Dziś mamy 24 maja 2025, sobota, imieniny obchodzą:

24 maja 2025

Muzeum Ziemiaństwa. Podpisano umowę na rewitalizację parku

fot. pow.

fot. pow.

W podtoruńskiej Nawrze, gdzie ulokujemy przyszłe Muzeum# Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich, trwają remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. 22 maja, w obecności marszałka Piotra Całbeckiego i przedstawicieli lokalnych władz, podpisana została umowa z wykonawcą pierwszego etapu rewitalizacji części parkowej.

- Historia odbudowy Nawry jest długa. Już 17 lat temu próbowaliśmy się układać z poprzednim właścicielem, Ministerstwem Rolnictwa, by ten obiekt uratować. Rodzinie Sczanieckich bardzo jednak zależało na tym, żeby to nie państwo, ale oni sami przekazali go społeczeństwu jako darczyńcy. I tak się stało, po wielu latach starań i procesów sądowych. Dziękuję władzom gminy i jej mieszkańcom za wyjątkową przychylność wobec tej inwestycji. Jesteśmy tu wręcz niesieni na skrzydłach dobrej woli, wdzięczności i współpracy lokalnej społeczności. To jest najpiękniejsze co może nas spotkać. Ten pałac zawsze był miejscem tworzenia historii, dobrej historii Polski tu, na ziemi chełmińskiej – powiedział dziś w Nawrze marszałek Piotr Całbecki.

Pałac w Nawrze – wpisany do rejestru zabytków jeszcze w 1929 roku - nasza lokalna perła architektury klasycystycznej, został zbudowany w latach 1798–1805 dla Konstantego Kruszyńskiego, a następnie przebudowany na potrzeby rodziny Sczanieckich, która gospodarowała w nim do II wojny światowej. Misję odrestaurowania parku i pałacu, które latem 2022 zostały przez rodzinę Sczanieckich oficjalnie przekazane samorządowi województwa, marszałek Piotr Całbecki powierzył Kujawsko-Pomorskiemu Centrum Dziedzictwa, które jest instytucją kultury samorządu województwa.

Dzisiejsza umowa, pod którą podpisy złożyli dyrektor Centrum Dziedzictwa dr Marek Rubnikowicz i prezes firmy Dolmar (która jest wykonawcą robót) Grzegorz Jasiński, zakłada przywrócenie założeniu parkowemu układu i urody z końca XIX. W języku konkretów oznacza to m.in. wytyczenie utwardzonych alei i chodników, realizację reprezentacyjnego podjazdu z gazonem, pogłębienie i zagospodarowanie stawów, założenie sadu (i nasadzenia w nim), zabiegi pielęgnacyjne na istniejących drzewach i krzewach (przed wojną była tu największa i najciekawsza kolekcja krzewów ozdobnych na Pomorzu), stworzenie małej architektury parkowej i położenie instalacji pod system nawadniania.

Kontrakt Dolmaru, który jest też generalnym wykonawcą pozostałych inwestycji w nawrzańskim kompleksie pałacowo-parkowym, opiewa w tym przypadku na 7 mln złotych (wcześniej podpisana umowa dotycząca pozostałych prac ma wartość 39 mln złotych). Firma ma na wywiązanie się z zadania 18 miesięcy.

Źródłem finansowania całości inwestycji w Nawrze, obejmujących remont konserwatorski pałacu i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe pozostałych elementów kompleksu, jest nasz program regionalny Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza.

Dyrektor Marek Rubnikowicz ocenił dziś zaawansowanie realizacji inwestycji na 20 proc. Zakończenie prac w 2027 roku.

Zobacz też:
• Nawra jak za najlepszych czasów – za dwa lata! (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/nawra-jak-za-najlepszych-czasow-za-dwa-lata/ )
• Odrestaurowana Nawra w dwa lata (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/odrestaurowana-nawra-w-dwa-lata/ )
• Nawra – perła architektury, przyszłe nowoczesne muzeum (https://kujawsko-pomorskie.pl/aktualnosci/nawra-perla-architektury-przyszle-nowoczesne-muzeum/ )

W dzisiejszym spotkaniu w dziennikarzami w Nawrze uczestniczyli również wójt gminy Chełmża Bartosz Szprenglewski i sołtys gminy Nawra Marianna Rolbiecka.

Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

KOBIZE
500PLN
Konstrukcje stalowe
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Audyt środowiskowy
3000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Muzeum Ziemiaństwa. Podpisano umowę na rewitalizację parku

W podtoruńskiej Nawrze, gdzie ulokujemy przyszłe Muzeum# Ziemiaństwa im. Rodziny Sczanieckich, trwają remont konserwatorski i działania rewitalizacyjno-odtworzeniowe w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym. 22 maja, w obecności marszałka Piotra Całbeckiego i przedstawicieli lokalnych władz, podpisana została umowa z wykonawcą pierwszego etapu rewitalizacji części parkowej.

(czytaj więcej)
0

Pociąg na Hel. Pasażerowie nadali mu nazwę

Nazwę „Latarnik” dla powracającego do # rozkładu jazdy pociągu na Hel wybrali pasażerowie w konkursie zorganizowanym przez samorząd województwa (który jest organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych w regionie) i przewoźnika (spółkę Arriva). Zwycięzcom gratulowała dziś (14 maja) wicemarszałek Aneta Jędrzejewska z przedstawicielami spółki Arriva. Pierwszy kurs pociągu 19 czerwca.

(czytaj więcej)
0

Sto lat, dwie kobiety, tysiące wspomnień. Dwa jubileusze urodzin

Dwie kobiety, sto lat życia i niezliczone historie. Anna Musiał z # Jadwigowa (powiat nakielski) i Helena Łukaszewska z Wituni (powiat sępoleński) świętują setne urodziny. Jedna wychowała siedmioro dzieci, druga jeszcze kilka lat temu ćwiczyła na siłowni plenerowej. Obie przetrwały wojnę, ciężko pracowały i dziś, otoczone rodziną, z sentymentem wspominają dawne czasy.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)