Czy można złomować pojazd bez przeglądu?

fot. powierzone
Decyzja o złomowaniu auta zawsze jest podejmowana z pewną niechęcią. Często dotyczy przecież pojazdu lubianego, który przez# lata służył całej rodzinie, choć dziś jego stan jest już na tyle zły, że auto nie ma nawet ważnych badań technicznych. Ten brak zaliczonego przeglądu budzi zresztą pewne wątpliwości. Czy samochód bez aktualnych badań może w ogóle zostać zezłomowany? Czy można siąść za kierownicą ten ostatni raz, aby dostarczyć go do stacji demontażu pojazdów?
Czy brak ważnego przeglądu to przeciwwskazanie do złomowania?
Polskie prawo jest dość restrykcyjne wówczas, gdy w grę wchodzi złomowanie pojazdów. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że ośrodki zajmujące się kasacją aut muszą mieć zgodę na działanie. Taką firmą jest „Kapral-Car” prowadząca legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów z upoważnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o numerze C-43. Nie oznacza to jednak, że brak ważnego przeglądu może uniemożliwić złomowanie. Mamy do czynienia z rozwiązaniem stosowanym często właśnie dlatego, że auto nie spełnia już wymogów technicznych. Nie trzeba więc obawiać się, że brak tego dokumentu będzie problemem.
Co z transportem?
Czy jednak oznacza to, że właściciel auta może wsiąść za jego kierownicę po to, aby zawieźć pojazd na złomowanie? Okazuje się, że tu przepisy kodeksu drogowego są tu znacznie bardziej restrykcyjne. Pojazd, który nie ma aktualnych badań, nie może poruszać się po drogach nawet, jeśli jeszcze odpala i działają w nim zarówno światła, jak i hamulce. Brak stosowania się do tych wymogów owocuje mandatem, punktami karnymi, a bardzo często także odebraniem dowodu rejestracyjnego. To może skomplikować sytuację właściciela samochodu, bo mówimy o dokumencie niezbędnym podczas kasacji. Ryzyko nie zawsze się opłaca. Warto więc poszukać takiej stacji odpowiedzialnej za demontaż pojazdów, która oferuje odbiór auta od klienta. Auto-Kasacja „Kapral-Car” zapewnia darmowy odbiór własnym transportem. Pozwoli to na przestrzeganie prawa, oszczędność nerwów i pieniędzy, które trzeba byłoby zapłacić w następstwie spotkania z patrolem policji.
Relację filmową możesz zobaczyć:
Materiał Partnera - Artykul Sponsorowany
Czytaj również
- Lokaty, inwestycje na giełdzie, a może kryptowaluty – gdzie lokować środki w 2025 roku?
- Twoja przyszłość zaczyna się od decyzji…
- Biurko industrialne – jak wybrać odpowiedni model do Twojego wnętrza?
- Czym są lonże wspinaczkowe? Poradnik
- Praca w zarządzaniu nieruchomościami – czy to zawód przyszłości?
"Świadkowie historii". Wspomnienie Zbrodni Wołyńskiej (film)

Historia to pamięć. Na historię Polski składają się historie naszych rodzin#, które wplatają się w losy państwa i narodu. Każde świadectwo jest bezcenne – współtworzy mapę naszej narodowej pamięci. Dlatego zbieramy różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach wojny, okupacji, komunizmu.
(czytaj więcej)82. rocznica Zbrodni Wołyńskiej. Uroczystości w całym kraju

11 lipca 2025 roku obchodzimy nowe święto państwowe#: Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. W ustawie z 4 czerwca 2025 r. o ustanowieniu tego święta (Dz.U. z 2025 r., poz. 891) podkreślono, że „męczeńska śmierć z powodu przynależności do narodu polskiego zasługuje na pamięć w formie dnia wyróżnianego corocznie przez państwo polskie, w którym ofiarom będzie oddawany hołd”.
(czytaj więcej)Latem sięgnij po wiśnie! Wykazują działanie przeciwnowotworowe

Letnie miesiące to idealny czas, by sięgnąć po wiśnie# – owoc, który choć nieco cierpki w smaku, kryje w sobie wiele zdrowotnych właściwości.
(czytaj więcej)Operacyjne leczenie rozwarstwienia aorty. Innowacyjny zabieg w Juraszu

16 czerwca 2025 r. w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza #w Bydgoszczy przeprowadzono pierwszy w regionie zabieg implantacji stentgraftu MicroPort Endovastec Castor. Pacjentem był 48-letni mężczyzna z ostrym rozwarstwieniem aorty zstępującej, obejmującym tętnicę podobojczykową lewą.
(czytaj więcej)