Caritas diecezji z pomocą. Artykuły mają trafić do 7,5 tysiąca osób

fot. Diecezja Bydgoska
Caritas Diecezji Bydgoskiej rozpoczyna #Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 (FEPŻ), współfinasowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Program jest przeznaczony dla osób w najtrudniejszej sytuacji życiowej np. dotkniętych ubóstwem, sieroctwem, bezdomnością, niepełnosprawnością lub ciężką chorobą.
Dostawy artykułów spożywczych do Caritas Diecezji Bydgoskiej rozpoczęły się od początku czerwca, a dystrybucja do osób potrzebujących rozpoczęła się od połowy miesiąca i potrwa do końca listopada. Pomoc może trafić aż do 7,5 tysiąca osób.
Więcej informacji można uzyskać, pisząc na adres: darczynca.bydgoszcz@caritas.pl
Program realizowany jest w okresie od dnia wyjścia Wytycznych Instytucji Zarządzającej do Podprogramu 2023, a więc do 8 września 2023 roku do końca listopada 2024 roku.
Dostawy artykułów spożywczych do Organizacji Partnerskich Regionalnych rozpoczęły się od początku czerwca 2024 roku, a dystrybucja artykułów spożywczych do osób potrzebujących rozpoczęła się od połowy czerwca i potrwa do końca listopada 2024 roku.
W okresie od wyjścia Wytycznych IZ umożliwiono przekazywanie produktów z darowizn osobom zakwalifikowanym do Podprogramu 2023.
Ponadto w ramach Podprogramu od momentu wyjścia Wytycznych IZ prowadzone są działania na rzecz włączenia społecznego osób zakwalifikowanych do udziału w FEPŻ – Podprogram 2023.
Źródło finansowania: 90% środki europejskie – Europejski Fundusz Społeczny Plus i 10% budżet krajowy.
Program realizowany jest pod nadzorem Instytucji Zarządzającej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Instytucji Wdrażającej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Cel programu:
Przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnianie środków towarzyszących, wspierających ich włączenie społeczne.
Zadania i działania realizowane w programie:
Grupa docelowa:
Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 2.056,40 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 1.590,00 zł dla osoby w rodzinie.
Pomoc mogą uzyskać osoby najbardziej potrzebujące, które otrzymały skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej lub osoby bezdomne zakwalifikowane do Podprogramu 2023.
Pomoc wydawana jest na podstawie:
– skierowania stanowiącego załącznik nr 5 do Wytycznych IZ (wydaje OPS),
– listy osób zakwalifikowanych załącznik nr 2 wraz z załącznikami nr 7 (wydaje OPS),
– kwalifikacji osoby w kryzysie bezdomności na podstawie załącznika nr 6 do Wytycznych IZ (kwalifikuje OPR/ OPL),
Osoby najbardziej potrzebujące otrzymają artykuły warzywne i owocowe, skrobiowe, mleczne, mięsne, cukier, tłuszcze m.in.
Fasolkę po bretońsku 3 szt./os.
Olej rzepakowy 4 szt./os.
Cukier biały 4 szt./os.
Szprot w oleju 4 szt./os.
Pasztet wieprzowy 3 szt./os.
Szynka drobiowa 4 szt./os.
Szynka wieprzowa mielona 4 szt./os.
Ser podpuszczkowy dojrzewający 3 szt./os.
Mleko 6 szt./os.
Kawa zbożowa rozpuszczalna 2 szt./os.
Herbatniki maślane 3 szt./os.
Płatki owsiane 2 szt./os.
Kasza jęczmienna 3 szt./os.
Mąka pszenna 4 szt./os.
Makaron jajeczny świderki 5 szt./os.
Dżem truskawkowy 4 szt./os.
Groszek z marchewką 4 szt./os.
Zestaw produktów w Podprogramie 2023 obejmuje artykuły w ilości ok. 33,06 kg.
Przewidziane efekty i rezultaty:
Zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację wspierających środków towarzyszących. Realizacja tych działań będzie prowadziła do nabycia przez uczestników/czki działań samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstw domowych, zdrowego odżywiania się, sposobu niemarnowania żywności.
Link do strony Caritas Diecezji Bydgoskiej: https://bydgoszcz.caritas.pl
Link do strony Caritas-FEPŻ, gdzie można znaleźć szczegóły dotyczące realizacji Podprogramu 2023 w tym jego wartość:
Materiał: Marcin Jarzembowski / Diecezja Bydgoska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria





Czytaj również
- Emerytura i renta po śmierci. Co się dzieje z tymi świadczeniami?
- Czasu coraz mniej. Rodzicu - nie zwlekaj ze złożeniem wniosku!
- Coraz więcej ojców na urlopie rodzicielskim. Wzrost jest znaczny
- ZUS zakończył wypłaty „trzynastek”. Trwa wysyłka decyzji
- Dotacja dla podmiotów ratownictwa wodnego. Wojewoda przekazał pieniądze
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)