Ciekawostki
Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ciekawe miejsca na Kujawach i Pomorzu. "Tyle do odkrycia"

Kujawy i Pomorze to niezwykle różnorodny region#, ukształtowany przez setki lat przemian dziejowych. Jest tu wszystko, czego można zapragnąć - potężne lasy, piękne jeziora, czyste rzeki, renomowane uzdrowiska, tradycyjna wieś, a także historyczne zabytki. Od urokliwych miasteczek do dużych ośrodków, łączących tradycję z nowoczesnością. Zapraszamy na wycieczkę!
(czytaj więcej)Rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Dwudniowe uroczystości

27 czerwca przypada #148. rocznica rozpoczęcia objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie.
(czytaj więcej)Zmiany w prawie budowlanym. Uproszczenie procesu inwestycyjnego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy #o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (tzw. projekt deregulacyjny). Nowelizacja ma na celu dalsze uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego i zmniejszenie obciążeń administracyjnych. Nowe przepisy zaproponowane przez Ministra Rozwoju i Technologii, stanowią odpowiedź na postulaty obywateli, firm oraz samorządów.
(czytaj więcej)Stop wykluczeniu cyfrowemu. Rusza ogólnopolski program szkoleń

Ponad 200 tysięcy osób w całej Polsce zyska dostęp #do bezpłatnych szkoleń cyfrowych, które pomogą im odnaleźć się w coraz bardziej zinformatyzowanej rzeczywistości. W ramach Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono ponad 380 milionów złotych na 54 projekty szkoleniowe, które ruszą w najbliższym czasie. Działanie obejmie m.in. nauczycieli wychowania przedszkolnego, osoby w trudnej sytuacji życiowej, urzędników i obywateli, którzy chcą zdobyć praktyczne umiejętności niezbędne do sprawnego i bezpiecznego korzystania z internetu i e-usług.
(czytaj więcej)Pas awaryjny to nie parking. Jak postępować w razie problemów?

Do czego służy pas awaryjny i jak należy zachować się w przypadku awarii pojazdu#. Pamiętajmy, że na drodze szybkiego ruchu (autostradzie lub drodze ekspresowej) zatrzymujemy się wyłącznie na wyznaczonych do tego celu parkingach. Wyjątki od tej zasady to tylko: awaria pojazdu, zatrzymanie przez Policję lub inną służbę do tego uprawnioną lub sytuacja awaryjna na drodze (np. wypadek).
(czytaj więcej)30 lat KSRG w kilkuminutowym skrócie. To już trzy dekady (film)

Trzy Dekady – 30 lat KSRG w kilkuminutowym skrócie!
(czytaj więcej)Dziś piątek trzynastego. Skąd pochodzi przesąd o pechowym dniu?

Dzisiaj przypada piątek trzynastego. Osoby przesądne w wielu krajach# uznają ten dzień za pechowy.
(czytaj więcej)Skąd pochodzi mięso, które kupujemy? Kontrole na targowiskach i w sklepach

Mięso polskie czy zagraniczne? Takie pytanie często zadają sobie konsumenci #przed dokonaniem wyboru. IJHARS ponownie sprawdzała, czy podawana przez sprzedawców informacja o pochodzeniu mięsa jest rzetelna.
(czytaj więcej)Nie sadź IGO. Postaw na gatunki bezpieczne dla natury

Dzisiaj w naszym mini przewodniku #po świecie bezpiecznego i pięknego ogrodnictwa prezentujemy kolejne, rodzime gatunki, które będą cieszyć Wasze oczy w maju oraz te, których należy za wszelką cenę unikać.
(czytaj więcej)Projekt deregulacyjny. Ochrona przed kradzieżą danych osobowych

3 czerwca 2026 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy #o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o ewidencji ludności.
(czytaj więcej)Pokaz ratownictwa technicznego. Wspólne działania w Bydgoszczy

2 czerwca 2025 r. na zaproszenie dyrekcji #Zespołu Szkół Nr 18 w Bydgoszczy strażacy JRS Kowalewko wspólnie z druhami OSP Fordon przeprowadzili pokaz ratownictwa technicznego oraz prezentację sprzętu i wyposażenia ratowniczego.
(czytaj więcej)Udar to czas! Bardzo ważna jest profilaktyka

Według danych NFZ udar mózgu# stanowi drugą po chorobach serca najczęstszą przyczynę zgonu. Jest również głównym powodem niesprawności osób dorosłych.
(czytaj więcej)Sto lat, dwie kobiety, tysiące wspomnień. Dwa jubileusze urodzin

Dwie kobiety, sto lat życia i niezliczone historie. Anna Musiał z # Jadwigowa (powiat nakielski) i Helena Łukaszewska z Wituni (powiat sępoleński) świętują setne urodziny. Jedna wychowała siedmioro dzieci, druga jeszcze kilka lat temu ćwiczyła na siłowni plenerowej. Obie przetrwały wojnę, ciężko pracowały i dziś, otoczone rodziną, z sentymentem wspominają dawne czasy.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Na pamiątkę śmierci Chrystusa. Wielki Piątek

Dziś obchodzimy Wielki Piątek, # jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym chrześcijan na całym świecie. To dzień upamiętniający mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, symboliczny moment przepełniony zadumą, modlitwą i wspomnieniem o ofierze.
(czytaj więcej)Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
(czytaj więcej)Wypłata "trzynastek". Kolejna transza w tym tygodniu

Do 4 kwietnia ZUS wypłaci emerytom i rencistom kolejną # transzę tzw. trzynastek. Otrzymają ją osoby, które pobierają swoje świadczenie 6. dnia miesiąca. W tym terminie trzynastą emeryturę otrzyma 1,4 mln osób, w tym 60 tys. emerytów i rencistów z województwa kujawsko-pomorskiego. Łączna suma wypłat w kraju wyniesie 2,6 mld zł, a w regionie 112,7 mln zł.
(czytaj więcej)Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)