Wierna służba Ojczyźnie. Złoty medal dla Antoniego Gołoda

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Stuletni Antoni Gołod# – mieszkaniec Torunia i żołnierz Armii Krajowej – został uhonorowany złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Odznaczenie, wręczone przez członka zarządu województwa Marka Wojtkowskiego, jest wyrazem wdzięczności za jego odwagę, niezłomność i wierną służbę Ojczyźnie.
– Niech dobroć, którą obdarza Pan innych, powraca wzmocniona troską, serdecznością i uwagą bliskich. Niech każdy dzień przynosi radość, miłość i wsparcie – przekazał w okolicznościowych życzeniach marszałek Piotr Całbecki.
Antoni Gołod urodził się 18 czerwca 1925 roku w Peliszczu, niewielkiej wiosce położonej niedaleko Brześcia nad Bugiem (obecnie na terenie Białorusi). W chwili wybuchu wojny miał zaledwie 14 lat. Już jako nastolatek doświadczył brutalności okupacji niemieckiej i sowieckiej, a jego odpowiedzią była odwaga – w wieku 17 lat wstąpił w szeregi Armii Krajowej.
Działał pod pseudonimem „Adaś” w strukturach konspiracyjnych na terenach Kresów Wschodnich. Z narażeniem życia ukrywał ludzi ściganych przez okupanta, dostarczał żywność dla oddziałów partyzanckich, był łącznikiem i informatorem. Choć nie nosił munduru, jego działalność była równie ryzykowna, za najmniejszy błąd groziła śmierć lub wywózka. Jak wielu bohaterów AK, robił to, co uważał za słuszne.
Po wojnie realia polityczne nie przyniosły spokoju. W 1958 roku, w obawie przed sowieckimi represjami i zesłaniem na Syberię, Antoni Gołod wraz z żoną Stanisławą i trójką małych dzieci zdecydował się na ucieczkę do Polski. Osiedlili się w Toruniu, gdzie rozpoczęli wszystko od nowa, bez majątku, bez wsparcia, z nadzieją na bezpieczne życie.
Pan Antoni przez lata pracował w toruńskich zakładach produkujących sery topione, aż do przejścia na emeryturę w 1981 roku. Nie ograniczał się jednak do pracy zawodowej, samodzielnie wybudował dom, szył ubrania dla żony i córek, dbał o wykształcenie dzieci. Ze swoją żoną Stanisławą przeżył aż 72 lata w szczęśliwym i trwałym małżeństwie. Doczekali się ośmiorga wnucząt i szesnaściorga prawnucząt.
Choć dziś więcej czasu spędza na odpoczynku, wciąż towarzyszy mu telewizja, modlitwa i zainteresowanie światem. Jeszcze do niedawna czytał książki historyczne i geograficzne, a rower był jego ulubionym środkiem transportu. Zapytany o sekret długowieczności odpowiada bez namysłu
– Nie wiem, może modlitwa i praca. Oj tak, trzeba się dużo modlić, zgadzać z żoną i pracować.
Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 roku. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mailowym: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
Dodaj komentarz
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
ja, w dniu 02-07-2025 09:57:30 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!