Szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Maszerowało ponad 70 osób

fot. powierzone
W sobotę 10 maja 2025 r. odbył się # Marsz szlakiem Powstania Wielkopolskiego. Szubińskie Towarzystwo Kulturalne wraz z partnerami w projekcie zaprosiło na marsz na trasie Szubin-Rynarzewo.
Do przejścia było 11 kilometrów, a trasa wiodła szlakiem turystycznym niebieskim, którego patronem jest hrabia Ignacy Mielżyński z Iwna za Gnieznem. Przed wyruszeniem w trasę zebrani zostali powitani przez przewodniczącą Rady Miejskiej Annę Kijowską, a następnie złożyli znicze pod pomnikiem nad mogiłą poległych powstańców na cmentarzu w Szubinie.
Następnie ponad 70 osobowa grupa osób, bez strat i w różnym wieku, dotarła do Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie. Tam zostali powitani przez burmistrza Szubina Mariusza Piotrkowskiego i przewodniczącą Rady Miejskiej Annę Kijowską, dyrektor szkoły Agnieszkę Tulińską i wicedyrektor Agnieszkę Kamyszek oraz sołtys Agatę Sitterlee. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia przy muralu powstańczym, który widnieje na ścianie szczytowej budynku, grupa została ugoszczona w murach szkoły. Gościnę zapewniła Szkoła Podstawowa w Rynarzewie i Koło Gospodyń Wiejskich w Rynarzewie wraz z Sołectwem Rynarzewo - organizatorzy składają serdeczne podziękowanie za miłe przyjęcie w Rynarzewie. Po poczęstunku uczestnicy mogli poznać szkołę, a szczególnie izbę patrona, którą opiekuje się regionalista Piotr Adamczewski. Przewodnikiem podczas zwiedzania szkoły była dyrektor Agnieszka Tulińska. Dyrektor z dumą prezentowała wystawy i murale wewnątrz placówki, które związane są z powstaniem wielkopolskim. Bezpośrednią organizacją marszu zajmowali się przedstawiciele towarzystwa i muzeum - Kamila Czechowska, Patrycja Banasiak i Iwona Kruk. Po kilku godzinach marszu i wizycie w Rynarzewie uczestnicy marszu odjechali do Szubina.
Partnerami Szubińskiego Towarzystwa Kulturalnego i Muzeum Ziemi Szubińskiej w przygotowaniu wydarzenia byli: Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Rynarzewie, Koło Gospodyń Wiejskich w Rynarzewie, Sołectwo Rynarzewo, Nordic walking po szubińsku i Gmina Szubin. Projekt finansowany jest ze środków Powiatu Nakielskiego.
Ignacy Mielżyński l (1871-1938), urodzony 19 lutego 1871 r. w Chobienicach w rodzinie ziemiańskiej.
Z powstaniem związał się 30 grudnia 1918 r., zgłaszając się w poznańskim Forcie Grollmana. Do 31 stycznia 1919 r. dowodził kompanią, był szefem sztabu i dowódcą odcinka łabiszyńskiego frontu północnego. 1 lutego mianowany dowódcą odcinka. Kierował działaniami powstańczymi na Rynarzewo i kilkakrotnie osobistym męstwem przyczynił się do uratowania trudnej sytuacji na froncie osobiście prowadząc atak. 1 kwietnia 1919 r. przydzielony do 5. Pułku Strzelców Wielkopolskich. 12 lipca 1919 r. podjął służbę w sztabie frontu północnego. Na własną prośbę zwolniony ze sztabu udał się na Śląsk, by na czele oddziału walczyć w I powstaniu śląskim.
W marcu 1920 r. wszedł w skład Międzynarodowej Komisji Granicznej dla ustanowienia granicy polsko-niemieckiej. W lipcu tego roku sformował i częściowo pokrył koszty oddziału, który walczył z bolszewikami pod Brodnicą i dalej na na froncie litewsko-białoruskim. Dekretem naczelnego wodza w marcu 1920 r. mianowany rotmistrzem, w kwietniu majorem i we wrześniu podpułkownikiem. Odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych (trzykrotnie), Złotym Krzyżem Zasługi. W 1921 r. przeszedł do rezerwy poświęcając się rolnictwu. Zmarł 11 stycznia 1938 r. w swoim majątku w Iwnie.
materiał: Kamila Czechowska
Galeria



















Czytaj również
Dodaj komentarz
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!