Zastanów się nim zastosujesz oprysk. Konsekwencje zdrowotne i prawne

fot. freepik
Uprawa roślin w ogrodach działkowych oraz na balkonach staje się #coraz popularniejsza. Dla wielu osób to sposób na relaks, zdrowe jedzenie i kontakt z naturą.
Jednak wraz z rosnącą liczbą działkowców kwestia odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin nabiera szczególnej wagi. Nieprawidłowe zastosowanie takich preparatów może prowadzić do poważnych konsekwencji – nie tylko zdrowotnych, ale także prawnych.
Dlatego przed zakupem środków na działkę należy pamiętać o trzech ważnych kwestiach.
Jeżeli jesteś amatorem możesz zakupić i stosować wyłącznie środki przeznaczone dla użytkowników nieprofesjonalnych
W Polsce do ochrony roślin można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W zależności od wymagań dotyczących kwalifikacji osób stosujących te środki, dzielą się one na dwie grupy:
- dla użytkowników profesjonalnych – stosujących środki ochrony roślin w ramach działalności gospodarczej lub zawodowej, posiadających zaświadczenie o ukończeniu szkolenia z zakresu stosowania środków ochrony roślin, oraz
- dla użytkowników nieprofesjonalnych, czyli działkowców i ogrodników amatorów.
Stosowanie środków przeznaczonych wyłącznie do użytku profesjonalnego przez osoby bez uprawnień jest zabronione i może skutkować karą. Tylko w tym roku w okresie od stycznia do maja, inspektorzy PIORiN wystawili z tego tytułu ponad 4 000 mandatów.
Sprawdź czy środek na pewno może być zastosowany w Twojej uprawie
Zanim zakupisz środek ochrony roślin, koniecznie przeczytaj jego etykietę. Nie każdy preparat może być stosowany na każdej roślinie. Użycie środka w niewłaściwej uprawie może prowadzić do uszkodzenia roślin, a także w przypadku roślin jadalnych do odkładania się pozostałości substancji czynnej w owocach czy liściach. Spożycie takich produktów może być szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku dzieci, kobiet w ciąży oraz osób o obniżonej odporności.
Tu bardzo pomocna będzie wyszukiwarka środków ochrony roślin umieszczona na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin---zastosowanie. Użytkownicy mogą wyszukiwać środki według różnych kryteriów, takich jak: nazwa środka, substancja czynna, rodzaj uprawy, organizm szkodliwy, czy typ użytkownika (amatorski/profesjonalny).
Nigdy nie kupuj środków z niepewnych źródeł
W ostatnim czasie obserwuje się wzrost ofert sprzedaży nielegalnych środków ochrony roślin na aukcjach internetowych i na grupach w mediach społecznościowych takich jak np. Facebook. Takie środki mogą zawierać nieznane lub zakazane w Unii Europejskiej substancje czynne. Zakup takich preparatów to nie tylko ryzyko dla zdrowia, ale również naruszenie przepisów prawa.
Środki kupuj wyłącznie w sprawdzonych punktach – sklepach ogrodniczych, centrach handlowych lub sklepach internetowych posiadających wpis do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków. Rejestry te można znaleźć na stronach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Stosowanie środków ochrony roślin przez działkowców nie jest zabronione, ale wymaga rozwagi i odpowiedzialności. Źle dobrane lub zastosowane preparaty mogą doprowadzić do zniszczenia roślin lub zatruć ludzi i zwierząt. Dlatego przy stosowaniu środków ochrony roślin zadbaj o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bliskich.
Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!