Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

fot. pow.
W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
– Mamy mazurki, mamy ciasta, trzy rodzaje sernika – wyliczała z uśmiechem pani Stanisława podczas II Wiosennego Kiermaszu zorganizowanego w Szubińskim Domu Kultury. Widać, że pieczenie to dla niej nie tylko obowiązek, ale i prawdziwa pasja.
Mazurek – słodka klasyka
Wśród świątecznych wypieków szczególne miejsce zajmuje mazurek – słodki, bogato zdobiony i zawsze wyjątkowy. – Mazurek to jest ciasto kruche. Nie jest trudne. Ciasto kruche, które takie pozostaje do samych świąt – tłumaczy. KGW w Starym Jarużynie przygotowuje nawet miniaturki mazurków, by każdy mógł skosztować, nie czekając do świąt. – Zdajemy sobie sprawę, że nikt nie kupi całego mazurka, skoro do świąt jeszcze trochę czasu, prawda? - mówiła przewodnicząca KGW.
A jak udekorować mazurek? – Tutaj mamy ozdobiony masą czekoladową, są rodzynki, płatki migdałowe, są kwiateczki z opłatka, tak że to wszystko jest jadalne – opowiada z dumą. Niektóre panie w kole stawiają też na masę kajmakową – domową, nie tą sklepową. – Można kupić gotową, ale lepsza byłaby pewnie swoja.
Wielkanoc – święto mięsa i tradycji
Nie samymi słodkościami jednak człowiek żyje. – Święta Wielkanocne to są takie święta, że tak powiem, bardzo mięsne, więc kiełbasa biała, żurek, jajka, szynka, jajka nadziewane rozmaitymi pastami. Co jeszcze? No galarty. Co kto lubi – wymienia pani Rygielska. W kuchni królują tradycja i sprawdzone receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Wielkanocny stół nie byłby pełny bez babek – obowiązkowych w każdej kuchni. A w centralnym miejscu – baranek z masła, nie tylko pięknie wygląda, ale i podkreśla symboliczny wymiar świąt.
Tradycja, która łączy
Choć czasy się zmieniają, a wiele potraw znika z domowych kuchni, Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Jarużynie pokazuje, że tradycja wciąż żyje. I to nie tylko na talerzu – ale w rozmowach, spotkaniach, wspólnym gotowaniu i pieczeniu.
– Robimy wszystko tradycyjne, nic takiego ekstra, nic nowoczesnego – podkreśla Stanisława Rygielska. Ale w tym właśnie tkwi piękno – w prostocie i autentyczności. A smak domowego mazurka, jaj z nadzieniem i białej kiełbasy w żurku? Tego nie da się podrobić.
Rozmówca nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Źródło:
Źródło:
Czytaj również
- Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości
- Ciekawe miejsca na Kujawach i Pomorzu. "Tyle do odkrycia"
- Rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Dwudniowe uroczystości
- Zmiany w prawie budowlanym. Uproszczenie procesu inwestycyjnego
- Stop wykluczeniu cyfrowemu. Rusza ogólnopolski program szkoleń
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)