Dziś mamy 1 maja 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

29 stycznia 2025

Chcą sami naprawić drogę. „Nasza miejscowość jest w trudnej sytuacji"

fot. pow.

fot. pow.

Choć sołectwo Żurczyn ma przeznaczone środki #finansowe w ramach funduszu sołeckiego na zakup kruszywa (3000 zł), to grupa mieszkańców z Głęboczka (sołectwo Żurczyn) chce dokupić materiału z własnych pieniędzy i zadbać o drogę dojazdową do miejscowości.

Mieszkanka Głęboczka (na razie chce pozostać anonimowa) mówi, że grupa mieszkańców chciałaby pomóc gminie. - Wiemy, że wydatki są duże, a nasza społeczność jest zainteresowana naprawą drogi we własnym zakresie. Nasza miejscowość jest w trudnej sytuacji. Jesteśmy w trakcie rozwoju. Z mediów mamy właściwie tylko prąd. Wodociągu nie ma, kanalizacji również nie ma. Gmina pomaga, żeby dojazd do miejscowości był możliwy, ale po każdym dużym deszczu nasze drogi są praktycznie do naprawy. Samochody też – wyjaśnia mieszkanka wsi.

Niedługo ma się zawiązać Stowarzyszenie dla Rozwoju Głęboczka. - Pierwsze spotkanie będzie w lutym. Wówczas będziemy rozmawiać z mieszkańcami, jakie środki finansowe byliby w stanie włożyć w drogę – informuje kobieta. Już wcześniej została przeprowadzona ankieta, która miała wyjaśnić, czy ktokolwiek jest w ogóle zainteresowany sprawą. Okazuje się, że tak jest. - Mieszkamy w środku lasu. Najkrótszy odcinek prowadzący do asfaltu to 2,5 km. Najdłuższy – chyba 6 km. Takie drogi są cztery. Oczywiście nie uzbieramy kwoty, która pozwoli nam na remont całej drogi, ale być może uda się naprawić najbardziej newralgiczne miejsca. Więcej będę wiedziała po zebraniu – mówi mieszkanka Głęboczka i podkreśla, że mieszka tu od 9 lat i, jak do tej pory, nie udało się sensownie utwardzić jakiegokolwiek odcinka drogi na stałe. - Oczywiście sytuacja się poprawiła, bo na początku musieliśmy wyciągać się z błota. Teraz na ogół jesteśmy w stanie jeździć tu samochodami osobowymi – podkreśla kobieta.

Jak widać, grupa mieszkańców z Głęboczka jest gotowa wyłożyć własne pieniądze, byle tylko żyło się im lepiej. Jak to wygląda w praktyce? Czy można ot tak wyremontować sobie drogę gminną?

Maciej Chłapek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Urzędzie Miejskim w Szubinie tłumaczy, że zdarzają się indywidualne osoby, które zgłaszają się z wnioskiem, że chcą na danym odcinku drogi utwardzić jej fragment. - My wydajemy wtedy warunki: chcemy zobaczyć, jakie to jest kruszywo, czy jest czyste. Umawiamy się na jego odbiór. Koszty nas nie interesują. Gmina, co roku podpisuje umowę na równanie dróg po okresie zimowym. Jest na to ogłaszany przetarg. Firma, która go wygrywa, ma swoje kruszywo na placu. Jeśli sołectwo Żurczyn ma jakąś kwotę przeznaczoną, np. 3000 zł, no to wyjdzie nam np. ponad 50 ton kruszywa dla tego sołectwa. Można się później z wykonawcą dogadać, że jest grupa mieszkańców, która chciałaby zamówić dodatkowe kruszywo i wtedy można by to zrobić za jedną robotą. Były już takie przypadki – wyjaśnia Chłapek.

Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski podkreśla, że mieszkańcy oczywiście nie muszą kupować kruszywa u gminnego wykonawcy. - Jeśli chcą znaleźć kogoś tańszego, nie ma problemu.

Co zrobią mieszkańcy Głęboczka? Jaki odcinek drogi uda im się naprawić? Gdzie kupią kruszywo? Więcej na ten temat będzie wiadomo po pierwszym zebraniu nowego stowarzyszenia.

Źródło: 

Oceń artykuł: 6 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (10)

    JK, w dniu 29-01-2025 17:20:41 napisał:

    Brawo mieszkańcy Głęboczka, że bierzecie sprawy we własne ręce. Liczę, że Burmistrz Szubina dołoży do waszej zbiórki. Utwardzona droga do Głęboczka jest bardzo potrzebna, ponieważ przyczyni się do rozwoju budownictwa mieszkalnego w tej bardzo uroczej miejscowości.

    odpowiedz

    • 4 (14)

    i to łagodnie jak tak ci powie, w dniu 29-01-2025 19:11:55 napisał:

    Jak pójdziesz do burmistrza i powiesz, że droga w głęboczku jest słaba i trza by coś zrobić to usłyszysz - przecież wiedziałeś gdzie się budujesz/mieszkasz to teraz gitary mi nie zawracaj.

    odpowiedz

    • 1 (15)

    JK, w dniu 29-01-2025 21:27:34 napisał:

    Znając Burmistrza Piotrkowskiego to jestem pewien, że nie odmówi wsparcia dla inicjatywy mieszkańców Głęboczka. Wszystko zależy czy mieszkańcy zbiorą jakąś kwotę na zakup kruszywa. Jeżeli zbiorą to Burmistrz również wesprze środkami z budżetu Gminy.

    odpowiedz

    • 6 (18)

    Jizi z bazin, w dniu 29-01-2025 22:03:45 napisał:

    Trzeba odchudzić administrację i środki się znajdą.

    odpowiedz

    • 4 (14)

    były pracownik, w dniu 30-01-2025 07:14:21 napisał:

    Jeśli sprawa zostanie odpowiednio nagłośniona to może w końcu pod presją wielu mediów okaże swoją łaskę i wieeeeelką dobrą wolę jaki to on nie jest pomocny dla biednych mieszkańców. Jak byś wiedział o nim to co ja to by ci opadło wszystko co jeszcze próbuje z grawitacją walczyć na twoim cielę i nigdy by się już nie dowiedział co to znaczy postawić na sztorc.

    odpowiedz

    • 3 (13)

    Miieszkaniec, w dniu 30-01-2025 08:39:04 napisał:

    Burmistrz łaskawie zgodzi się ,aby mieszkańcy zrobili robotę za niego.On tylko w urzędzie bierze sporą kasę.

    odpowiedz

    • 5 (13)

    Mieszkaniec , w dniu 30-01-2025 17:50:25 napisał:

    3000 to 1 wywrotka z rozsypaniem czyli jak mieszkańcy dorzucą kolejne 3000 to z 30 MB drogi będzie zrobione. Czyli biorąc pod uwagę że to 3 km to za 100 lat droga cała będzie utwardzona kruszywem.

    odpowiedz

    • 2 (10)

    no no i paluszek w górę, w dniu 30-01-2025 18:24:53 napisał:

    Oj nie, gmina po przetargu ma 60zł za tonę z wbudowaniem, co tam przywiozą to już inna bajka>)

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Korzystanie ze środowiska
500PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Budowa magazynów
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
Budowa hal
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)