Dziś mamy 13 lipca 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2025

Ciekawe miejsca na Kujawach i Pomorzu. "Tyle do odkrycia"

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Bydgoszcz

fot. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Bydgoszcz

Kujawy i Pomorze to niezwykle różnorodny region#, ukształtowany przez setki lat przemian dziejowych. Jest tu wszystko, czego można zapragnąć - potężne lasy, piękne jeziora, czyste rzeki, renomowane uzdrowiska, tradycyjna wieś, a także historyczne zabytki. Od urokliwych miasteczek do dużych ośrodków, łączących tradycję z nowoczesnością. Zapraszamy na wycieczkę!

Województwo kujawsko-pomorskie to wręcz wymarzone miejsce do podreperowania zdrowia, zbierania grzybów, uprawiania sportów wodnych, konnych przejażdżek czy wielu innych aktywności na świeżym powietrzu.

Toruń

Jadąc Autostradą A1 z Gdańska lub Łodzi zjeżdżamy do gotyckiego Torunia. Jego starówka wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Liczący sobie prawie 800 lat Toruń to perła gotyku, miejsce, gdzie w otoczeniu starych kamienic, na brukowanym rynku, wśród kameralnych uliczek i średniowiecznych murów można doskonale odpocząć i poczuć prawdziwy klimat dawnych wieków. W Toruniu jest 200 gotyckich lub noszących ślady gotyku mieszczańskich kamienic. Najsłynniejszą z nich jest ta przy ul. Kopernika pod numerem 15/17, w której w 1473 roku urodził się i spędził pierwsze siedem lat życia wielki astronom i prawdziwy „człowiek renesansu” Mikołaj Kopernik. Wyjeżdżając stąd koniecznie zabierzecie do domu toruńskie pierniki.

W Toruniu zachwycają też gotyckie kościoły, ogromny ceglany ratusz, średniowieczne bramy i baszty, które pięknie komponują się z późniejszą zabudową np. przebudowanym niedawno Bulwarem Filadelfijskim nad Wisłą. Zwiedzić możemy też Twierdzę Toruń będącą jedną z pruskich twierdz z przełomu XIX i XX w. Wielu turystów kieruje też swoje kroki na warsztaty pieczenia pierników, by spróbować samodzielnego wypieku miejscowego specjału.

Bydgoszcz

Dalej jedziemy drogą krajowa nr 10 lub 80 w kierunku Bydgoszczy, gdzie od progu natrafimy na Exploseum czyli Centrum techniki wojennej DAG Fabrik Bromberg. Fabryka, w której budynkach powstała ekspozycja, przeznaczona była do zadań militarnych III Rzeszy, produkując m.in. trotyl, nitroglicerynę i proch bezdymny. Fabryczne budynki połączone siecią wąskich tuneli i korytarzy zostały wkomponowane w okoliczne tereny leśne, które stały się świadkiem niewolniczej pracy przymusowej ok. 40 tys. robotników, jeńców wojennych oraz więźniów z czasów II wojny światowej. Nowoczesna ekspozycja łączy w sobie tradycyjne elementy wystawiennicze z nowymi formami narracyjnymi i multimedialnymi. Trasa zwiedzania liczy około 2 km i wiedzie przez 8 budynków ekspozycyjnych połączonych ciemnymi, podziemnymi korytarzami.

Następnie wjeżdżamy do serca Bydgoszczy - największego miasta województwa, położonego nad dwiema rzekami: Brdą i Wisłą. Słynie z liczącego się środowiska muzycznego i znakomicie zachowanej secesyjnej zabudowy. To tu powstaje nowoczesny kampus Akademii Muzycznej, który pretenduje to miana nowej wizytówki miasta. Jednym z najciekawszych bydgoskich zabytków jest zbudowany pod koniec XVIII wieku Kanał Bydgoski, unikatowy zespół urządzeń hydrotechnicznych wraz z otaczającym go parkiem. Trwają starania o wpisanie go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kanał ma 27 km długości i łączy Brdę w Bydgoszczy z Notecią pod Nakłem – ale przede wszystkim systemy żeglugi śródlądowej Europy Zachodniej i Europy Wschodniej. W samym sercu miasta znajdują się znane z licznych fotografii - Spichrze nad Brdą, będące częścią obiektów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Uwagę i ciekawość wzbudzą też Katedra św. Marcina i Mikołaja, Młyny Rothera na Wyspie Młyńskiej czy Opera Nova, która obecnie przechodzi rozbudowę. Wspomniana Wyspa Młyńska ta prawdziwa enklawa zieleni, w otoczeniu wody, znajduje się w samym centrum miasta. Odbywają się tam codziennie koncerty, imprezy plenerowe i wystawy w zlokalizowanych w tym miejscu obiektach muzealnych. Można tam też wypożyczyć kajak, łódkę czy rower i z wody lub lądu zwiedzić Bydgoszcz. W Bydgoszczy znajduje się też największy park miejski w Polsce, czyli Myślęcinek.

