Oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej. Uroczystości w Szubinie

fot. UM Szubin
11 lipca 1943 roku doszło do jednej z najtragiczniejszych# kart w historii relacji polsko-ukraińskich. Tego dnia, który przeszedł do historii jako „krwawa niedziela”, ukraińskie formacje zbrojne - Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) oraz Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) - przeprowadziły skoordynowane ataki na około 100 polskich wsi położonych na Wołyniu. Celem stała się polska ludność cywilna: kobiety, dzieci, osoby starsze. Ataki były brutalne, a ofiary często mordowano z wyjątkowym okrucieństwem. Rzeź wołyńska, jak nazwano te wydarzenia, pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.
11 lipca został oficjalnie ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa. To nowe święto państwowe ma na celu uhonorowanie pamięci ofiar oraz przypomnienie społeczeństwu o tej bolesnej i często przemilczanej części naszej historii.
W rocznicę tych tragicznych wydarzeń Burmistrz Szubina, wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej w Szubinie, radną Powiatu Nakielskiego, przedstawicielem Rady Seniorów, lokalnych instytucji kultury, duchowieństwem, rodzinami ofiar ludobójstwa oraz mieszkańcami gminy, uczestniczył w uroczystej Mszy Świętej upamiętniającej ofiary zbrodni na Kresach Wschodnich.Po nabożeństwie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pamięci przy głazie upamiętniającym pomordowanych Polaków.
Pomnik, przy którym odbyły się uroczystości, został odsłonięty w 2003 roku i stanowi ważne miejsce pamięci o ofiarach ukraińskich bojówek działających podczas II wojny światowej oraz w latach powojennych. Na kamieniu umieszczono tablicę poświęconą ofiarom stalinizmu – pierwotnie znajdowała się ona na krzyżu w dolnej części starego cmentarza. Przeniesienie i umieszczenie jej przy pomniku nadało miejscu jeszcze głębszy wymiar historyczny i symboliczny.
Materiał: UM Szubin
Galeria













Czytaj również
- Nowe znaki turystyczne. Prowadzą do wsi z urokliwym klimatem
- Uroczystość z okazji Święta Służby Więziennej. Awanse i odznaczenia
- Najstarsza udokumentowana jednostka. Symbol historii i nowoczesności
- Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak. Grupa żółta rozpoczęła wędrówkę na Jasną Górę
- Pierwszy dzień pielgrzymowania za nimi. Fotorelacja z wędrówki
Dodaj komentarz
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Nieprzyjemny czas dla alergików. Co pyli w lipcu?

Lipiec to sezon wypoczynku, wycieczek i pikników. Niestety #może jednocześnie być nieprzyjemnym czasem dla alergików.
(czytaj więcej)
Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad
Włościanka, w dniu 11-07-2025 21:07:51 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!