwości i zrozumienia drugiego człowieka.

Materiał: P. Gaszkowska- Grzeszczak, A. Tokarczuk- Wegner, W. Zygmunt-Król

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 16 19

Czytaj również

udostępnij na FB
0

"Świadkowie historii". Wspomnienie Zbrodni Wołyńskiej (film)

Historia to pamięć. Na historię Polski składają się historie naszych rodzin#, które wplatają się w losy państwa i narodu. Każde świadectwo jest bezcenne – współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.

(czytaj więcej)
0

82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości w całym kraju

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe#: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.

(czytaj więcej)
0

Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe

Letnie miesiące to idealny czas, by sięgnąć po wiśnie# – owoc, który choć nieco cierpki w smaku, kryje w sobie wiele zdrowotnych właściwości.

(czytaj więcej)
0

Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu

16 czerwca 2025 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza #w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu MicroPort Endovastec Castor. Pacjentem był 48-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty zstępującej, obejmującym tętnicę podobojczykową lewą.

(czytaj więcej)