Delegacje w miejscach pamięci. Zapłonęły znicze

fot. UM Szubin
13 grudnia 1981 roku był dniem, który na trwałe wpisał się# w historię Polski. Wprowadzenie stanu wojennego przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim oznaczało ograniczenie praw i swobód obywatelskich oraz przejęcie władzy przez wojsko.
W Szubinie uczczono pamięć osób, które ucierpiały w wyniku represji. Na Placu Kościelnym Burmistrz Mariusz Piotrkowski, Przewodnicząca Rady Miejskiej Anna Kijowska, Przewodniczący Rady Seniorów Jan Kostecki, dr Kamila Czechowska Dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej oraz przedstawicielki Rejonowej Biblioteki Publicznej zapalili znicze pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych z lat 1939–1989.
Delegacja złożyła również znicz pod tablicą upamiętniającą ks. Jerzego Popiełuszkę, która znajduje się przy kościele pw. św. Marcina Biskupa w Szubinie. Ks. Popiełuszko, kapelan „Solidarności” i symbol oporu wobec reżimu komunistycznego, został zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa w 1984 roku. Jego postawa oraz poświęcenie dla idei wolności i praw człowieka wciąż inspiruje Polaków.
Materiał: UM Szubin
Galeria




Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Korzystna zmiana. Wyższe limity dorabiania do emerytury i renty

Od 1 czerwca 2025 roku renciści oraz # emeryci, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie wypłacane przez ZUS zostanie zmniejszone lub zawieszone. Nowe limity miesięcznego przychodu wzrosną – niższy próg o 339,50 zł brutto, a wyższy o 630,60 zł brutto.
(czytaj więcej)Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!