Dziś mamy 28 stycznia 2022, piątek, imieniny obchodzą:

17 listopada 2021

Czy można złomować pojazd bez przeglądu?

fot. powierzone

fot. powierzone

Decyzja o złomowaniu auta zawsze jest podejmowana z pewną niechęcią. Często dotyczy przecież pojazdu lubianego, który przez# lata służył całej rodzinie, choć dziś jego stan jest już na tyle zły, że auto nie ma nawet ważnych badań technicznych. Ten brak zaliczonego przeglądu budzi zresztą pewne wątpliwości. Czy samochód bez aktualnych badań może w ogóle zostać zezłomowany? Czy można siąść za kierownicą ten ostatni raz, aby dostarczyć go do stacji demontażu pojazdów?

Czy brak ważnego przeglądu to przeciwwskazanie do złomowania?

Polskie prawo jest dość restrykcyjne wówczas, gdy w grę wchodzi złomowanie pojazdów. Wystarczy wspomnieć choćby o tym, że ośrodki zajmujące się kasacją aut muszą mieć zgodę na działanie. Taką firmą jest „Kapral-Car” prowadząca legalnie działającą Stację Demontażu Pojazdów z upoważnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego o numerze C-43. Nie oznacza to jednak, że brak ważnego przeglądu może uniemożliwić złomowanie. Mamy do czynienia z rozwiązaniem stosowanym często właśnie dlatego, że auto nie spełnia już wymogów technicznych. Nie trzeba więc obawiać się, że brak tego dokumentu będzie problemem.

Co z transportem?

Czy jednak oznacza to, że właściciel auta może wsiąść za jego kierownicę po to, aby zawieźć pojazd na złomowanie? Okazuje się, że tu przepisy kodeksu drogowego są tu znacznie bardziej restrykcyjne. Pojazd, który nie ma aktualnych badań, nie może poruszać się po drogach nawet, jeśli jeszcze odpala i działają w nim zarówno światła, jak i hamulce. Brak stosowania się do tych wymogów owocuje mandatem, punktami karnymi, a bardzo często także odebraniem dowodu rejestracyjnego. To może skomplikować sytuację właściciela samochodu, bo mówimy o dokumencie niezbędnym podczas kasacji. Ryzyko nie zawsze się opłaca. Warto więc poszukać takiej stacji odpowiedzialnej za demontaż pojazdów, która oferuje odbiór auta od klienta. Auto-Kasacja „Kapral-Car” zapewnia darmowy odbiór własnym transportem. Pozwoli to na przestrzeganie prawa, oszczędność nerwów i pieniędzy, które trzeba byłoby zapłacić w następstwie spotkania z patrolem policji.

 

Relację filmową możesz zobaczyć:

FILM 1

FILM2

 

Materiał Partnera - Artykul Sponsorowany

 

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zamiast słodyczy i kwiatów. Jaki prezent wybrać dla babci i dziadka?

Słodycze i kwiaty to standardowy upominek dla seniorów, wręczany im często przy# różnych okazjach. Zamiast jednak prezentu materialnego na Dzień Babci i Dziadka może podarować im niespodziankę, która pozwoli miło i ciekawie spędzić czas. Jak pokazało badanie serwisu Prezentmarzeń „Czas wolny podczas koronawirusa” aż 88% zapytanych Polaków odczuwa psychiczne skutki zagrożenia pandemią. Tym bardziej osoby starsze, które w obawie o zdrowie pozostają często w domowej izolacji. Dlatego warto wykorzystać zbliżający się Dzień Babci i Dziadka, aby zachęcić seniorów do skorzystania na przykład z tematycznych warsztatów online lub innej, niestandardowej atrakcji.

(czytaj więcej)
0

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać wypalenie pandemiczne

Nawet co dziesiąty młody Polak może odczuwać# wypalenie pandemiczne, wiążące się m.in. z objawami depresyjnymi i lękowymi – wynika z badań psychologów z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazały one, że rok po wybuchu pandemii sytuacja ta nadal stresuje.

(czytaj więcej)
0

Bankructwa obawia się co piąta firma. Najczęściej w budownictwie i usługach

O upadłość w minionym roku otarło się ponad# 7 proc. firm sektora MŚP. W tym roku czarnego scenariusza obawia się niemal co piąty biznes, przede wszystkim firmy mikro i małe, zatrudniające do 49 osób – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Najczęściej są to reprezentanci budownictwa, usług i transportu, podczas gdy w zeszłym roku o przyszłość najbardziej drżał przemysł. Przyczyn kłopotów przedsiębiorcy upatrują głównie wśród zmian prawno-podatkowych oraz inflacji i spadku popytu.

(czytaj więcej)
0

5 mitów na temat pieczywa. Czas obalić je wszystkie!

Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – postanowienia noworoczne.# Wiele z nich dotyczy naszego zdrowia. Z sondażu United Surveys wynika, że w 2022 r. 22% Polaków chce prowadzić aktywniejszy tryb życia. Kolejne 17,7% zaplanowało przejście na dietę. Co oznacza zdrowe odżywianie się? Przede wszystkim spożywanie mniej przetworzonych produktów. Coraz częściej sięgamy np. po domowe wypieki, kierując się nie tylko rosnącymi cenami w piekarniach, ale również troską o swoją sylwetkę. Niektórzy w ogóle rezygnują z chleba, tłumacząc się noworoczną dietą. Ale czy na pewno jest to dobry kierunek? Obalamy 5 mitów na temat pieczywa. Wejdźmy w nowy rok zdrowo i smacznie.

(czytaj więcej)