Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Ważny dzień w Kościele
fot. Wiesław Kajdasz
Wszystkie gałęzie Ruchu Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej #przeżywały coroczne święto patronalne, związane z uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, jakie jest obchodzone w Kościele 8 grudnia.
Wydarzenia te nawiązują do daty 15 czerwca 1973 roku, kiedy w Krościenku nad Dunajcem ówczesny kardynał Karol Wojtyła poświęcił figurę i oddał ruch pod opiekę Niepokalanej Matki Kościoła.
Świętowanie rozpoczęło się 7 grudnia wieczorem w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Nieszporami, po których sprawowano dziękczynną Eucharystię. W modlitwie uczestniczyli członkowie i animatorzy oaz Dzieci Bożych, młodzieżowych, dorosłych oraz wspólnoty Domowego Kościoła.
Mszy Świętej przewodniczył biskup Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej, a zarazem delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie.
Ksiądz Paweł Rybka w homilii przybliżył postawę ufności Maryi wobec Bożego planu, która powinna być wzorem dla członków ruchu. Przypomniał tym samym nawrócenie sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego w więzieniu i jego zawierzenie Bogu, które kształtowało duchowość ruchu. Moderator diecezjalny dodał, że charyzmat maryjny wyraża się w naśladowaniu Matki Kościoła, przyjmowaniu woli Bożej i dziękczynieniu w każdej sytuacji, co było też postawą ks. Blachnickiego.
W trakcie Mszy św. miało miejsce błogosławieństwo osób podejmujących służbę w diakoniach Ruchu Światło-Życie (oaz rekolekcyjnych, komunikowania społecznego, modlitwy, deuterokatechumenatu, muzycznej).
Tego samego dnia w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Bydgoszczy odbył się adwentowy dzień Wspólnoty Oazy Młodzieżowej. W programie pojawiły się konferencja, spotkania w grupach oraz wspólna agapa. Animator Bartek Knioła w trakcie swojej konferencji, podkreślał jak ważna jest rodzina oraz odpowiednie i świadome przygotowanie do małżeństwa. Po zakończeniu integracji członkowie oazy dołączyli do obchodów święta w katedrze.
Kolejna część świętowania, jakie stało się czasem głębokiej modlitwy, wspólnoty i refleksji nad rolą Maryi w życiu każdego członka Ruchu Światło Życie, zaplanowano w niedzielę, 8 grudnia, w Górce Klasztornej – przy najstarszym sanktuarium maryjnym w Polsce.
Materiał oprac. Marcin Jarzembowski / Agnieszka Zajączkowska – Diakonia Komunikowania Społecznego
Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.
Galeria
Czytaj również
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Ruszył nowy rok szkoleniowy. Przed Terytorialsami wiele wyzwań
8.Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej uroczyście #rozpoczęła nowy rok szkoleniowy
(czytaj więcej)Kolejne rodzaje dokumentów tożsamości. Czym różnią się od siebie?
Dokumenty tożsamości, które musisz znać! Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia#, czym są mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)