Badania mammograficzne - Mrocza

fot. Geneva Trust Polska Sp. z o.o.
W najbliższych dniach ponownie w naszym regionie# będzie mammobus, gdzie w ramach świadczenia NFZ można wykonać mammografię. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u Polek, a wczesne wykrycie daje szansę na odzyskanie zdrowia.
Co daje prawdziwy spokój? Świadomość, że nie przegapiło się nic bardzo ważnego. Dlatego odwiedź mammobus i wykonaj bezpłatną, profilaktyczną mammografię. NFZ refunduje to badanie wszystkim kobietom w wieku od 45 do 74 lat, ponieważ rak piersi jest najczęstszym nowotworem, który występuje u Polek. Lekarze przekonują, że profilaktyka ratuje życie!
Tylko jedna na trzy – według danych NFZ tylko tyle kobiet korzysta ze swojej szansy, by bezpłatnie zbadać piersi . To smutne statystyki, ponieważ rak piersi to wciąż najczęstszy z nowotworów, jaki występuje u Polek, który co roku zabiera życie wielu z nich. Najczęściej dałoby się go wyleczyć, ale musiałby zostać odpowiednio wcześnie zdiagnozowany.
- Mammografia to badanie, które wykrywa już niewielkie zmiany, których nie da się wyczuć. Badanie jest bezpieczne i trwa 5 minut. Szczerze namawiam, by w czasie urlopu zarezerwować również czas dla siebie. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. Warto o nie dbać dla siebie, ale i swoich bliskich – mówi Dorota Sepko, prezes Stowarzyszenia Moja Mammografia.
Aby kobietom łatwiej było skorzystać z mammografii, do wielu miejscowości przyjeżdżają mammobusy. W środku dostępna jest przymierzalnia, poczekalnia i co najważniejsze – nowoczesny sprzęt, dzięki któremu jest możliwe wykrycie już najmniejszych zmian.
- Regularne badania to szansa na to, by w porę zdiagnozować chorobę i ją wyleczyć. Połowa kobiet, która umiera z powodu raka piersi, żyłaby, gdyby w porę zgłosiła się na mammografię – podkreśla Andrzej Stencel, prezes Geneva Trust Polska, największego realizatora programu profilaktycznych badań mammograficznych piersi w naszym kraju. - Według naukowo potwierdzonych danych statystycznych, wykonując około 200 badań mammograficznych w zorganizowanych przesiewowych badaniach populacyjnych, zapobiega się jednemu zgonowi. W naszych mammobusach wykonując około tysiąc badań dziennie, każdego dnia ratujemy życie pięciu kobiet.
Aby zarejestrować się na badanie, wystarczy zapisać się online na rejestracja.mojamammografia.pl lub telefonicznie: 58 767 34 44. Na miejscu trzeba mieć dowód tożsamości.
W najbliższym czasie nasze mammobusy staną m.in. w:
• 01.07.2025 Gniewkowo przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Piasta 7 A
• 04.07.2025 Łochowo gm. Białe Błota przy Szkole Podstawowej, ul. Wierzbowa 2
• 01.07.2025 Janikowo przy Pływalni "Wodnik", ul. M. Kozala 3
• 03.07.2025 Solec Kujawski przy Ośrodku Sportu i Rekreacji, Gen. Stefana Roweckiego 'Grota 3
• 04.07.2025 Dąbrowa Chełmińska przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Strażacka 2
• 07.07.2025 Dobrcz przy Urzędzie Gminy, ul. Długa 50
• 08.07.2025 Koronowo przy Hali Sportowej, ul. Wąskotorowa 4
• 09.07.2025 Mrocza przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji, ul. Sportowa 1
• 11.07.2025 Grudziądz przy Kauflandzie, ul. Piłsudskiego 10
• 07.07.2025 Sicienko przy Urzędzie Gminy, ul. Mrotecka 9
• 11.07.2025 Gruta przy Urzędzie Gminy, Gruta 244
Więcej terminów i miejsc na bezpłatne badania mammograficzne:
https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/programy-profilaktyczne/mammobusy/ .
Podaruj sobie zdrowie!
Materiał: Geneva Trust Polska Sp. z o.o.
Czytaj również
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)