Poziomki pełne witamin i minerałów. Skarb polskich lasów

fot. pixabay
Poziomki leśne są najsmaczniejsze! Najłatwiej znaleźć je #na poboczach leśnych dróg i polan, w niezbyt gęstych zaroślach i na zboczach, na brzegach borów i lasów. Aromatyczne, pachnące, kuszące niepowtarzalną czerwienią! To skarby polskich lasów!
Sezon na poziomki zaczyna się na początku lata. Rosną w nasłonecznionych częściach lasu lub na ich skraju. Ten leśny przysmak lubi też miejsca przy zrębach, a potem przy młodych leśnych uprawach, gdzie posadzono drzewa. Poziomki, które rosną w półcieniu słabiej obradzają i mają mniej aromatyczne, ale nieco większe owoce. Owocują w okresie od czerwca do lipca. Poziomki najlepiej smakują zaraz po zerwaniu. Rewelacyjnie pachną i smakują. Nie należy ich długo przechowywać, bo tracą walory estetyczne i smakowe (szybko pleśnieją, zgniatają się). W porównaniu do ogródkowych są niestety trochę mniejsze. Występują często w towarzystwie jagód.
Poziomka wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, a do tego jest małokaloryczna. Stanowi wspaniałe źródło witaminy C (zawiera jej więcej niż cytrusy!). Jednak lista zawartych w nich cennych składników, jest o wiele dłuższa. To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów.
Właściwości prozdrowotne poziomki:
- wykazuje działanie przeciwnowotworowe,
- wspomaga profilaktykę przeciwcukrzycową,
- wspomaga pracę wątroby,
- poprawia odporność,
- przeciwdziała powstawaniu złego cholesterolu,
- zapobiega infekcjom, a także pomaga je zwalczać,
- działa przeciwzapalnie,
- wykazuje działanie przeciwkrwotoczne,
- przyspiesza przemianę materii,
- wspomaga pracę jelit,
- zapobiega zaćmie i innym chorobom oczu,
- wspomaga leczenie przeziębień.
Poziomka a dieta odchudzająca
Poziomka jest owocem małokalorycznym, dlatego z powodzeniem można spożywać ją podczas diety. To źródło witamin dla naszego organizmu. Poziomki poprawiają przemianę materii. Poza tym owoc ten wykazuje także właściwości moczopędne, co pozwala pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Napary z poziomek można przygotowywać zarówno z owoców, jak i z suszonych liści.
Poziomka a działanie przeciwzapalne
Dzięki zawartości kwasu salicylowego poziomki wykazują właściwości przeciwzapalne. W dużych ilościach mogą wręcz wykazywać właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szczególnie warto sięgać po poziomki podczas przeziębień.
Poziomka a układ moczowy
Poziomka pospolita zawiera garbniki katechinowe, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne i sole mineralne. Dzięki temu działa oczyszczająco na organizm, zwłaszcza na układ moczowy. Napar z liści poziomki może być pomocny przy wszelkiego rodzaju stanach zapalnych układu moczowego. Działa bakteriobójczo.
Poziomka w kosmetyce
Poziomki stosowane są także w kosmetyce. Owoce można wykorzystać do domowych zabiegów upiększających. Są wykorzystywane do walki z trądzikiem, dobrze sobie radzą z wypryskami. Dodatkowo wspomogą walkę ze starzeniem się skóry. Poza powyższymi zastosowaniami poziomki są dodawane do kosmetyków także ze względów aromatycznych.
Herbata z liści poziomki. Wypróbuj ten przepis!
Zielone liście poziomki należy zebrać w lesie i wysuszyć w temp. do 40 st. C, rozkładając je cienką warstwą na pergaminie. Najlepiej jest zbierać młode listki przed kwitnieniem, czyli już w kwietniu, ale można je pozyskać i wysuszyć również w czasie owocowania. Mają wtedy większą zawartość garbników i herbatka z nich jest najbardziej wyrazista w smaku.
Składniki:
- 1-2 łyżeczki suszonych liści poziomki,
- 1 szklanka wody.
Przygotowanie:
1. Suszone liście poziomki zalać szklanką wrzątku.
2. Parzyć pod przykryciem przez 15 minut i odcedzić.
3. Pić 3-4 razy dziennie.
Wycieczka po dary lasu to połączenie przyjemnego z pożytecznym! Świeże powietrze, obcowanie z naturą, a do tego pyszne zbiory!
Źródło: lasy.gov.pl
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!