Inowrocław

Jadąc drogą krajową nr 25 na południe zmierzamy do pobliskiego Inowrocławia. To jedno ze stołecznych ośrodków staropolskich Kujaw, które jest nie tylko „miastem na soli”, lecz także miastem zieleni i kwiatów. Najpiękniejszą wizytówką miasta jest niewątpliwie ogromny Park Solankowy, który jest sukcesywnie rozwijany. Mieszczą się tu wszystkie obiekty uzdrowiskowe i sanatoria, a przede wszystkim tężnia solankowa, druga co do wielkości w Polsce, jedyna tego rodzaju budowla o kształcie wieloboku. Miasto dysponuje dużą i zróżnicowaną ofertą sanatoryjną, rehabilitacyjną i leczniczą, dlatego porównania ze słynnym Ciechocinkiem są jak najbardziej na miejscu. Na terenie Parku Uzdrowiskowego znajdziemy termalny basen solankowy, skosztować możemy też niepowtarzalnej leczniczej wody. Jest też jedyny w Polsce, a na pewno i na świecie, Pomnik Teściowej!

Biskupin

Dalej na zachód od Inowrocławia (lub na południe jadąc z Bydgoszczy drogą S5) docieramy do najbardziej znanego w kraju kompleksu historii i wąskotorowej kolejki. Witamy w Wenecji i Biskupinie niedaleko Żnina. W Wenecji zwanej „Perłą Pałuk” znajduje się największa atrakcja turystyczną jaką jest niewątpliwie Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Na jego terenie znajduje się obecnie ponad 70 eksponatów: lokomotyw, wagonów i drezyn. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku. Co ciekawe Muzeum położone jest tuż przy stacji Żnińskiej Kolejki, która kursuje pomiędzy Żninem a znanym na całym świecie rezerwatem archeologiczny w Biskupinie. To tam w niewielkiej wsi na Pałukach są dobrze zachowane pozostałości po bardzo zaawansowanych technologicznie konstrukcjach sprzed 2700 lat, kiedy to na podmokłej wyspie stał warowny gród zamieszkały przez prawie 1000 mieszkańców. Przeprowadzona przez naukowców drobiazgowa rekonstrukcja grodu – wału, bramy, falochronu, domów, ulic pozwala poczuć, jak żyli mieszkańcy tego miejsca kilka tysięcy lat temu. Ziemia ta inspiruje też filmowców, ponieważ właśnie tu powstały m.in. zdjęcia do filmu „Stara Baśń” w reż. Jerzego Hoffmana.

Tyle do odkrycia…

Lista miejsc i ciekawostek nie miałaby końca, ale chcąc pobudzić do dalszego samodzielnego eksplorowania województwa kujawsko-pomorskiego podamy kilka miejsc przy drogach krajowych, na które warto zwrócić uwagę:

  • Jadąc DK62 przez Kruszwicę mamy okazję odwiedzić Mysią Wieżę
  • Niedaleko Koronowa, jadąc DK25, mijamy Pomnik upamiętniający bitwę pod Koronowem w 1410 r. 
  • Niedaleko DK10, w Paterku pod Nakłem nad Notecią, można zwiedzić Muzeum Komunikacji wraz z zabytkowymi autobusami. 
  • Jadąc DK62 przez Włocławek przejeżdżamy Wisłę po największej elektrowni przepływowej w Polsce. 
  • Zjeżdżając z DK15 w Brodnicy trafiamy bezpośrednio do wyjątkowego Brodnickiego Parku Krajobrazowego
  • Jeśli jesienią zjedziesz z S5 na wys. Świecia w stronę Tucholi, nie zapomnij o zabraniu paru koszy na grzyby... 
  • Chełmno przy DK91 to miasto z najlepiej zachowaną zabudową średniowieczną w Polsce. Łączna długość murów przekracza 2300 metrów i oryginalny układ urbanistyczny. 
  • Miasto Kowal przy autostradzie A1 jest miejscem narodzin Kazimierza III Wielkiego, króla Polski w latach 1333-1370. 
  • Jadąc DK91 na wysokości Chełmży, warto odwiedzić widoczny z drogi Kopiec pamięci
  • Na ziemi chełmińskiej, w północno-wschodniej części regionu, zachowało się kilkanaście zamków krzyżackich w tym w Rogóźnie (DK16), Świeciu (S5) czy Grudziądzu (DK16). 

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Bydgoszcz

Oceń artykuł: 19 16

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.

(czytaj więcej)
0

Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.

(czytaj więcej)
0

Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!

(czytaj więcej)