Apel sektora drobiarskiego. Zagrożenia i wyzwania

fot. pixabay
10 lipca bieżącego roku odbyło się spotkanie# Prezesa Zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, Dariusza Goszczyńskiego, z przedstawicielami mediów. Spotkanie dotyczyło najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem drobiarskim w Polsce i Unii Europejskiej.
Na wstępie Prezes Goszczyński odniósł się do wydarzenia z dnia poprzedniego – spotkania unijnych i polskich organizacji branżowych, które w Warszawie podpisały wspólną deklarację stanowczego sprzeciwu wobec obecnego kierunku zmian polityki rolnej i handlowej UE. Sygnatariuszem deklaracji była m.in. KRD-IG, unijna organizacja drobiarska AVECprezentowana przez Gert-Jan Oplaat oraz szereg organizacji drobiarskich z wielu państw członkowskich.
– Nie sprzeciwiamy się umowom handlowym jako takim, ale chcemy, by były uczciwe, nie prowadziły do utraty konkurencyjności europejskich producentów i nie stawiały ich w gorszej pozycji wobec importerów – zaznaczył Dariusz Goszczyński. – Nie może być tak, że europejscy rolnicy podlegają rygorystycznym wymogom, a jednocześnie na unijny rynek trafiają produkty niespełniające tych standardów.
Prezes KRD-IG podkreślił, że import mięsa drobiowego już teraz stanowi około 25% rynku UE, z czego znaczącą część stanowi import z Brazylii – 360 tys. ton rocznie, podczas gdy w ramach umowy Mercosur proponowany kontyngent to dodatkowe 180 tys. ton.
Kolejnym wyzwaniem są niedawno zakończone negocjacje z Ukrainą, w których mięso drobiowe uznano za produkt wrażliwy. Nowa kwota importowa wynosi 120 tys. ton – mniej niż dotychczasowe 137 tys. ton. – To krok w dobrą stronę, jednak oczekiwania europejskiego sektora drobiarskiego były dalej idące. Ponadto sposób prowadzenia negocjacji przez KE rozczarowuje. Środowiska rolnicze nie były realnie włączone w konsultacje – skomentował Goszczyński.
Dużym niepokojem branży drobiarskiej są także planowane zmiany legislacyjne związane z dobrostanem zwierząt, będące częścią Zielonego Ładu. W przypadku rozporządzenia ws. transportu zwierząt zgłoszono ponad 3 tys. poprawek, co pokazuje, jak kontrowersyjny jest to projekt. Pozostałe trzy unijne rozporządzenia dotyczące dobrostanu zwierząt zostały wycofane, a w ich miejsce zostaną zaproponowane nowe, do których konsultacje się właśnie rozpoczynają.
– Wzywamy Komisję do rozsądku. Głos praktyków i nauki powinien być brany pod uwagę, a nie presja NGO-sów – apelował D. Goszczyński.
W trakcie spotkania poruszono także temat chorób drobiu. Dzięki skutecznym działaniom sektora, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Inspekcji Weterynaryjnej oraz przyjęciu przygotowanego przez branżę planu walki z grypą ptaków, Polsce udało się uniknąć restrykcyjnych obostrzeń proponowanych przez KE i w dniu 30.06. odzyskała status kraju wolnego od wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu.
– To istotne z punktu widzenia pełnego przywrócenia dostępu do rynków eksportowych. Jednocześnie, wspólnie z GIW, innymi organizacjami i ekspertami, pracujemy nad aktualizacją planu bioasekuracyjnego, by jeszcze lepiej przygotować się na sezon jesienno-zimowy – poinformował Prezes KRD-IG.
Niestety cały czas pojawiają się w kraju kolejne ogniska rzekomego pomoru drobiu.
– Na wniosek środowiska drobiarskiego wprowadzony został obowiązek szczepień. Ważnym jest, aby całe środowisko drobiarskie skrupulatnie podchodziło do tego obowiązku. Tylko w ten sposób będziemy w stanie osiągnąć odporność populacyjną – powiedział Dariusz Goszczyński.
Na zakończenie spotkania Prezes KRD-IG poinformował o trwających staraniach Polski, która złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o przyznanie oznaczenia geograficznego dla polskiej gęsi owsianej. – Jest to produkt o wyjątkowych walorach smakowych, wynikających z tradycyjnego chowu i żywienia owsem. Jest znany i ceniony zwłaszcza w Niemczech. Liczymy, że wkrótce dołączy do grona europejskich chronionych produktów – podkreślił Prezes Goszczyński.
Materiał: Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza
Czytaj również
Dodaj komentarz
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Czytelnik , w dniu 11-07-2025 11:00:26 napisał:
odpowiedz
zezwierzęcenie, w dniu 11-07-2025 20:50:28 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!