Wiadomości z regionu
Fałszywy brat, przejęte konto. Stracili 4 tysiące złotych

fot. KPP Wągrowiec
Wągrowczanin i damasławianka stracili #4000 złotych w wyniku działania oszustów, którzy podawali się za bliskich, w tych przypadkach za brata i koleżankę. Otrzymałeś prośbę przez komunikator, zadzwoń i zweryfikuj nadawcę.
Oszustwo na BLIK to metoda wyłudzania pieniędzy, w której przestępcy podszywają się pod znajomych lub bliskich, prosząc o kod BLIK do płatności. Następnie wykorzystują ten kod do dokonania nieautoryzowanych transakcji, np. wypłaty gotówki z bankomatu lub zapłaty za zakupy online.
We wtorek i w środę wągrowieccy policjanci przyjęli dwa zawiadomienia o oszustwach metodą na BLIK, a także o przejęciu konta na Facebooku, co pozwoliło podszyć się pod jedną z mieszkanek powiatu i oszukać jej koleżankę na kwotę 1400 złotych.
Wczoraj zawiadomienie złożył wągrowczanin, który miał kontakt z oszustem, który włamał się na konto jego brata. Po wykonaniu trzech różnych transakcji w kwotach za kilkaset, niemal tysiąc i ponad tysiąc złotych (łącznie kwota przekroczyła 2600 zł), gdy otrzymał wiadomość z prośbą o jeszcze jeden BLIK, mężczyzna zadzwonił do brata. Wówczas dowiedział się, że stał się ofiarą oszustwa.
Warto się chronić przed oszustwem na BLIK:
Zawsze potwierdzaj prośby o pieniądze, dzwoniąc do osoby, która rzekomo prosi o pomoc. Nigdy nie udostępniaj kodu BLIK, jeśli nie masz pewności, kto o niego prosi. Używaj silnych haseł, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe i regularnie sprawdzaj swoje profile w mediach społecznościowych. Jeśli zauważysz podejrzane aktywności na swoim koncie, poinformuj znajomych.
Jeśli padłeś ofiarą oszustwa na BLIK: Natychmiast poinformuj swój bank o zaistniałej sytuacji i poproś o zablokowanie transakcji. Złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, podając jak najwięcej szczegółów.
Płatności BLIK są bezpieczne, jeśli używasz ich świadomie i zachowujesz ostrożność. Nie daj się nabrać na oszustwa, które wykorzystują nieuwagę i zaufanie do znajomych.
Materiał: asp. Dominik Zieliński
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Js, w dniu 11-07-2025 09:50:43 napisał:
odpowiedz
Js, w dniu 11-07-2025 09:51:11 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!