"Kochał parafian, a oni jego". Ostatnie pożegnanie ks. Adama Kątnego

fot. Michał Słoma i Albert Kuszewski
"Przed nami niebo – tam zmierzamy” – powiedział # bp Krzysztof Włodarczyk podczas uroczystości pogrzebowych ks. prałata Adama Kątnego w Więcborku, który zmarł 7 marca po długiej i ciężkiej chorobie.
„Dziękuję za świadectwo życia kapłańskiego, za miłość do Kościoła bydgoskiego i wiernych, za gorliwość, za dynamikę życia gotowego do służby i pomocy” – powiedział ordynariusz diecezji, który poznał księdza prałata, kiedy był mieszkańcem Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II.
„To nie będzie laudacja, bo jego cnoty i zalety dobrze znacie. Łączyły nas więzy przyjaźni – od seminarium do ostatnich jego dni. Ksiądz Adam miał zaledwie dwie wady, które dostrzegałem – słabość do kotów i zamiłowanie do jazdy samochodem” – mówił podczas kazania o. Janusz Jędryszek OFMConv.
Franciszkanin, pustelnik z Góry Polanowskiej wskazał m.in. na miłość do duszpasterstwa, która była pasją. – Kochał parafian, a oni jego – dodał, przypominając, że „Bóg jest Panem życia” i nie należy bać się śmierci, która jest tylko przejściem.
Ksiądz Adam Kątny urodził się 16 czerwca 1953 roku w Bydgoszczy. Po ukończeniu liceum w 1972 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia diakonatu przyjął 25 czerwca 1977 roku z rąk biskupa Jana Michalskiego, a kapłańskie 15 kwietnia 1978 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego – Prymasa Polski – w Gnieźnie.
Jako wikariusz posługiwał we wspólnotach: Świętej Trójcy w Łobżenicy (1978), św. Marcina Biskupa w Szubinie (1978-1980), Matki Boskiej Ostrobramskiej w Bydgoszczy (1980-1981), NMP z Góry Karmel w Bydgoszczy (1981-1986), Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy (1986), Świętej Trójcy w Bydgoszczy (1986-1992) oraz św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Nakle nad Notecią (1992-1993).
Był proboszczem parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Występie (1993-2005) oraz Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku (2005-2017).
materiał: Biuro Prasowe Diecezji Bydgoskiej Marcin Jarzembowski
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria






























Czytaj również
- Pożegnanie druha Henryka Jaśkiewicza. "Niewielki wzrostem, ale wielki sercem"
- Nie żyje Henryk Jaśkiewicz. Zasłużony działacz OSP i społecznik
- Autorytet polskiej pedagogiki. Nie żyje prof. dr hab. Zygmunt Wiatrowski
- Nie żyje Piotr Piszczek. Był najstarszym mieszkańcem Paterka
- Zmarła Maria Michalska. Pełniła funkcję kierownika MGOPS-u
Rewitalizacja linii kolejowej nr 356. Pierwsze prace

W piątek 4 lipca firma PORR rozpoczęła przygotowania# do rewitalizacji linii kolejowej nr 356 na odcinku Wągrowiec – Gołańcz – granica województwa.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)